Az adai önkormányzat a civil szférának szánt 2010-es költségvetési támogatás megnyirbálásával, illetve a tavalyi támogatás egy részének visszatartásával a civil szervezetek szerint veszélyezteti a további működésüket. Emiatt párbeszédet követelnek a községi vezetéstől, továbbá követelik a költségvetés módosítását, vagyis a támogatások növelését, valamint a tartozás folyósítását. Követeléseik között szerepel még a pályázati rendszer bevezetése is a költségvetési támogatások megítélésénél.
Ez utóbbit Bilicki Zoltán, adai polgármester is támogatja, aki szerint a gazdasági világváltság okozta pénztelenség miatt vált szükségessé az idei költségvetés összegének csökkentése, amely minden költségvetési felhasználó támogatására vonatkozik. A civil szervezeteknek 2009-ben az utolsó negyedévi dotációt azért nem utalta át az önkormányzat, mert nem jutott rá pénz. A polgármester február elején maga kezdeményezett párbeszédet a civil szervezetekkel, amelyekkel ezentúl havonta tartanak megbeszélését.
CIVIL PANASZOK ÉS KÖVETELÉSEK
Krizsán Vilmos, a helyi civil szervezeteket tömörítő fórum elnöke elmondta, hogy a sportklubokon és a művelődési egyesületeken kívül az adai községben mintegy 30 olyan szervezet van, amely különféle közhasznú tevékenységet fejt ki. Krizsán Vilmos, aki egyébként a Vajdasági Nagycsaládos Egyesületek Szövetségének elnöke és az adai Vöröskereszt titkára is, megjegyezte, hogy a közhasznúság fogalma nálunk többé-kevésbé ismeretlen fogalomnak számít, bár vannak kiemelt közhasznú szervezetek, mint például az önkéntes tűzoltó-testületek. Mint mondta, nem várják el, hogy az önkormányzat finanszírozza teljes egészében a civil szféra működését, de az alapvető működési költségeket térítse meg azoknak a civil szervezeteknek, amelyek hasznos tevékenységet folytatnak:
– A civil szervezetek képviselői tárgyalni szeretnének az adai önkormányzattal, mivel a 2010-es költségvetésben drasztikusan megnyirbálták a szervezeteknek szánt támogatását, ami szerintünk megengedhetetlen és ezen változtatni kell – magyarázta Krizsán Vilmos – Illetve a tavalyi évet úgy zártuk, hogy az utolsó negyedévi támogatást nem kapták meg a civil szervezetek. Bár az önkormányzat a múlt évben több mint 80 százalékban megvalósította a költségvetést, a civil szervezeteknek a dotációt 45 százalékban utalta át. Ez megengedhetetlen, mivel az egyesületek számítottak az utolsó negyedévi dotációra, ami nélkül nagyon nehéz helyzetbe kerültek. Így lehetetlen előre tervezni – közölte a fórum elnöke.
Krizsán Vilmos szerint rossz a kommunikáció a helyi önkormányzat és a civil szervezetek között, bár nemrég sor került egy beszélgetésre a polgármesterrel. Az önkormányzatban egyáltalán nem tudják, hogy egy-egy szervezet hány taggal dolgozik, milyen programokat valósít meg és milyen projektumokat dolgozott ki. A múlt évben egyetlenegy átiratot sem kaptak az önkormányzattól, sőt a hozzájuk intézet hivatalos átiratokra sem válaszolnak. Mint mondta, a külön kérelmek elbírálásakor sokszor az a vád éri a községi tanácsot, hogy sógor, koma, jóbarát alapon dönt. A 2010-es költségvetésben tucatnyi szervezet esetében drasztikusan csökkentették a támogatást. Adatai szerint a Vöröskereszt 300 ezer helyett 200 ezer dinárt kap, az adai és moholi nyugdíjasok egyesülete 50 ezer helyett 20 ezret, környezetvédők 60 ezer helyett 20 ezret, a rádióamatőrök 30 ezer helyett 10 ezret, az Integrál Pedagógusegyesület 50 ezer helyett 20 ezret, az Ifix ifjúsági szervezet 50 ezer helyett 30 ezret, valamint a Kékkereszt 50 ezer helyett 10 ezret. A felderítők egyesületétől viszont teljesen megvonták a támogatást. Hét szervezet viszont ugyanannyi támogatásra számíthat, mint tavaly: a Községi Tűzoltó-szövetségnek 250 ezer dinárt ítéltek meg, a Póni Állatkertnek 100 ezret, a Disztrófiás Betegek Egyesületének 30 ezret, a Törökfalui Önkéntes Tűzoltó-testületnek 50 ezret, a DE-TI-RE és CEGDI civil szervezeteknek külön-külön 100 ezret, valamint a Tűzsziget nagycsaládos egyesületnek 30 ezer dinárt. Hozzátette, hogy néhány hasznos tevékenységet végző civil szervezet egyáltalán nem kap költségvetési támogatást, köztük a szklerózis multiplexben szenvedő betegek szervezete, a rákellenes egyesület, valamint Kerekítő Magyar Pedagógus Egyesület.
A fórum elnöke elmondta, hogy azért követelik az adai községben is a pályázati rendszer bevezetését a civileknek szánt támogatás megítélésénél, mert így átláthatóvá válik a rendszer, illetve ez ösztönzőleg hat a szervezetek munkájára. Krizsán Vilmos megjegyezte, hogy a támogatásra szánt összeg még hideg vízre sem elég, és több szervezett megszűnéséhez vezethet. Bár szükség lenne a civil szervezetek munkájára is, mivel a statisztikák szerint az adai község mutatói meglehetősen rosszak a kábítószer és alkoholfogyasztást, a dohányzást, a válások számát illetően, valamint megjelentek a szekták és sok a verekedés a fiatalok között a szórakozóhelyeken.
ÖNKORMÁNYZATI VÁLASZOK ÉS LEHETŐSÉGEK
Bilicki Zoltán adai polgármester elmondta, hogy a községi költségvetés tervezett összege 2009-ben 380 millió dinár volt, gazdasági világválság következményei miatt azonban a 2010-es költségvetés tervezett összegét kénytelenek voltak lecsökkenteni 300 millió dinárra, ezzel együtt a támogatásokat is:
– Minden egyes költségvetési tétel összegét igyekeztünk csökkenteni olyan mértékben, amennyire azt megfelelőnek tartottuk, kezdve a helyi önkormányzattól a civil szervezetekig, valamint az összes többi költségvetési felhasználóig, beleértve a beruházásokat is – magyarázta a polgármester. – Minden évben a községi költségvetés közvita tárgyát képezi. Mindenki megfogalmazhatta a kérését és szuggesztióját, amikor ez napirenden volt, illetve amikor ez a vita tárgyát képezte. Az önkormányzat vezetősége örülne annak legjobban, ha a községi költségvetést 500 millió dinárra tervezhetnénk, de a gazdasági válság miatt a világ és Ada az elmúlt másfél évben más irányba haladt.
Elismerte, előfordulhat, hogy egyes civil szervezetek nem kapták meg a 2009-ben az utolsó negyedévi dotációt. A költségvetés megvalósulásának a romlása a múlt év második felében erősen érezhető volt, viszont az önkormányzatnak eleget kellett tenni bizonyos törvény szabta kötelezettségeknek, amelyeket ki kell fizetni, köztük az óvoda fenntartását. Ezek a költségek prioritást élveztek, ezeket először igyekeztek törleszteni, miután ez megtörtént, nem maradt pénze az önkormányzatnak.
– A pályázati rendszer bevezetésére vonatkozó kezdeményezést a részükről nem értem – hallottuk a polgármestertől. – Voltak kritikák, amelyek az önkormányzat és a civil szervezetek közötti együttműködésre irányultak, viszont én igyekeztem ezen javítani. Február legelején összehívtam a civil szervezeteket egy megbeszélésre, amelyen megegyeztünk, hogy havonta tartunk tanácskozást, amit közösen szervezünk meg a civil szervezetek fórumával. Ezen a megbeszélésen javasolták, hogy vezessünk be pályázati rendszert. Eszerint a költségvetésben meghatároznánk egy összeget, amelyre pályázhatnának a civil szervezetek. A támogatást egy bizottság osztaná szét, amelyet az önkormányzat és a fórum alakítana meg. Ezt az ötletet támogatom, de a tudomásukra kellett hoznom azt a tényt is, hogy erre csak a költségvetés első átütemezése után kerülhet sor, mert egyelőre ilyen tétel nincs. Támogatom a pályázati rendszer bevezetését, bár a koalíciós partnerekkel erről nem tárgyaltunk. Javasolni fogom a költségvetés módosításánál ennek a tételnek a beillesztését bizonyos pénzeszközzel, amire pályázhat a civil szféra. A lehetőségek alapján dől el, hogy mekkora lesz ez az összeg, bár 2009 is rossz év volt, mégis tavaly januárban 19 millió dinár volt a bevételünk, az idén januárban pedig csak 13 millió – közölte Bilicki Zoltán.
Mint mondta, a megbeszélésen felhívta a civil szervezetek figyelmét arra is, hogy a községnek szűkösek az anyagi lehetőségei, ezért az önkormányzati segítség mellett próbáljanak pályázati forrásokat is felkutatni. Az önkormányzat egy koordinátorral segíti a civil szervezeteket ebben. Egy megbízott rendszeresen értesíti a szervezeteket a pályázati lehetőségekről, és segít megírni a pályázatot. Az önkormányzati vezetőségnek, valamint a tartományi és köztársasági képviselőknek pedig az lesz a feladatuk, hogy kilobbizzák ezeket a támogatásokat.
Krizsán Vilmos: Tárgyalni akarunk az önkormányzattal!
Bilicki Zoltán: Támogatom a pályázati rendszer bevezetését!