2024. november 25., hétfő

Utazni kell a vényért, gyógyszerért

A valkaisori rendelőben az orvos megvizsgálja a beteget, de az informatikai rendszer hiánya miatt nem állíthatja ki a vényt
A valkaisori rendelőhöz mintegy százkilencven páciens tartozik (Fotó: Csincsik Zsolt)

Valkaisoron hetente három alkalommal rendel orvos a helyi rendelőben, de a betegek nem kapnak vényt, mivel az informatikai rendszer hiányai miatt a szakember csak a törökfalui ambulancián állíthatja ki azt. A gyógyszerért viszont Adára kell utazni a valkaisoriaknak, akik mostanság az egészségház tolóablakánál vehetik át az ehhez szükséges kitöltött vényt. Az Adai Egészségházban igyekeznek segíteni a betegeken, hogy minél könnyebben hozzájussanak a gyógyszerükhöz, de műszaki feltételek, vagyis megfelelő internetkapcsolat hiányában nem tudják összekapcsolni a valkaisori rendelőt az intézmény informatikai hálózatával, amely szükséges az elektronikus karton vezetéséhez és a vény kiállításához.

Adától mintegy tíz kilométerre lévő Valkaisoron és a környező tanyákon közel százkilencven személy él. A falubeli Papp Ferenc, a törökfalui helyi közösség alelnöke elmondta: a lakosság nagy része idős ember, akinek körülményes hozzájutni a gyógyszerhez, mivel nincs gépkocsijuk, vagy koruk miatt már nem rendelkeznek jogosítvánnyal, hogy Adára utazzanak a gyógyszertárba. Emellett a faluban csak egyetlen iskolabuszjárat van, amely reggel viszi, délután pedig hozza a diákokat. Az iskolai szünetek idején pedig ez is szünetel. A helyi közösség alelnöke szerint nagy gond az is, hogy a betegek a vizsgálat után nem kapják kézhez az érvényes vényt, hanem meg kell várni, míg az orvos kitölti azt a törökfalui ambulancián, majd csak több órával később jutnak hozzá különféle módon. Emiatt előfordul, hogy a helybeliek nem tudnak még aznap hozzájutnia gyógyszerükhöz. Papp Ferenc szerint már az is sokat jelentene a falubelieknek, ha a helybeli rendelőben azonnal átvehetnék a kitöltött vényt.

Az Adai Egészségházban tisztában vannak a falubeliek gondjaival, és ahogyan tudnak, segítenek a betegeknek, hogy minél könnyebben hozzájussanak a gyógyszerükhöz – közölte dr. Tóth Barna Elvira igazgató. Mint mondta, az érvényben lévő minisztériumi rendelet értelmében gyógyszertárat nem létesíthetnek Valkaisoron, a helyi rendelőt pedig a megfelelő internetkapcsolat hiányában nem tudják összekapcsolni az intézményben működő információs rendszerrel, amely révén az orvosok hozzáférnek a páciensek elektronikus kartonjaihoz, és gyógyszert írhatnak fel számukra. A Dils-projektumban részt vevő adai intézmény információs rendszere ugyanis össze van kapcsolva a betegbiztosító rendszerével, ahonnan folyamatosan nyomon követhetik az orvosok munkáját.

– A valkaisori rendelőben egyelőre nem tudjuk kiállítani a vényeket, és nem azért, mert nincs rá pénzünk vagy számítógépünk, hanem, mert a faluban nincs megfelelő hálózati kapcsolat. Amennyiben adottak lesznek a műszaki feltételek, ezt azonnal megtesszük – magyarázta dr. Tóth Barna Elvira. – Emiatt van az, hogy az orvos megvizsgálja Valkaisoron a beteget, de a vényt a törökfalui ambulancián írja ki, és ott vezeti a beteg elektronikus kartonját. A vényt ott kinyomtatják, majd elhozzák Adára, ahol az intézmény tolóablakánál vehetik át a betegek. Korábban is megtettük, és jelenleg is megbeszélés kérdése, hogy az orvos a vény helyett a törökfalui gyógyszertárból a gyógyszert juttatja el a betegnek. A helyi közösség képviselőivel is tárgyalnunk kell erről a kérdésről, mindent megteszünk a betegekért, és azt szeretnénk, ha elégedettek lennének az egészségügyi ellátással. Bár pénzhiánnyal küszködünk, de tavaszra mindenképpen szeretnénk megjavítani a valkaisori rendelő tetőszerkezetét és padlózatát, valamint bemeszelnénk az épületet – közölte az igazgató.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás