2024. november 26., kedd

Hétfőtől diákétkeztetés

Az adai önkormányzatban takarékosabb és gyorsabb megoldásnak tartják a szegény sorsú gyermekek étkeztetését a népkonyhánál

– A jövő hét elejétől, március 14-étől hétköznaponként száz szegény sorsú diák kap egytálételt Adán és Moholon. A tanulók a helyi általános iskolákban ételhordóban vehetik át a meleg ételt, amelyet otthon fogyaszthatnak el. A gyerekek étkeztetését az adai Laguna vendéglő bonyolítja le, miután 125 dináros porciónkénti ajánlatával megnyerte a közbeszerzési pályázatot –jelentette be pénteki sajtótájékoztatóján Bilicki Zoltán,Ada polgármestere. Mint mondta, az önkormányzat egymillió dinárt szán az idei községi költségvetésből a diákétkeztetésre. Ez mintegy 8000 egytálételre elég, vagyis a gyerekek a tanév végéig kapnak meleg ételt. A tanulók listáját a szociális gondozói központ állította össze az iskolákkal közösen. A tervek szerint szeptembertől az év végéig folytatni szeretnék a diákétkeztetési programot, amelyre vagy a büdzsé átütemezésével, vagy a költségvetési tartalékból teremtik elő a fedezetet. A polgármester felkérte mindazokat az intézményeket, cégeket és magánszemélyeket, akik segíteni szeretnék anyagilag vagy élelmiszer-adományokkal a diákétkeztetést, tegyék meg, és biztosak lehetnek abban, hogy a gyerekekhez eljut a támogatás.

A Vöröskereszt adai szervezete a napokban bírálta Bilicki Zoltánt, amiért felrúgta a Világos Tibor alpolgármester által koordinált népkonyhaprogrammal kapcsolatos megegyezést, és helyette a diákétkeztetés választotta. A polgármester elismerte, hogy a helyi önkormányzat és a Vöröskereszt közös kezdeményezése volt a népkonyha megalakítása az adai községben. Többször folytattak megbeszélést, és a programba szerették volna bevonni az idősek otthonát, a szociális gondozói központot, a szegénységcsökkentő irodát, valamint a két általános iskolát is.

– A megbeszélések jól is haladtak egészen a megállapodás aláírásáig. A Vöröskereszt január 24-én elküldte Krizsán Vilmos titkár aláírásával a népkonyhaprogramra vonatkozó ajánlatát, amelyben több kivetnivalót találtam – magyarázta Bilicki Zoltán. – Felháborított, hogy az ajánlatban szereplő számítások szerint a népkonyhaprogramra szánt egymillió dinár 20–25 százalékát különféle költségekre fordították volna. Köztük benzin- és adminisztrációs költségre, valamint a program koordinátorának fizetésére, amely mintegy 100 000 dinárt tett volna ki. Egy másik dokumentumból az is kiderült, hogy ezt a szerepet Krizsán Vilmos saját magára osztotta ki. Számomra elfogadhatatlan, hogy Vöröskereszt titkára, akinek az a feladata, hogy a rászorulókon segítsen, megpróbál ebből az összegből elvenni a saját fizetésére. Miután tárgyaltam az iskolaigazgatókkal, a diákétkeztetést mellett döntöttem, amelyre közbeszerzési pályázatot írt ki az önkormányzat. A népkonyhát különben sem tudtuk volna ilyen gyorsan megalakítani, mivel ahhoz képviselő-testületi határozatok is kellenek – nyilatkozta Bilicki.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás