Az adai önkormányzat vezetősége számára érthetetlen a Szerb Haladó Párt helyi szervezetének követelése, miután a múlt évben a párt két községi képviselője is a Damjanich-emlékmű felállítására szavazott a községi képviselő-testület ülésén.
Bilicki Zoltán adai polgármester (DP) elmondta, hogy a Damjanich Jánost ábrázoló domborművet Ada község a magyarországi testvértelepülésétől, Budakalásztól kapta ajándékba, ott ugyanis ugyanilyen dombormű látható a pravoszláv templom kerítésébe építve. Emellett a közelmúltban Vajdaság-szerte több községben, Magyarkanizsán, Hódságon és Székelykevén neveztek el utcát Damjanich Jánosról.
– Adán 2010. október 6-án helyezték el az emlékmű alapkövét a helybeli lakosok és a sajtó képviselőinek jelenlétében. Ezzel a tettel nyilvánvalóvá vált a dombormű elhelyezésének szándéka. Az alapkőletételt követő fél évben senki nem tiltakozott ellene – magyarázta Bilicki Zoltán. – Ezek a tények azt mutatják, hogy az önkormányzat és a magam részéről nem a nemzeti és vallási gyűlölet szítása volt a cél, hanem épp ellenkezőleg. A demokráciának és a nemzetek közötti jó viszonynak abban kell megnyilvánulnia, hogy az egymás mellett élő népcsoportok tisztelik és elfogadják egymás kultúráját és történelmét. Beleértve az egyes történelmi személyiségeket is, függetlenül attól, hogy ténykedésüket a különféle nemzetek különbözőképpen ítélik meg. Ezért kérem a községi képviselőket, akik egyhangúlag megszavazták a dombormű elhelyezéséről szóló határozatot, mégpedig nemzeti hovatartozástól és pártállástól függetlenül, hogy a lakosok érdekeit tartsák szem előtt. Tegyenek a feszültségek csökkentéséért, és ne dobálózzanak alaptalan állításokkal politikai pontgyűjtés céljából – nyilatkozta az adai polgármester.
Világos Tibor adai polgármester-helyettes (VMSZ) politikai provokációnak tartja a Damjanich-emlékmű eltávolítására irányuló lépéseket. Mint mondta, a tavaly októberben lezajlott alapkőletételről mindenki tudott, köztük a községi képviselő-testület tagjai is.
– A Damjanich-emlékmű felállításához szükséges engedélyek és okiratok a birtokunkban vannak. A legjobban azon csodálkozom, hogy ez ellen az a két magát haladónak nevező képviselő lázadozik, aki a testület többi tagjával együtt egyhangúlag megszavazta az erre vonatkozó határozatot. Ez ügyben a kkt határozatot fogadott el, sőt a községi tanács is döntést hozott, és mindez megjelent Ada község hivatalos lapjában is. Nem értem, ha valaki tudott olyasmiről, amiről nekünk nem volt tudomásunk, akkor miért nem jelezte, hiszen községi képviselőként erre joga lett volna. 1848/49-ben szabadságharc zajlott le. Az aradi vértanúk között sok német származású tábornok volt, akiket kivégeztek, de volt köztük horvát és szerb is, tehát nem egy nemzetről van szó. A Damjanich-emlékmű pedig marad – közölte Világos Tibor.
A Szerb Haladó Párt községi szervezete ma (szombaton) délben Adán, a Damjanich-emlékműnél tiltakozást szervez, amelyen a korábbiakkal ellentétben nem az emlékmű, hanem csak a rajta található Damjanich-dombormű eltávolítását kérik. Stanka Mihajlov, a párt helyi szervezetének elnöke, községi képviselő (SZHP) elmondta: elképzelhetőnek tartja, hogy megszavazták a határozatot, de csak azért, mert nem tudták, hogy kiről és miről szavaznak, illetve a községben többséget képező magyarság iránti tiszteletből.
– Nem akarjuk lebontatni az emlékművet, csupán azt kérjük, hogy távolítsák el a Damjanich János-domborművet, mivel a honvédtábornok szerbgyűlölő volt. Az ellen nincs kifogásuk, hogy a helyére egy másik híres magyar személyiségről készült alkotás kerüljön, például Petőfi Sándoré. Az emlékmű megrontotta a nemzetek közötti viszonyt. Mi nem szítjuk a gyűlöletet és nem bujtogatunk a magyarok ellen a szombati tiltakozáson. Azt kérjük, állapítsák meg, hogy törvényesen állították-e fel az emlékművet, ha pedig kiderül, hogy nem, akkor a felelősöket vonják felelősségre – mondta Stanka Mihajlov.