2024. július 18., csütörtök

Falu, ahova jó visszatérni

Kevi közelről

Vannak helyek, ahova szívesen tér vissza a száguldó riporter. Olyan városok és falvak ezek, ahol függetlenül a gondoktól és a mind kifejezettebb pénzszűkétől nem panaszáradatot zúdítanak az ember nyakába, hanem boldogan újságolják, hogy mi mindenben fejlődött településük. S ahol olyan bizakodó és tettre kész embereket találni, akik lehetőségeikhez képest igyekeznek megtenni mindent, hogy egy vendégbarát, hangulatos közösséget varázsoljanak szűkebb pátriájukból.

A szerző számára ilyen kis, varázslatos falunak számít a Zentához közel fekvő, két településből (Buránysor és Kevi) álló, mintegy 800 lelket számoló Kevi is, ahova az 1848-49-es szabadságharcra és forradalomra történő megemlékezés alkalmával látogattunk el a minap. – Jelen pillanatban a Kevit Törökfaluval összekötő út kiszélesítésén fáradozunk, mivel ennek a keskenysége miatt veszélyes közlekedni; ezen az úton ugyanis komoly tranzitforgalom folyik – tudtuk meg a helyi közösség tanácsának elnökétől, Perpauer Attilától, akivel az ünnepi műsor előtt beszélgettünk el. Ő említi, hogy a faluban tavasszal el szeretnék kezdeni a faluház építését is. E projektum kivitelezésére egyébként a Tartományi Nagyberuházási Alap ígért anyagi támogatást. Amennyiben sikerül az épületet felépíteni, többek között egy koordinációs és szervezői rendszert is szeretnének kialakítani a falu idegenforgalmának a fejlesztéséhez.

Perpauer Attila (Horváth Zsolt felvétele)

TERVEK A JÖVŐNEK

– Vannak értékeink, amelyeket meg tudnánk mutatni az ide látogatóknak – jegyzi meg. – Már folyik a régi, falusi értékeket képviselő tárgyak összegyűjtése, de egyelőre nincs olyan helyiségünk, ahol ezt ki tudjuk állítani. Erre a faluház ideális lenne. Ezenkívül ki lehetne szépen használni a Csík-ér adta lehetőségeket is. Az elképzelések között szerepel továbbá egy, a mezőgazdasági termelőket tömörítő civil szervezet megalapítása, amely révén az érdekeltek hozzájuthatnak a munkájukhoz szükséges információkhoz, illetve részt vehetnek a különböző pályázatokon is.

Az elmúlt évben, a köztársasági nagyberuházási alapnak köszönhetően, sikerült megoldani a központi fűtés kérdését a faluban működő általános iskolában, amelynek köszönhetően az egy viszonylag korszerű tanodává vált. Egyébként Kevi egyike azon kevés falvaknak, amelyekben a fiatalok helyben maradtak, s nem költöztek el még a háborúk idején sem. Megtudtuk azt is, hogy amíg a kilencvenes években iskolájukban osztályonként 3-4 diák volt, jelen pillanatban ez a szám 8-10 tanulóra növekedett.

Támogatás

A Keviben megtartott rendezvény alkalmával Kormányos Katona Gyöngyi, Zenta Község tanácsának tagja az önkormányzat nevében 30.000 dináros támogatásról biztosította a kevi Móra István Művelődési Egyesületet

A faluban egyébként Móra Ferenc fiának, a faluban (is) tanítóskodó Móra Istvánnak a nevét viselő művelődési egyesületnek köszönhetően igen mozgalmas kulturális élet folyik. Minden évben megszerveznek egy tavaszi ünnepet, a falu legnagyobb ünnepének számító Kenyérszentelőt, továbbá a Napsugaras őszt, a Mikulásvárást és a karácsonyi rendezvényeket. Perpauer Attila, aki egyben a művelődési egyesület elnöke is, elárulta, nagyon büszke arra, hogy évente két műsort saját erejükből, saját csoportjaik részvételével is meg tudnak rendezni.

Az elmúlt két évben két új csoport is tevékenykedni kezdett az egyesület égisze alatt. Ezek pedig: a falu tamburazenekara, amely megalakulásával óriási űrt tölt be a falu kulturális életében, továbbá magyar tánccsoportot is megalapítottak (egyelőre csak lányokkal). Másfelől: tény, hogy többnyire idősebbek vesznek részt a kultúrkör munkájában, de azért fiatalok is mindinkább bekapcsolódnak.

Színültig megtelt a nagyterem (Horváth Zsolt felvétele)

NÖVEKVŐ ÉRDEKLŐDÉS

A kevi tamburazenekar (Horváth Zsolt felvétele)

Az iskolával és az óvodával pedig nagyon jó az egyesület együttműködése. Maguk a falusiak pedig mind nagyobb érdeklődést tanúsítanak a rendezvények iránt.Így a szombati megemlékezésre is színültig megtelt a helyi közösség nagyterme. Sokan állva nézték végig az alkalmi, igencsak hangulatos és színes műsor-összeállítást.

A falu elöljárója azt is elmondta, hogy jelen pillanatban a telefonhálózat bővítése jelent gondot a számukra. Maga a telefonközpont már kiépült ugyan, de mivel elég nagy településről van szó, a központtól 5-6 kilométeres távolságba is biztosítani kellene a telefonhálózatot. – Valószínűleg erélyesebben kell követelnünk a megoldást – nyilatkozta Perpauer Attila, aki hozzátette, tapasztalata alapján minden harmadik-negyedik háztartásnak internet-elérhetősége is van.

A helyi közösségének az elnöke, beszélgetésünk végén reményét fejezte ki, az új zentai önkormányzat mindenképpen hozzájárul ahhoz, hogy a faluban nagyobb mértékű pozitív változások történjenek.