2024. november 25., hétfő

Kevés pénz „jár” az Egészségháznak?

A megszabott költségvetési támogatásnak csak a harmadát kapta meg a községi büdzséből 2011-ben az adai intézmény – A polgármester szerint a pénzosztásban nem játszott szerepet a párthovatart
Mennyi is az annyi, ami jár a helyi egészségügynek? (fotó: Csincsik Zsolt)

Az elmúlt két évben az adai önkormányzat a megszabott költségvetési támogatás mindössze harmadát utalta át az Egészségháznak, jóllehet 2011-ben is a legtöbb költségvetési felhasználó legalább kétharmadát megkapta az előirányzott összegnek – állítja dr. Tóth Barna Elvira, az egészségügyi intézmény igazgatója, aki egyelőre nem kapott választ az önkormányzat illetékeseitől, hogy mi ennek az oka.

– A községi büdzsé realizálása 2011-ben 88,05 százalékos volt, minden költségvetési támogatásban részesülő intézmény, vállalat és egyesület 75 és 100 százalék közötti arányban megkapta a neki előirányzott összeget, az egészségügy viszont mindössze 35,19 százalékot kapott – közölte dr. Tóth Barna Elvira. – Az Egészségház az előirányzott 8,8 millió dinár helyett csak 3,1 millió dinárhoz jutott hozzá. Megjegyzem, 2010-ben is csak 40 százalékát kaptuk meg a községi büdzsében előirányzott összegnek. Nem értjük, hogy ennek mi az oka, mert nem kapunk választ kérdésünkre a helyi önkormányzatból. Eszerint az önkormányzati vezetőség számára nem fontos a lakosság egészségügyi ellátása. A költségvetési támogatásból az alapítónak, vagyis az adai önkormányzatnak kellene finanszírozni az egészségügyi intézmény épületeinek felújítását és karbantartását, a felszerelés vásárlását, illetve mindazt, amiben megegyezünk. Az önkormányzattal megegyeztünk abban, hogy 2011-ben kifizetik az intézménybe kijáró szakorvosok járandóságát, de ezt nem teljesítették. Az Egészségház éves működési költsége mintegy 200 millió dinár, a várható beruházásokkal együtt mintegy 260 millió dinár a teljes költségvetésünk. Az elmúlt négy évben nem kaptunk pénzt a Tartományi Nagyberuházási Alaptól, az egészségügyi minisztériumtól és a tartományi egészségügyi titkárságtól. Az intézmény 2008-tól nehéz helyzetben van, de előteremtettük a működéshez szükséges pénzt. Az intézménynek saját bevétele a munkaegészségügyi szolgálat végzéséből származik, mert ez nem tartozik a kötelező biztosítás körébe. A környező községekben a büdzséből 1, 4 százalékot költenek az egészségügyre, Adán viszont csak 0,3 százalékot. Továbbá szabálytalan a kifizetés is, emiatt sem lehet számítani a költségvetési támogatásra. Szerencsénkre 2002 és 2008 között éltünk a kínálkozó lehetősséggel, és felújítottuk az Egészségház felszerelését és gépparkját, ennek köszönhetően egészen jól felszerelt az intézményünk – mondta az igazgató.

Az üggyel kapcsolatosan megkérdeztük az adai önkormányzat vezetőjét, Bilicki Zoltán polgármestert, aki a következőket nyilatkozta az Egészségháznak járó községi költségvetési támogatásról:

– Dr. Tóth Barna Elvira igazgatóval tavaly ősszel szóbeli egyezséget kötöttünk, hogy az önkormányzat megvásárolja Moholon a helyi ambulancia mellett a Vajdasági Bank egykori épületét. Ebben rehabilitációs központot alakítottunk volna ki a földszinten, az emeleten pedig orvosi lakásokat. Ezért cserébe azt kértük az Egészségháztól, illetve az igazgatótól, hogy az önkormányzatnak használatra adja át Adán az egykori gyógyszertár épületét, amelyben községi múzeumot szerettünk volna létrehozni. A egyezségre vonatkozó szerződéstervezetet tavaly november 22-én elküldtük aláírásra az Egészségháznak, ahonnan azóta sem érkezett semmilyen visszajelzés, és a szerződést sem írták alá. Valószínűleg ezzel bojkottálni akarják az intézmény bővítését Moholon, amit a választáson esetleg hozzánk kötnének a polgárok, akárcsak Adán a községi múzeum kialakítását. A moholi ingatlan 2,5 millió dinárba került volna. Ez része volt a 2011-es községi költségvetésben az Egészségház számára előirányzott 8,8 millió dináros támogatásnak. Mivel a szerződést nem írtuk alá, az ingatlanvásárlás elmaradt, emiatt ennyivel kisebb lett a támogatás. Ezért nemcsak azt kell nézni, mennyi valósult meg a 8,8 millió dinárból, hanem azt is, hogy 2,5 millió dinár esetében nem adtak lehetőséget, hogy megvalósítsuk a tervünket. E nélkül az összeg nélkül az Egészségháznak 6,3 millió dinár járt volna, amelyből 3,1 millió dinárt kapott meg, vagyis a támogatás mintegy 50 százalékát, ami a többi intézményhez képest kevés. Az elmúlt négy évben azonban több pénzt fordítottunk az Egészségház korszerűsítésére, mint bármelyik korábbi önkormányzati vezetés. Elértük, hogy ez ne önkormányzati, hanem tartományi és köztársasági pénzből valósuljon meg. A Tartományi Nagyberuházási Alap 30 millió dinárral finanszírozta az intézmény bővítését és felújítását. Két mentőautót kapott az intézmény a tartománytól, amelyet mi lobbiztunk ki az egészségügyi titkárnál, aki a párttársunk. Az egészségügyi minisztériumtól kilobbiztunk mammográfot. A segítségünk nélkül az Egészségház nem tudott volna eredményesen lobbizni – közölte Bilicki Zoltán, aki hozzátette: az önkormányzat számára fontos az egészségügy, amiért szerinte sokat tettek. A demokrata párti polgármester megjegyezte, nem igaz, hogy az intézmény azért nem kap pénzt, mert az igazgató a VMSZ tagja. Példaként a Szarvas Gábor Könyvtárat, az Adica közvállalatot és a Műszaki Iskolát említette, ahol ugyancsak VMSZ-tag az igazgató, mégis sokkal nagyobb százalékarányban részesültek a községi költségvetés támogatásából, mint az Egészségház.

Mivel az Egészségház igazgatónőjével folytatott beszélgetés alkalmával nem került szóba az „ingatlancsere” (elmaradása), valamint az egyéb beruházások, ezekről is kikértük dr. Tóth Barna Elvira véleményét. A következőket válaszolta:

– Bilicki Zoltán polgármester nyilatkozata számos pontatlanságot tartalmaz. Szerződést, amelyet a Vajdasági Bank épületével kapcsolatban említ, nem kaptunk. Számos ígérettel hitegetett bennünket a polgármester, hogy majd a kérdéses épület megvásárlásra kerül. Hittünk a szavának, és megkötöttük az adásvételi szerződést a bankkal. A polgármester azonban az ígért eszközöket nem biztosította, így az egészségház kénytelen a szerződésben vállalt kötelezettségeknek saját erejéből eleget tenni.

A Tartományi Nagyberuházási Alaptól érkeztek eszközök a bővítésre, de azokra még az előző önkormányzat idején pályáztunk, és arra is a II. helyi közösség adta a támogató aláírást, mert az akkori elnök is elzárkózott a támogatástól. Állításaimat bármikor hiteles dokumentumokkal tudom alátámasztani. Kaptunk mammográfot is, nem a minisztériumtól, hanem a köztársasági betegbiztosítótól, miként sok más egészségház is hozzánk hasonlóan.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás