2024. július 17., szerda

Kaizennel a gazdasági fejlődésért

A japán gazdaságfejlesztő gondolkodásmódnak köszönhetően 52 százalékkal nőtt a termelékenység a zentai dohánygyárban

A résztvevők megismerkedhettek a japán vállalatok sikerének kulcsával (Fotó: Pleon Olaf&McAteer)

Az elmúlt napokban három hazai, illetve Szerbiában is kirendeltséggel rendelkező vállalat, az Idea, a Strauss Adriatic és a BG Reklam képviselői ismerkedhettek meg a kaizen elnevezésű gazdaságfejlesztő gondolkodásmóddal és életfelfogással a Japan International Tobacco zentai dohánygyárában.

Az összejövetelen Danilo Stojanović, a dohányfeldolgozó vállalat igazgatója üdvözölte az egybegyűlteket, aki hangsúlyozta, hogy a kaizen a japán vállalatok sikerének kulcsa. Stojanović kifejtette, hogy ez valójában fokozatos és folyamatos fejlesztés, a rendelkezésre álló források teljes mértékű kihasználásán alapszik, azzal, hogy külön hangsúlyt helyeznek a munkavállalók részvételére is a vállalat életében. A kaizent a Japánban elért kiváló eredményeket követően az amerikai és a nyugat-európai nagyvállalatokban, a JTI-nek köszönhetően pedig Szerbiában is alkalmazzák. A zentai dohánygyár igazgatója beszédében kiemelte azt is, hisznek abban, hogy ez a gondolkodásmód egyrészt azért lehet a szerbiai gazdaság fejlődésének a kulcsa, mivel elsősorban a humán erőforrásokon alapszik, és nem szükségesek hozzá nagy beruházások, ami egy gazdasági válság ideje alatt nagyon lényeges, másrészt kiváló eredményeket mutat az alkalmazottak jobb munkateljesítménye, az innovációs megoldások és a megtakarítások terén, így megnöveli a vállalatok munkájának a hatékonyságát.

– Lényegében ezért is tártuk ki a zentai dohánygyár kapuit, és adtunk esélyt más vállalatoknak is, hogy megismerkedhessenek a kaizennel – jegyezte meg Stojanović. A házigazdák szerint egyébként a kaizen alkalmazásával a zentai dohánygyárban 52 százalékkal javult a termelékenység, a selejtes termékek mennyisége pedig 57 százalékkal lecsökkent. Azt, hogy a JTI nemzetközi szinten is kiváló eredményeket ér el, igazolja az a tény is, miszerint a 120 országban kb. 25ezer munkahelyet biztosító japán multinacionális cég igazolószerve szerint a zentai dohánygyár kiérdemelte az úgynevezett ezüst 5S igazolást, ami azt jelenti, hogy a gyár 5 részlege a munkahelyek optimális megszervezésének és a munkafolyamat ellenőrzésének 91 százalékát érte el.

A kaizen lényegében egy olyan folyamatos és fokozatos tökéletesítési koncepció, amely jelentősebb beruházások nélkül, az üzleti stratégia szerves részeként képes mozgósítani a szervezet valamennyi tagját a minőség tökéletesítését célzó fejlesztések megvalósítására.