2024. július 17., szerda

A jelbeszédet népszerűsítették

Csütörtökön kora délután Zentán mutatkozott be a siketek és a nagyothallók jelbeszédét népszerűsítő karaván. A csapat résztvevői a siketek és a nagyothallók nemzetközi napja alkalmából az Alltech-pavilonban népszerű szerb slágereket adtak elő a jelbeszéd segítségével.

Branka Ivačićtól, a siketek és a nagyothallok zentai irodájának a titkárától megtudtuk, hogy egész Szerbia területét körbejárta az akciót népszerűsítő karaván, amelynek fő célja az, hogy a gyermekek és a fiatalok is megismerkedjenek a jelbeszéddel, hogy megmutassák nekik, hogy a beszélni képtelen emberek is tudnak élni, hogy megértik egymást, és ugyanúgy barátkoznak egymással, mint a többi ember. Természetesen az ilyen promóciókon kívül is szerveznek jelbeszédtanfolyamot, amely keretében az érdekeltek hét nap alatt sajátíthatják el a halláskárosultak nyelvét. Ez alatt az egy hét alatt természetesen csupán a nyelv alapjait sajátítják el a résztvevők, de a haladók számára is szerveznek kurzusokat. Az egyesület titkára elmondta azt is, hogy néhány évvel ezelőtt Zentán is szerveztek egy ilyen képzést az egészségügyi és a közigazgatásban dolgozók számára.

– Ennek köszönhetően a közigazgatásban van egy tolmácsunk, akinek bizonylata van arról, hogy ismeri a jelbeszédet, a többiek pedig alapszinten sajátították el a siketek és a nagyothallók nyelvét – mesélte Branka. Hozzáfűzte, hogy az ideális az lenne, ha minden intézményben, különösen az ügyfélszolgálatokban legalább egy alkalmazott ismerné a jelbeszédet. A halláskárosultakat egyébként két kategóriára lehet felosztani – mondta Branka.

A község területén 250–300 halláskárosultat tartanak számon, de Branka szerint sokan vannak, akikről nem tudnak, mivel nem kértek segítséget a szövetségüktől. Szerbiában a halláskárosultak – a vakokkal, illetve a gyengén látókkal ellentétben – nem részesülnek különösebb előnyökben, mivel fizikailag nem tűnnek fogyatékkal élőknek. Az utóbbi időszakban viszont történt némi előrelépés a halláskárosultakhoz való viszonyulásban, így többek között nemsokára a köztársasági képviselőház elé kerül a jelbeszéd hivatalos nyelvként való elfogadtatása is.