2024. július 17., szerda

Újraszervezik a falugazdász-hálózatot

Tisztújítás az Észak-vajdasági Agrárszövetségben
Nagy Miklós számolt be az eddigi munkáról

A hat évvel ezelőtt 13 szervezet által létrehozott, jelenleg 35 csoportosulást felölelő szövetség szombaton a zentai városháza dísztermében tartott tisztújító közgyűlést. Több magyarországi gazdaszövetség képviselőjén kívül jelen volt Pál Károly, a VMSZ ügyvezető elnöke is.

Az ülésen Nagy Miklóst, az Észak-vajdasági Agrárszövetség eddigi elnökségi tagját tették meg új elnöknek. Az alelnök Szalkay Nemes Valéria lett, az elnökség tagjainak pedig Szirovica Zsoltot, Világos Tibort, Kovács Mihályt, Sípos Tibort és Sneider Sándort választották meg. A közgyűlés elnöke Bata Erzsébet, az alelnöke pedig Dr. Róka Csaba lett. Az ellenőrző bizottság tagjai: Bíró József, Romoda Ferenc és Varga István.

Nagy Miklós az elmúlt időszak eredményeit ecsetelte az egybegyűltek előtt. A beszámolójából többek között kiderült, hogy az elmúlt hat évben a tartomány több községében sikerült kialakítani a falugazdász-hálózatot, aminek köszönhetően megkezdődött a falugazdász irodák működése 2-2 munkatárssal Szabadkán, Magyarkanizsán, Kishegyesen és Topolyán. A későbbiekben Ada és Zenta is bekapcsolódott ebbe a programba, 2007-ben további 5 községgel – Törökkanizsával, Csókával, Temerinnel, Óbecsével és Magyarcsernyével – bővült a résztvevők száma, két évvel később pedig már összesen 71 helységre terjesztették ki tevékenységüket. A 2008-as gazdasági válság következtében, a csökkenő pénzügyi keret miatt 2010-re egyre nehézkesebbé vált a falugazdász-hálózat működtetése, 2011-re pedig visszaszorult az észak-bácskai községek területére. A megmaradtak jelentős dotációt kaptak a Vajdasági Magyar Szövetségtől, valamint a Bethlen Gábor Alaptól.

A szövetség a megalakulása óta sikeres együttműködést folytat a budapesti Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériummal, amelynek hathatós anyagi és logisztikai támogatásával sikeresen megszervezték a gazdák oktatását. A Csongrád megyei Mezőgazdasági Hivatal közreműködésével az itteni termelők 2007-ben és 2008-ban látogatást tettek több Szeged környéki gazdálkodónál, amikor is modern üvegházas rózsatermesztéssel, hűtőházzal felszerelt gyümölcstermesztéssel, valamint osztályozó gépsorral és hűtőházzal ellátott zöldségtermesztéssel ismerkedtek meg. Emellett meglátogattak több kisipari élelmiszer-feldolgozó üzemet is, ahol a feldolgozás már alkalmazkodott az unió előírásai által diktált piaci követelményekhez. Ezenkívül megszervezték a borászok képzését, 2010-ben pedig zöldkártyás növényvédelmi tanfolyamot szerveztek, s a tananyagot sikeresen elsajátító gazdálkodók EU-kompatibilis oklevelet kaptak a vegyszeres növényvédelemben való szabad tevékenységről. Kialakították a palicsi oktatási központot, amelynek a keretében pályázati pénzből megvásároltak egy tanyát 4,5 hektár földdel, ahol 2 hektárnyi modern gyümölcsöst és 1000 négyzetméter fóliasátrat hoztak létre.

Nagy megjegyezte, hogy az elmúlt évben a szövetség anyagi keretei minimálisra csökkentek, emiatt csak kiállítások látogatását, gazdanapokon való részvételt, valamint a Nemzet Kenyere akcióban való vajdasági részvételt sikerült megszervezni. Tavaly 750 kg, az idén pedig több mint 1 tonna búzát adományoztak a vajdasági földművesek. Az idén a magyarországi Vidékfejlesztési Minisztériumtól kapott anyagi támogatásnak köszönhetően végezték el a tervezett munkálatokat a palicsi oktatási központ épületén, és a tagszervezetek által szervezett különféle programokra is tudtak anyagi támogatást juttatni.

Nagy Miklós elnök ezenkívül a szövetség jövőbeni terveiről is beszámolt. Legfontosabb célként a falugazdász-hálózat újraszervezését, az oktató gazdaságok kiépítését és üzemeltetését, a gazdaképzések megszervezését, a gazdák szövetkezetekbe való társításának jogi és gazdasági előfeltételeinek, valamint az alapanyag-beszerzés és termékértékesítés egységesítésének a kialakítását emelte ki. Ezenkívül lehetőséget kell teremteniük kisebb csomagoló és feldolgozó üzemek felépítésére és üzemeltetésére is, s fenn kell tartani a vajdasági és a magyarországi termelők között kialakult kapcsolatot is – hangsúlyozta az új elnök. Megjegyezte azt is, hogy a vajdasági magyar földművesek anyanyelvű tájékoztatása csupán elégségesnek tekinthető, ezért mind a nyomtatott, mind az elektronikus sajtón keresztüli hírközlés minőségét javítani kellene.

– A tájékoztató jellegű közlemények helyett szeretnénk több, a mezőgazdaságot érintő szakmai témával foglalkozó írást olvasni, rádió- és televízió-műsort hallani, látni, amihez a szövetségnek is hozzá kell járulnia a maga szerény eszközeivel – emelte ki az új elnök.