2024. november 26., kedd

A betegekért mindent

Az adai önkormányzatban júliustól tanácsadó foglalkozik a páciensek jogainak védelmével
A betegek az egészségházon kívül az önkormányzatban is panaszt tehetnek (fotó: Csincsik Zsolt)

Az egészségvédelem és a betegek jogainak érvényesítése érdekében az egészségügyi minisztérium a Dils-projektum részeként egy kísérleti programot indított el az adai községben is. Ennek eredményeként július 1-jétől a páciensek számára ingyenes jogi tanácsadást biztosítanak az adai önkormányzatban. A páciensek jogainak védelme a helyi önkormányzatban elnevezésű projektumot kilenc szerbiai községben fogják megvalósítani: Valjevóban, Zaječarban, Adán, Bela Palankán, Vlasotnicén, Plandištén, Ivanjicán, Kladovóban és Rumán.

A projektumot tegnap mutatta be az adai községházán Világos Tibor polgármester-helyettes és dr. Tatjana Bajić, a Dils-projektum vezetője az egészségbiztosító és egészségház képviselőinek társaságában. Világos Tibor elmondta, hogy a decentralizációs folyamatoknak megfelelően a páciensek jogainak védelme alá önkormányzati szinten a következők tartoznak: az egészségügyi szolgálatatások színvonalának javítása, a betegek tájékoztatása jogaikról az egészségvédelem és az egészségbiztosítás területén, a leggyakrabban jelentkező gondok elemzése és megoldása, a jogvédelemmel foglalkozók munkájának elősegítése.

– A kísérleti projektumnak köszönhetően az önkormányzatban jogtanácsadást biztosítunk polgáraink részére. A jogtanácsadó tájékoztatja a betegeket a jogaikról, tanácsokat ad, valamint tényleges jogi segítséget nyújt. Minden kérelmet vagy megjegyzést nyilvántartásba vesz és feldolgoz, majd továbbítja azokat az illetékes intézményeknek. A jogtanácsadó feladatait a községi közigazgatásban Kovács Dobó Lea, a társadalmi tevékenységgel foglalkozó osztály vezetője fogja ellátni július 1-jétől heti három alkalommal. A jogtanácsadót az érdeklődők személyesen is felkereshetik az adai községházán, vagy felhívhatják a 024/852-106-os telefonszámon – mondta Világos Tibor.

Dr. Tatjana Bajić, a Dils-projektum vezetője elmondta: a szolgáltatás révén az emberek jogaik védelmében az önkormányzati jogtanácsoshoz is fordulhatnak az egészségházakban tevékenykedő jogvédők, a köztársasági egészségbiztosító, az egészségügyi minisztérium, az orvosi kamara és a bíróságok mellett. Megjegyezte, hogy a kísérleti projektumot kilenc községben fogják megvalósítani, mintegy fél éven keresztül. Ezután felmérik, hogy a szolgáltatás iránt mekkora a lakossági érdeklődés, és mennyire elégedettek az önkormányzatok. Ha bebizonyosodik, hogy a szolgálatatás hasznos, akkor minden szerbiai községre és városra kiterjesztik.

Az adai egészségházban már 2002 óta dolgozik jogvédőiroda. Dr. Tóth Barna Elvira igazgató elmondta, hogy ezt a tisztséget az intézmény jogásza, Krizsán Mária tölt be. Az intézményvezető megjegyezte: a páciensek ritkán, havonta csupán egy-két alkalommal fordulnak panasszal a jogvédőhöz. Hozzátette, hogy az esetleges panaszokat az intézményben igyekeznek minden esetben a lehető legrövidebb időn belül megoldani.

– Támogatjuk a kísérleti projektumot, és nagy segítség lesz az egészségház számára, ha az önkormányzat is bekapcsolódik a felvilágosító munkába. Ha a jövőben panasz merül fel a munkákkal kapcsolatosan, akkor szeretném, ha azt az intézményen belül oldanánk meg. Amennyiben a pácienseket úgy ítélik meg, hogy jogaikról külsős személytől kell tájékozódniuk, illetve bizonytalanok, netán tartanak valamitől, akkor nyugodtan forduljanak segítségért az önkormányzati tanácsadóhoz, aki ismerteti a jogaikat és kötelezettségeiket is – közölte dr. Tóth Barna Elvira.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás