2024. szeptember 1., vasárnap

Napkollektorok a zentai Bolyai Kollégiumon

Havonta 3000 kWh-val kevesebb energiát fogyasztanak
Meleg víz előállítására hasznosítják a napenergiát

Úgy tűnik, végre ebben az országban is kezdenek törődni a környezetvédelemmel. Erre utal legalábbis a Tartományi Energetikai és Ásványi Nyersanyagügyi Titkárság azon pályázata, mely kollégiumok számára adott támogatást napkollektorok felszerelésére. Ebből a kiírásból kapott a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium is másfél millió dinárt. A napkollektorokat májusban helyezték üzembe.

– Ha diákjainkat környezettudatos életmódra akarjuk nevelni, akkor az iskolának is jó példát kell mutatnia – mondta Gajda Attila, a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium igazgatója, amikor az épületre felszerelt napkollektorokról beszélgettünk.
– Intézményünk már korábban is pályázott ilyen berendezésre, így már kész terveink voltak, ezért, amikor a tartományi titkárság kiírta a pályázatát, a terveinket csak hozzá kellett idomítanunk. A tartomány tavaly kollégiumok számára használati meleg víz előállítására képes napkollektorok telepítésére írta ki a pályázatát, és ezen szerencsére mi is nyertünk. Másfél millió dinárt kaptunk, ehhez 30% önrészt kellett hozzáadnunk saját eszközeinkből. A legkedvezőbb ajánlatot egy zentai cég adta, így ők szerelték fel a berendezést. A rendszert májusban kezdtük el használni, és már az első két hónap után megmutatkozott, hogy havonta 3000 kWh-val kevesebb az energiafogyasztásunk, mint korábban volt. Ez azt jelenti, hogy havonta húszezer dinárral kevesebbet fizetünk a villanygazdaságnak, vagyis kb. évi 250000 dináros megtakarításra számíthatunk. Számunkra a spórolás is lényeges, de talán még ennél is fontosabb, hogy diákjainkat így öntudatos természetgazdálkodásra nevelhetjük. Reméljük, a tartomány a jövőben újabb intézmények, köztük iskolák, óvodák, kórházak részére ír ki hasonló pályázatot – mondta az iskola igazgatója.
Sőregi Oszkár, a kivitelező cég szakembere elmondta, hogy a teljes beruházás hét év alatt térül meg, de mivel az iskola a költségeknek csak a 30%-át fizette, az önrész nekik már két év alatt megtérül.
– Ezeket a napenergiával működő rendszereket 30–35 évre tervezték, vagyis hosszú távon abszolút kifizetődőek, és azt sem szabad elfelejteni, hogy ez a berendezés, amit felszereltünk a Bolyai-kollégiumra, évi 4,1 tonna szén-dioxid kibocsátástól mentesíti a környezetet, és mint ismeretes, minden országnak csökkentenie kell a szén-dioxid-kibocsátását – összegezte a szakember.