2024. november 26., kedd

Patakból szennycsatorna

Adán elviselhetetlen bűzt áraszt a Budzsák-patak
Az emésztőkből kiszivattyúzott szenny Ada és Mohol területéről a Barában köt ki (fotó: Csincsik Zsolt)

A Budzsák-patakba, vagyis a Barába mintegy háromezer háztartás, cég és közintézmény engedi bele folyamatosan a szennyvizet. Az Ada központján átfolyó patak emiatt nagyon elszennyeződött, és huzamosabb ideje elviselhetetlenül bűzlik, megkeserítve a környéken lakók mindennapjait. A bűz és a szennyezés miatt az érintettek gyerekeik egészségét és saját egészségüket féltik, lakásaikban pedig nem tudnak szellőztetni. A környékbeli lakosok aláírásgyűjtésbe kezdtek, és azt követelik az önkormányzattól, hogy minél előbb találjon megoldást a kialakult helyzetre.

Sima Sremčevtől, Ada község környezetvédelmi felügyelőjétől az iránt érdeklődünk, hogy mi okozta a környezetszennyezést, és ez ellen mit tehet az adai önkormányzat:
– Az elhibázott tervezés eredménye a Budzsák-patak, a Bara elszennyeződése. Az elmúlt tíz évben, de korábban is Adán a másodlagos szennyvízcsatorna-hálózatot fejlesztették. Ennek eredményeként az ipari zónában lévő cégek mellett több mint 3000 felhasználó, köztük háztartások és közintézmények kapcsolódtak rá a hálózatra és engedik a szennyet a patakba – magyarázta Sima Sremčev. – Az I. és II. helyi közösség Ada jelentős részén kiépítette a másodlagos szennyvízcsatorna-hálózatot, amelyen keresztül a fekália a Barában gyűlik össze. Emellett az emésztőkből kiszivattyúzott szenny Ada és Mohol területéről szintén a Barában köt ki, miután az adai szeméttelepen lévő ülepítőmedencék jelenleg nem működnek. Így mindez visszafolyik, és az Ada központján áthaladó patakban gyűlik össze ismét. A nyilvántartásunk szerint a patakba hét helyen engedik bele a szennyet a csatornahálózatból az I. és a II. helyi közösség területén. Ada különleges helyzetben van, mert a szomszédos településeken, amíg nem épült meg a szennyvíztisztító, addig a Tiszába engedték a szennyet. Ezzel szembe Adán ezt előbb a Budzsák-patakba vezették, amelyben előbb leülepszik, majd utána kanalizálják a vizet a folyóba. Hibásan építkeztek, először a szennyvíztisztítót, a fővezetéket, majd a hálózatot kellett volna kiépíteni, és nem fordítva. A patak a Vajdaság Vizei tartományi közvállalat igazgatása alá tartozik. A közvállalat jóváhagyta, hogy beleengedjük a szennyet a Budzsákba, amiért cserébe Ada község évente 4–6millió dinárt fizet ki nekik. A tartományi közvállalat hét évvel ezelőtt tisztította ki legutóbb a patak medrét, amely mára elmocsarasodott, és benőtte a nád. A Budzsák-patak elszennyeződése óriási környezetvédelmi gondot jelent, amely az elmúlt évtized rossz stratégiai tervezése miatt alakult ki, és a tartományi közvállalat hanyagsága miatt, mivel nem tartotta megfelelően karban a csatornát – közölte a felügyelő.

Sima Sremčev

Sima Sremčev megjegyezte, hogy az áldatlan helyzetre egyelőre nincs megoldás, azt várják, hogy minél előbb essen az eső és magasabb legyen a vízállás. Az önkormányzat próbált a Budzsák-tóból vizet engedni a patakba, hogy kimosassák a medrét, de a tóban is alacsony a vízállás. Egyedül a Tiszából lehetne vizet szivattyúzni a Kalocsa-csatornán keresztül a patakba, de ez időigényes, mivel a 20cm-es vízszintes emeléshez legalább 10 napra van szükség. Emellett a Halász József-kombinát a szivattyúzásért pénzt kér (10cm-es vízszintemelésért félmillió dinárt kér a kombinát – a szerző megjegyzése). Mint mondta, két éve javasolták az önkormányzat felügyelői a községi vezetőségnek, hogy miután elkészült a fővezeték, ehhez csatlakoztassák a meglévő szennycsatorna-hálózatot, és a szennyvizet Mohol déli végén engedjék a Tiszába. Ebből a kezdeményezésből azonban nem lett semmi.
Sima Sremčev hozzátette: a kialakult helyzetre rövid távú megoldás nincs. A hosszú távú megoldás az lenne, ha a helyi közösségek felmérnék a meglévő csatornahálózatot, és a községi Standard kommunális közvállalat közreműködésével legalizálnák a csatornákat, hiszen ezek műszaki átvétele még nem történt meg. Továbbá a hálózat üzemeltetésével is megbíznák a közvállalatot, amely megfizettethetné a szolgáltatást, és a befolyó jövedelemből a későbbiekben finanszírozni lehetne a csatornahálózat és a fővezeték összekapcsolását. A környezetvédelmi felügyelő szerint így már akár jövőre a februárban–márciusban megnyíló szennyvíztisztítóba lehetne csatornázni a szennyet.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás