2024. szeptember 1., vasárnap

Második esély

Megkezdődött a felnőttképzés a zentai Stevan Sremac Általános Iskolában
A képzés fő helyszíne a November 11. iskola épülete (fotó: Horváth Ágnes)

A három ciklusban megszervezett oktatást a November 11. és a tornyosi Tömörkény István épületben tartják. Legtöbb tanuló abba a csoportba jár, ahol a hetedikes és a nyolcadikos tananyagot tanulják. Hetedik után szakmát is választhatnak, így az általános iskolát befejezők félszakképzettségre is szert tehetnek. A projektumot az Európai Unió és az oktatási minisztérium támogatja.

A felnőttképzést felölelő Második esély nevet viselő programot 2010 őszén hirdette meg az oktatási minisztérium és az Európai Unió, és erre pályázott sikeresen a zentai Stevan Sremac Általános Iskola is. A projektum az elsőtől nyolcadik osztályig terjedő időszakot három ciklusra bontotta. Az első ciklusba az alsós tananyagot osztotta, ez egy évig tart, és ez egy felzárkóztató időszak, a második ciklus az ötödik és a hatodik osztályos tananyagot foglalja magába, a harmadik pedig a hetedik és a nyolcadik osztályos képzést. Hetedik után a résztvevők szakmát választhatnak.
Sárosi Gabriella, a Stevan Sremac Általános Iskola igazgatója elmondta, hogy Szerbiában a felnőttképzés október folyamán 38 iskolában indul be, és Zentán már október 10-én elkezdődött az oktatás, vagyis a Tisza-parti város az elsők között kapott engedélyt a projektum megkezdésére.
– Zentán a projektum partnerei a Nemzeti Munkaközvetítő Szolgálat, a Szociális Védelmi Központ és a helyi önkormányzat. A képzésre beiratkozottak a munkaközvetítővel kötöttek szerződést arról, hogy rendszeresen járnak az előadásokra. Az első ciklust a tornyosi Tömörkény István iskolában szerveztük meg, ugyanis ott 23 roma származású személy jelentkezett a képzésre. A rendszeres iskolába járással vannak még gondjaik, de igyekszünk őket többféleképpen is motiválni. Mivel a képzést önként vállalták, ha nem járnak az órákra, a nemzeti munkaközvetítő iroda törli őket a munkaközvetítő nyilvántartásából, és a szociális támogatást is elveszítik. A második és a harmadik ciklusba iratkozottak Zentán, a November 11. iskola épületében tanulnak. Az óráik hétfőtől csütörtökig délutánonként fél négytől vannak, informatikát pedig szombatonként tanulnak, blokkrendszerben. Mivel a második és harmadik ciklus résztvevői között tornyosi és buránysori hallgatók is vannak, őket az önkormányzat támogatásával az iskolabusz szállítja – magyarázta Sárosi Gabriella.

Sárosi Gabriella


Szerbiában a zentai az egyetlen olyan iskola, ahol a Második esély felnőttképzés összes hallgatója magyar nyelven tanul. Ez problémákkal is jár, ugyanis a tankönyveket csak szerbül adták ki, vagyis a program a kisebbségekre egyáltalán nem gondolt.
– A fordítást az oktatási minisztérium nem fizeti, azt mondták, forduljak a vajdasági szervekhez. A tartományi oktatási titkárságtól és a Magyar Nemzeti Tanácstól próbáltam segítséget kérni, de eddig csupán erkölcsi támogatást kaptam. Ha nem lesz más választásunk, a tanárok a szerb nyelvű könyvek alapján óráról órára jegyzeteket készítenek, és abból tanítanak majd – mondta az igazgató.
A zentai Stevan Sremac Általános Iskolában egyébként már hat éve tartanak felnőttképzést, az intézmény azért is pályázta meg a Második esély programot, mert nem akarták megszakítani ezt a hagyományt. A korábbi években az Emlékiskola volt a képzés fő helyszíne, de most azért választották a November 11. iskola épületét, mert ott drasztikusan lecsökkent a tanulók létszáma, vagyis bőven van hely a felnőttképzés hallgatóinak.