2024. november 26., kedd

Németországi adomány a kötősöknek

Az adai Műszaki Iskolában korszerű CNC-kötőgépet állítottak üzembe a diákok oktatására és a textilipari munkások továbbképzésére
Az ajándékba kapott számjegyvezérlésű kötőgép (Fotó: Csincsik Zsolt)

A pfullingeni Walter Wörner cég Stoll 530 HP gyártmányú számjegyvezérlésű (CNC) kötőgépet adományozott az adai Műszaki Iskolának a helyi Adankó Kft. textilipari cég tulajdonosa, Adankó Nándor közbejárására. A 70 000 euró értékű, korszerű gépet a közelmúltban helyezték üzembe az intézményben, ahol a diákok oktatására és a textilipari munkások továbbképzésére használják.

Miklós Nándor iskolaigazgató elmondta, a középiskola célja, hogy képzett, a modern kötőgépeken is dolgozni tudó szakembereket képezzenek ki. Az igazgató hozzátette, májusban tárgyaltak Adankó Nándorral, hogy az adai középiskolában korszerű gépek üzembe helyezésével kellene fejleszteni a textilipari munkások képzését a CNC-marós és esztergályos képzés mintájára. Az intézmény az elmúlt években ugyanis pályázati pénzből, valamint a helyi fémipar és a tartományi oktatási titkárság támogatásával számjegyvezérlésű maró- és esztergagépet szerzett be, ami lehetővé tette az említett szakok megindítását, amelyek iránt nagy az érdeklődés a biztos munkahely miatt.

Miklós Nándor iskolaigazgató



– Az adai Műszaki Iskolának az a célja, hogy Ada és környék gazdasága számára olyan képzett szakembereket neveljünk, akik a tanulmányaik befejezése után rövid időn belül munkát találnak az intézményben szerzett gyakorlati ismereteiknek köszönhetően – magyarázta Miklós Nándor. – A kötőipar valószínűleg túljutott a hullámvölgyön, és akik megmaradtak, azok fel tudják venni a versenyt a nemzetközi piacon, amihez persze szükségük van újabb, képzett szakemberekre. A vállalkozásoknak nyilván nem elég a gépeket megvásárolni, a műszaki feltételeket biztosítani a minőséges munkához, hanem ehhez szükségesek a jól képzett szakkáderek is, hogy sikeresen helyt álljanak a piacon és versenyképesek legyenek. Ez ügyben megbeszélést folytatunk Adankó Nándorral, akinek közbenjárására a németországi Walter Wörner cég tulajdonosa, Walter Wörner egy korszerű, Stoll 530 HP gyártmányú CNC-kötőgépet ajándékozott a középiskolának. A mai kor igényeinek megfelelő, nagy teljesítményű kötőgép minőséges munkát végez, miután megfelelő módon programozzák. Azt szeretnénk, ha a kötő szakon végzett diákok olyan szakismeretekre tennének szert, amivel a diploma megszerzése után azonnal dolgozni tudnának a textiliparban található, ehhez hasonló modern gépeken is. A középiskola számára ezért is volt fontos, hogy korszerű kötőgéppel bővült a gépparkja. Az intézmény ugyanis már rendelkezik egy régebbi típusú CNC-kötőgéppel – közölte az iskolaigazgató, majd hozzátette, az új kötőgép és a hozzátartozó számítógépek, valamint a rendszer működéséhez szükséges legális operációrendszerek összértéke 70 000 euró. Az iskola folyamatos internetes kapcsolatban van az anyacéggel, hogy a kötőgépet működtető program frissítéseit rendszeresen megkapják.
A CNC-kötőgépet november elején szerelték össze és állították üzembe az adai középiskolában, ahol ezt követően háromnapos képzést tartott a berendezés programozásáról a Stoll cég németországi képviselője a Walter Wörner cég budapesti képviselőjének közreműködésével. Az iskolaigazgató elmondta, hogy képzésen tizenegynéhány az adai kötőiparban dolgozó és kötőgépeket programozó személy vett részt. A jövőben újabb képzések megtartását is tervezik a textilipar képviselői számára. Továbbá a képzésen részt vettek a középiskola szaktanárai, akik a diákokat oktatják majd a berendezés kezelésére.
– A Műszaki Iskolában a textilipari ágazaton a ruhakészítő-szabó és textilmunkás- kötő szak működik. Az utóbbi szakot nyolc éve nem sikerült megnyitni érdeklődők hiányában. Az elmúlt iskolaévben nem kis meglepetésünk a textilmunkás-kötő szakra annyi diák jelentkezett, hogy elindíthattuk a képzést. Később derült ki, egész országban egyedül az adai középiskolában nyílt meg ez a szak. Ebben az iskolaévben azonban mindössze hárman jelentkeztek, így mi sem tudtuk újra elindítani a szakot. Viszont nagyon reméljük, hogy miután híre megy annak, hogy iskolánkban az oktatás a legkorszerűbb kötőgépen zajlik, nagyobb lesz az érdeklődés a szak iránt, amelyet jövőre ismét megnyithatunk. A kötő szakra járó tanulóknak meg kell tanulniuk ezen a gépen dolgozni, amely programozásához már a programozáshoz értő szakemberek kellenek. Az országban nem létezik CNC-kötőgép programozó szak, Németországban viszont van ilyen. Így, ha német tantervet sikerülne akkreditáltatni az illetékes szerbiai minisztériumnál, akkor lehetővé válna, hogy az adai középiskolában nyíljon CNC-kötőgép programozó szak. Ezt megpróbáljuk kieszközölni – közölte Miklós Nándor.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás