Az adai és moholi iskolarészleggel rendelkező Bartók Béla Zeneiskola folyamatosan és sikerrel pályáz támogatásért az itthoni és külföldi alapoknál, alapítványoknál és intézményeknél. Rózsa Ildikó zenedeigazgató elmondta, a pályázati pénzeket új hangszerek vásárlására, az intézmény oktatási eszköztárának korszerűsítésére, bővítésére használják fel, továbbá zenetudományi vetélkedőket, hazai és magyarországi zenetáborokat, hangversenyeket és tanulmányi kirándulásokat szerveznek a diákoknak.
– A zeneiskola nemrég a Magyar Nemzeti Tanácstól 35 000 dináros támogatást kapott, amelyből kivetítő felszerelést vásárolt. A berendezést a november végi zenedei hangversenyen használtuk első alkalommal nagy sikerrel, a gyerekek és szülők megelégedettségére – magyarázta Rózsa Ildikó. – A kivetítő felszerelést használni fogjuk minden további hangversenyünkön, amelyet a zeneiskolában vagy az adai színházteremben rendezünk meg. Az anyaországi Bethlen Gábor Alaptól 300 000 forintot nyertünk pályázat útján új pianínó vásárlására, amihez a tartományi oktatási titkárság további 120 000 dinárral járult hozzá, a hiányzó összeget pedig az iskola biztosította. A tartományi oktatási titkárság a zenede tanulói részére megrendezett zenetudományi vetélkedő megszervezését is támogatta. Ezt az intézmény dolgozóit tömörítő Allegro civil szervezet rendezte meg november elején, miután erre a célra 50 000 dináros támogatást nyert a pályázaton az oktatási titkárságtól. A Mit tudsz a zenéről? elnevezésű vetélkedőn negyedik, ötödik és hatodik osztályos diákok vettek részt, mintegy húszan. A rendezvény nagyon sikeres volt, mert arra ösztönözte a diákokat, hogy tovább gyarapítsák zenei ismereteiket – közölte az igazgató.
A zenetudományi vetélkedőn szerepelt diákok
Az adai Bartók Béla Zeneiskola részéről az elmúlt időszakban elnyert legnagyobb összegű pályázati támogatás azonban a Magyarország–Szerbia IPA Határon Átnyúló Együttműködési Programhoz kapcsolódik, amelyre közös projektumot nyújtottak be az anyaországi Sándorfalvi Térségi Alapfokú Művészetoktatási Intézménnyel. A projektum összértéke 92 000 euró, amelynek 30 százaléka, vagyis mintegy 26 000 euró illeti meg az adai zeneiskolát.
– Az IPA-támogatást a nyáron nyertük el a magyarországi Sándorfalvi Térségi Alapfokú Művészetoktatási Intézménnyel, a program megvalósítása azonban 2012 januárjában kezdődik el. Az anyaországi intézménnyel már négy-öt éve jó viszonyt ápolunk, rendszeresen tartunk közös hangversenyeket és zenetáborok mindkét településen. Az IPA-pályázaton nyert támogatást egyebek mellett erre fordítjuk, hiszen közös hangversenyeket és zenetáborokat tartunk Adán és Sándorfalván. A táborokat egyhetesre tervezzük, a közös hangversenyek és zenélések viszont két- vagy háromnapos programok lesznek. Továbbá hangszerbemutatót is tartunk egymásnál, a térség népi hangszereit ismertetjük, a sándorfalviak a citerát, mi pedig a tamburát és a harmonikát. Az adai zeneiskola emellett egy Yamaha hangversenyzongorát is vásárolt a támogatásból. A közös program megvalósítása 2012 januárban kezdődik és 2013 januárjában zárul, vagyis egy éven át szinte minden hónapban lesznek közös rendezvényeink a sándorfalviakkal – nyilatkozta Rózsa Ildikó.