2025. január 23., csütörtök

Ünnepélyes tanévnyitó a MATE zentai kihelyezett tagozatán

A diplomaosztóval egybekötött eseményt új helyszínen, a felújított épületben tartották

Kedden délelőtt a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem zentai kihelyezett tagozatán tanévnyitó ünnepséget tartottak, valamint kiosztották a diplomákat a végzős tanulóknak. A MATE kihelyezett tagozata végre elfoglalta új épületét az Ősz utcában. Az ünnepségen részt vett Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, Juhász Bálint, a Prosperitati Alapítvány ügyvezetője, dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora, valamint az intézmény vezetősége.

A tanulókat dr. Lengyel László, a MATE helyi tagozatvezetője köszöntötte és elmondta, hogy nagy öröm számukra, hogy végre az új épületben fogadhatják az elsős tanulókat.

– Örülünk, hogy mindazon szervezetek képviselői eljöttek, akik segítettek az épület felújításában. Ezek a szervezetek fontosnak tartják azoknak a generációknak az oktatását, amelyeken az itteni magyar föld jövője múlik, ők megérdemelnek egy ilyen szép intézményt. A MATE mint anyaintézmény tudásbázisával, kapcsolatrendszerével és oktatási hálózatával áll mögöttünk és támogat bennünket. Különösen örülünk annak, hogy az elsősök bizalmukkal támogatták ezt az intézményt. Életük jövőjét és küldetését itt szeretnék megalapozni, tudással, kapcsolatrendszerrel, hittel és küldetéstudattal. Igyekezni fogunk, hogy ne csak információs szinten, hanem emberi értékekben, méltóságban neveljük fel önöket – fogalmazott dr. Lengyel László.

Gergely Árpád felvétele

Gergely Árpád felvétele

A szót dr. Gyuricza Csaba vette át, és felhívta a figyelmet arra, hogy 1996-ban indult el Vajdaságban a felsőfokú alapképzés. Hozzátette, hogy eltelt azóta 28 év, és igazán megérett az idő arra, hogy egy ilyen impozáns épületben kapjon helyet a képzés.

– Másfél évvel ezelőtt úgy állt a helyzet, hogy nem volt biztos, hogy eljöhet ez a nap, de szerencsére sikerült minden akadályt elhárítani, és befejezni a munkálatokat. Nagyon sok olyan mérnököt adtunk a térségnek és a Kárpát-medencének, akik ma itt végzik a munkájukat. Az alapküldetésünk az, hogy ne vigyük el a diákokat Gödöllőre, Kaposvárra, hanem itt történjen a képzés. Azért hoztuk létre ezt a képzési centrumot, hogy itt helyben képezzük a fiatalokat, akik az itteni vidéket gazdagítják, és az itteni vidék fejlesztéséhez járulnak hozzá – tette hozzá dr. Gyuricza Csaba.

Pásztor István megköszönte a meghívást és azt, hogy részese lehet az ünnepi pillanatnak.

– Külön köszönet dr. Gyuricza Csabának azért a kiállásért, partnerségért, amit az elmúlt két évben személyesen több alkalommal tapasztaltam. Ha ez a fajta nyitottság, megértés és segítőkészség elmaradt volna, akkor lehet, hogy lenne ma tanévnyitó, de biztos, hogy nem itt. Az épületbe 1,3 millió eurónyi összeget fektettek be, amiért szeretnék külön köszönetet mondani. A zentai kihelyezett tagozat és mindaz, ami ehhez kapcsolódik, a vajdasági magyar közösség szempontjából fontos. Ez a hely nemcsak egy képzőközpont, hanem annak a tudásnak a központja, amelyikben hiszünk. Olyan típusú befektetést jelent a mezőgazdaságba, amely nem tárgyakban vagy eszközökben valósul meg, hanem tudásban – mondta Pásztor István.

Gergely Árpád felvétele

Gergely Árpád felvétele

Az ünnepség után dr. Kulcsár Sarolta, a MATE programkoordinátora elmondta, hogy a konzultációs központ 1996 óta dolgozik Zentán. Hozzátette, hogy kezdetben kertészmérnöki alapképzéssel indítottak, ez azóta bővült a mezőgazdasági mérnöki alapképzéssel.

– A jelentkezők mindezek mellett még két mesterszak közül választhatnak, amelyek a kertészmérnöki mesterképzés és a vidékfejlesztési agrármérnöki mesterképzés. A 2023/24-es tanévre összesen 53 hallgató iratkozott be a már említett szakokra. A konzultációs központnak a vajdasági térségben 550 végzett hallgatója van, akik egy agrárértelmiségi hálót képeznek a térségben. Jellemző, hogy a diplomázott diákok itt maradnak a térségben, itt hasznosítják a megszerzett tudást. Az iskolának jelenleg 36 konzulens oktatója van, közülük 17-en rendelkeznek PhD-végzettséggel. Ők helyi szakemberek, akik a helyi ismeretekre oktatják a hallgatókat, emellett a MATE mint anyaintézmény az elméleti oktatást végzi el. A képzés péntek délutánonként, valamint szombaton egész nap zajlik – magyarázta dr. Kulcsár Sarolta. 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A diplomákat dr. Gyuricza Csaba és dr. Lengyel László adták át a végzős tanulóknak (Fotó: Gergely Árpád felvétele)