Cikkünkhöz Galéria is tartozik.
Egy igazán hangulatos és rendhagyó irodalmi időutazáson vehettek részt mindazok, akik ma, a koradélutáni órákban megtekintették a Petőfi Irodalmi Múzeum autóbuszában berendezett kiállítást.
Krassza Ildikó, a Petőfi Irodalmi Múzeum múzeumpedagógusa, illetve a Petőfi-busz tárlatvezetője napilapunknak nyilatkozva elmondta, hogy az intézményük mindenekelőtt azért hozta létre a vándorkiállítást, hogy mindenki megtekinthesse a tárlatot, amelyet Petőfi Sándor születése 200. évfordulója alkalmából állítottak össze.
– Eddig 216 településre látogattunk el, és egy év alatt közel 56 ezren tekintették meg a kiállított dolgokat – jegyezte meg a tárlatvezető.
Az autóbuszba belépve a képeken és szövegeken a látogató a már kiforrott költővel találkozik, aki az utazáson keresztül idézi fel múltjának egyes állomásait és fejtegeti jövőjének titkát, terveit, illetve válik kísérőnké a kiállítás bejárása során.
A Petőfi Irodalmi Múzeum szakmunkatársa elmondta, hogy a kiállítás minden korosztály számára érdekes lehet, mivel minden kiállított tárgyat meg lehet fogni, ki lehet venni a helyéről. Emellett táblagépeken keresztül is el lehet mélyülni a legendás magyar költő életútjában és költészetében, ahogyan kirakós, illetve puzzle-játékokkal játszva, az idősebb korosztály képviselői pedig kezükbe vehetik és elolvashatják kedvenc Petőfi Sándor verseiket.
A kiállítás gerincét 10 emblematikus gyűjteményi tárgy fizikai megjelenítése képezi, amihez a kiállítás összeállítói ismert verseket válogattak. Ezek a kiállítási tárgyak az alkotó életét meghatározó keresztutakat, illetve kapcsolatokat idézik meg, kezdve a költő első nyílvános arcképétől a Petőfi összes költeményét tartalmazó kötetig, amely 1847-ben Emich Gusztáv nyomdász, kiadó és könyvkereskedő gondozásában jelent meg 3000 példányban. Ugyanakkor a kiállítás „falába” elrejtett hanganyag, képek és szövegek késztetik a látogatót kutatásra.
A tárlat záró részében írók, költők Petőfiről szóló idézetei olvashatók, a busz hátsó üléssorán a PIM-ben őrzött Petőfi-relikviákból egy digitális kollázst alkothatnak a látogatók, próbára téve a kiállításon megszerzett tudásukat.
A Petőfi-buszmúzeum Újvidék és Kishegyes után ma reggel érkezett Nagykikindára, a Fejős Klára Általános Iskola előtti térre, majd pedig a déli órákban a csókaiak tekinthették meg a Jovan Popović Általános Iskola előtti téren, innen érkezett Zentára, ahol délután négy óráig volt megtekinthető a vándorkiállítás a Fő téren. Innen pedig Szabadka felé vette az irányt, ahol holnap reggel 7 órától 17 óráig tekinthetik meg a szabadkaiak a város főterén, a napóránál.
Nyitókép: Gergely Árpád felvétele