Citeraszótól, zengő énektől volt hangos szombaton este a zentai Kertek Helyi Közösség nagyterme. A helybéli Délibáb Magyar Művelődési Egyesület az idei, sorrendben hetedik népzenei találkozóján 11 népzenével foglalkozó művelődési egyesület lépett fel.
A rendezvény elején a Himnuszt követően Pataki Tibor, a zentai művelődési egyesület elnöke köszöntötte az egybegyűlteket.
Pataki beszédében rámutatott, hogy a rendezvényen együtt ünneplik a hagyományainkat és őrzik a magyarság zenekincsét, majd kiemelte, hogy a találkozón felcsendülő dallamok hozzásegítenek bennünket a belső harmóniánk megtalálásához, és talán az országhatárokat is feledtetve növelik az összetartozás érzését.
– A mai nap a rendezvény valamennyi résztvevőjének ez egy igazi népzenei ünnep, ezért élvezzék minden pillanatát – mondta Pataki Tibor.
A Délibáb Magyar Művelődési Egyesület elnöke napilapunknak nyilatkozva elmondta, hogy az idén sikerült nemzetközivé tenni a rendezvényüket, ugyanis négy magyarországi település citerazenekara is eleget tett a meghívásuknak, de nem feledkeztek meg a helybéli és a környező falvak művelődési egyesületeiről sem, és őket is meghívták a rendezvényükre. Így Tornyos és Kevi citerazenekarai mellett az idén megalakult moholi asszonykórus is fellépett a népzenei találkozón.
Magyarországról Bócsa, Kecel és Kiskunhalas citerazenekarai léptek fel a zentai találkozón. Ezek közül Molnár Zoltánnal, a keceli Bogárzó Citerazenekar vezetőjével és alapítójával beszélgettünk.
– Az egészet önerőből csináljuk, nincs is nagyon pénzünk, a népzenét viszont nagyon szeretjük – jegyezte meg Zoltán és elmesélte, hogy már gyermekkorában megtanult citerán játszani, de felnőttként 23 éven keresztül dolgozott teherautó-sofőrként és amikor ezt abbahagyta, akkor merült fel benne a citerazenekar megalapításának az ötlete. Molnár Zoltán napilapunknak nyilatkozva elmondta azt is, hogy zenekaruk tagjai egyedi, zöldre festett citerákon játszanak.
– Az egyik híres citerakészítő barátom, Gulyás Ferenc készítette a mi hangszereinket. Egyszer láttam nála egy zöld citerát, és ezért ő kitalálta, hogy mi is ilyen zöld citerákon játsszunk. Így a prímciterát kivéve az összes hangszerünk zöld színű – mesélte Zoltán és hozzáfűzte, hogy más zenekart nem ismer, aki ilyen színű citerákon játszik.
A keceliek egyébként dél-alföldi népdalcsokorral ajándékozták meg a zentai népzenei találkozó közönségét.
A rendezvény a Magyar Nemzeti Tanács és Zenta Község Önkormányzata által valósult meg.
Nyitókép: Főpróba a kereszt alatt