2024. július 26., péntek

Megoldási javaslatok a klímaváltozás kihívásaira

IPA-projektben a Zentai Kertészek Egyesülete

Két magyarországi és két szerbiai partner közreműködésével kezdetét vette az Interreg IPA VI-A Magyarország–Szerbia Program (2021–27) támogatásával két éven belül megvalósuló ARCCHAD projekt, amelynek résztvevői a kistermelők számára innovatív, többszereplős megközelítést javasolnak a klímaváltozás kihívásaira. A projekt alternatív megoldásokkal támogatja a kistermelőket, legyen szó akár modern technológiák megismertetéséről, együttműködő közösségek kialakításáról, az érintettek szemléletformálásáról. A klímaváltozás kedvezőtlen hatásai a kistermelőket nagyon komolyan érintik, az egyre gyakoribb aszályok, árvizek és hőhullámok negatívan befolyásolják működésüket és hatékonyságukat. Márpedig a kistermelői gazdaságok fontos szerepet játszanak a vidék fenntartásában a magyar–szerb határ mindkét oldalán. A hagyományos mezőgazdasági módszereik és működési stratégiáik már nem elég hatékonyak. A gazdaságokban hiányoznak az előrelépést segítő technológiai, piaci és társadalmi ismeretek. Ennek a határon átnyúló kezdeményezésnek a lényege, hogy a meglévő tudás és tapasztalat feltérképezhetővé és megoszthatóvá válik.

A projekt megvalósítását a Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. vezeti, együttműködésben a Kis Léptékű Termék-előállítók és Szolgáltatók Országos Érdekképviseletének Egyesületével, a Zentai Kertészek Egyesületével és az Újvidéki Üzleti Akadémia Egyetemmel. A projekt teljes költségvetése 323 378 euró, amelyből 274 871,30 euró európai uniós hozzájárulás.

A program megvalósításának első lépéseként elkezdődött négy mintagazdaság kiválasztásának folyamata, amelyekből kettő Magyarországon, a másik kettő Szerbia területén helyezkedik el. A projekt résztvevői olyan gazdaságokat keresnek, amelyek nyitottak az új technológiai, piaci és társadalmi megoldások bevezetésére. Az egyeztető műhelymunkákat követően az elérhető mezőgazdasági digitális szolgáltatók és megoldások feltérképezése következik. Ezen belül is a kis léptékű gazdaságok igényeinek felmérése az agrodigitális eszközök terén, majd a kiválasztott megoldásokat tesztelik és értékelik, a kapott eredményeket kézikönyvben összegzik.

A projektben részt vevő konzorcium a határon átnyúló régióban elkészít egy tanulmányt a helyi élelmiszer-ellátási rendszerről, betekintést nyújtva a jelenlegi élelmiszerláncok és infrastruktúrák tevékenységébe. A partnerek egymással karöltve a gazdák és a fogyasztók számára kapacitásbővítési képzéseket is tartanak, amelyeken a piaci és társadalmi innovációk, a klímaváltozáshoz való ellenálló képességek áttekintése mellett újfajta kísérleti gazdálkodási technikákat és együttműködéseket is bemutatnak.

Az ilyen innovatív megközelítések közé tartoznak a kiegészítő gazdálkodási tevékenységek, mint például az élménygazda- és agroturisztikai szolgáltatások, valamint a szolidaritáson alapuló élelmiszer-ellátási láncok kialakítása. A projekt keretében húsz szerbiai és ugyanennyi magyarországi gazda egy ausztriai tanulmányúton is részt vehet majd az innovatív eszközök és jógyakorlaton alapuló gazdálkodási tevékenységek megismerése céljából. A projekt eredményeit a partnerek animált videóban összegzik, valamint webes, többfunkciós platformon is közzéteszik. 

Nyitókép: Pixabay.com