2024. augusztus 11., vasárnap

Néptánc és népzene az alkotóházban

Zentán négy év után újra szerveztek bejárós néptánctábort a gyerekeknek

A zentai néptáncosok számára több év kihagyás után újra tartottak néptánctábort Zentán, mégpedig a Zentai Alkotóházban, ahol augusztus 5-től 9-ig az alsós korosztályú gyermekekkel foglalkoztak, majd a következőn héten, augusztus 12. és 16. között a 4. osztályosokat és annál idősebbeket várják. Pintér Vörös Nóra táborvezető elmondta, hogy a Bodor Anikó Hagyományápoló Egyesület szervezte a tábort.

– A Baji Endre által megálmodott tábor már sajnos négy éve nem került megrendezésre, és ezt a mintát próbáljuk újra visszahozni a zentai Ispiláng néptáncegyüttes életébe, hisz nekik nincs saját táboruk. Jutalomként adjuk a gyerekeknek, hogy ebben a három hónapban, amikor nincsenek próbák, akkor is táncolhassanak, emellett játszhassanak is. A tábor bejárós, tehát 8 órakor kezdünk egy rövid, egyórás táncpróbával, utána 10 óráig kézműves-foglalkozást tartunk, amelyet Füredi Éva és Farkas Laura vezet. Ezt követi egy rövid uzsonnaszünet és énektanulás Bodor Anikó gyűjtéseiből Baráth Hajnal Annával. 11 órától délig pedig a gyerekek ismét próbálnak. Az első két napban csak délelőtt voltunk a tábor helyszínén, a Zentai Alkotóház területén, amelyet a Thurzó Lajos Művelődési-Oktatási Központ biztosított számunkra, de a másik három napon délután is folyt a táncoktatás. A tábor ingyenes, tehát mindenki otthon reggelizik és ebédel, az uzsonnát pedig úgy oldottuk meg, hogy mindennap egy négy-öt fős szülői csoport készíti, ez lehet gyümölcs vagy esetleg valami, amit otthon sütöttek – magyarázta Pintér Vörös Nóra. Hozzátette, hogy Juhász Gyula tanítványai zenélnek a táncosoknak, nekik köszönhetően van élő zene a táborban.

– Ez a zenésznövendékeknek is hasznos, valamint a gyerekek is megtanulhatják, hogyan kell viselkedni a zenekarral, és milyen velük próbálni. A táncoktatókat tekintve, fontosnak tartottuk megcélozni a jövő oktatóit, a zentai Szarka Kittit és a szabadkai Zadrepko Ilijánt. Ők még gimnáziumba járnak, a Békéscsabai Bartók Béla Művészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskolába. Ők alkotják az egyetlen oktatópárosunkat, ami az egyik ok a helyhiány mellett arra, hogy két hétre osztottuk a tábort. A gyerekeken azt látom, hogy nagyon élvezik, ami pozitív visszajelzés számunkra – hallottuk a táborvezetőtől.

A táborozók részt vettek kézműves-foglalkozásokon is, amelyekről Füredi Éva foglalkozásvezető mesélt.

– Farkas Laura ajánlására először papírból sodort szívecskéket készítettünk, majd a következő nap fakorongokra festettek, amelyek zseniálisan sikerültek, valamint csináltunk magyar népi motívumos könyvjelzőt. Most szőni tanítjuk a gyerekeket, ami egy elég hosszú projekt, ezért egy kicsit kevesellem is ezt a napi egy órát a kézműveskedésre, hisz minden technika új a számukra, amit meg kell tanítani nekik, és ez sok időt igényel. Ha jövőre is megrendezik a tábort, akkor majd azt szeretném kérni, hogy legalább másfél óránk legyen, hisz a technikák mellett azt is meg kell tanulniuk, hogy a munka után elpakoljanak maguk után. Úgy látom rajtuk, hogy nagyon élvezik a kézműveskedést, amire több lehetőséget kellene adni nekik, hisz ha legalább egy gyerek a harminc közül úgy dönt, hogy ezt az utat választja, akkor már nyert ügyünk van – magyarázta a foglalkozásvezető.

Szarka Kitti táncoktató elmondta, hogy ezen a héten az alsósoknak dunántúli ugrós táncokat tanítanak.

– A kicsik nagyon kitartóak, igaz, kicsit nehezen megy nekik ez az ugrós tánc, de látom rajtuk, hogy nagyon igyekeznek, próbálják és csinálják, ami örömmel tölt el. Látszik rajtuk, hogy élvezik, és ez nagyon megkönnyíti velük a munkát.

A gyerekek is nagyon élvezték a tábori foglalkozásokat. Homolya Júlia kilencéves, de már óvodás kora óta táncol, és nagyon várta a tánctábort.

– Már egy ideje szerettem volna elmenni egy tánctáborba, hogy megnézzem, milyen, és amikor anya mondta, hogy itt lesz Zentán egy, akkor nagyon megörültem. Eddig nagyon jó itt lenni, mindig tánccal kezdünk, aztán kézműveskedés, éneklés, megint próba, és utána megyünk haza. Ha jövőre is lesz tábor, és remélem, lesz, akkor biztos, hogy megint jövök majd, mert nagyon élvezem – mondta a kislány.

Vörös Bencétől megtudtuk, hogy már öt éve táncol, amit nagyon szeret, de a kézműveskedést is nagyon élvezte a táborban.

– Azért jöttem el a táborba, mert együtt lehetek azokkal, akiket ismerek, együtt táncolhatunk, játszhatunk és kézműveskedhetünk. Nagy örömmel tölt el, hogy itt lehetek, nemcsak a tánc miatt, hanem mert szeretek kézzel készíteni dolgokat, és szerintem elég jól is megy, és nagyon szeretnék jövőre is itt lenni – mesélte a fiú.

A fiatalabb korosztály pénteken gála keretében egy koreográfiával bemutatta, hogy mit tanultak a tábor alatt. Az idősebb korosztály számára a következő héten kezdődik az oktatás, szintén Szarka Kittivel és Zadrepko Ilijánnal, akiktől majd nyírségi táncokat tanulhatnak. A kézműveskedés a Rozetta műhelyében fog zajlani, ahol majd bőröznek, bútort festenek, valamint Bosznai Sári tanít nekik énekeket.

Nyitókép: Zadrepko Iliján külön foglalkozott a néptáncos fiúkkal (Lengyel Emma felvétele)