2024. augusztus 14., szerda

Zongorahangverseny a Jézus Szíve templomban

A zentai Híd Kulturális Alapítvány szervezésében, augusztus 17-én szombaton este hét órai kezdettel Bogányi Gergely Kossuth- , Liszt Ferenc-, és Príma-díjas zongoraművész hangversenyén vehetnek részt a zentaiak.

Bogányi Gergely négyéves korában kezdett zongorázni szülővárosában a váci Zeneiskolában, ahol az első zongoratanára Szabó Katalin volt. 1980-ban hatévesen különdíjasa volt a nyíregyházi Országos Zongoraversenynek és ezt a versenyt három évvel később meg is nyerte.

Máté Klára zeneakadémiai tanárnő ekkor figyelt fel különleges tehetségére és 1984-ben tízévesen fel is vették a a Zeneakadémia előképző 'különleges tehetségek osztályába' ahol a tanára kezdetben Máté Klára, a későbbiekben pedig Esztó Zsuzsa volt. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen  Baranyay László is tanította. 1993-ban a finn zeneakadémia ösztöndíjasaként tizenkilenc évesen eljutott a tengerentúlra egy amerikai zeneművészeti egyetemre, ahol egyéves ösztöndíjjal tanult. Az ottani tanulmányait a budapesti Zeneakadémiával párhuzamosan végezte.

Az egyesült államokban az Indiana Egyetemen Sebők György, a helsinki Sibelius Akadémián pedig Matti Raekallio irányították munkáját. 2004-ben tért vissza az Egyesült Államokba ahol  Kelemen Barnabás hegedűművésszel a régi tanulmányai színhelyén koncertezett. Évről évre ellátogat Erdélybe is, ahol Marosvásárhelyen és egyéb más városokban is játszik. Hangversenyezett a világ leghíresebb koncerttermeiben. Repertoárján több mint harminc zongoraverseny és a zongorairodalom jelentős része szerepel. Eddigi munkásságának egyértelmű csúcspontja a 2010-es Chopin-év alkalmából rendezett két napon átívelő koncertsorozata, ahol is a zeneszerző összes, szólózongorára írt művét megszólaltatta.

Bogányi  nevéhez fűződik egy teljesen egyedi formájú és felépítésű zonogora építése is, amit konstruktőrök egy csoportjával egy teljesen új elképzelés és technológia alapján alkotott meg.

A zongoraművész azért vágott bele az újfajta hangszer megalkotásába, mert nem találta azt a hangzást, amely a legjobban megfelelne ízlésének.

A zongora prototípusa több mint hét év alatt készült el és 2015. január 20-án, a Budapest Music Centerben  mutatták be a nyilvánosság előtt, másnap pedig a  magyar kultúra napjának előestéjén egy zártkörű gálán - Orbán Viktor miniszterelnök jelenlétében - debütált a Zeneakadémián.