2024. augusztus 20., kedd

A megújulás ünnepe

Zentán is megünnepelték Szent István királyt és az új kenyeret

A Zentai Gazdakör és a Thurzó Lajos Művelődési–Oktatási Központ szervezésében tartották meg a Kárpát-medence kenyere rendezvénysorozat zentai eseményét kedden délután.

Kalmár Beatrix, a Zentai Gazdakör alelnöke és falugazdásza a sajtó képviselőinek elmondta, hogy a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem program keretén belül közel 25 tonna búzát gyűjtöttek össze:

– Ez 52 településről és majdnem 500 gazdától származik, köztük a zentai gazdák közel 2,5 tonna búzát adományoztak. A gyűjtés után a búzát lisztre cseréljük, amit civil szervezetek, kollégiumok, beteg gyerekekkel foglalkozó intézmények, nagycsaládos szervezetek kapnak meg. Mára közel 300 kis kenyeret süttettünk, amit a szentmise után megszentelnek, majd szétosztjuk a jelenlévők között.

Az eseményen Burány Hajnalka, Zenta község polgármestere köszöntötte a jelenlévőket. Ünnepi beszédében a hangyományápolás, az összetartás, valamint a közösségi értékek tiszteletének jelentőségét hangsúlyozta:

– Szent István királyunk megvetette a magyar államiság alapjait, bölcsessége és vezetése nélkül ma nem lehetnénk itt. Ő ismerte fel, hogy a nemzet ereje a közösségben, az összefogásban rejlik. Az ő példája ma is iránymutató számunkra.

A kenyér az összetartozást és a közösség erejét is szimbolizálja (Gergely Árpád felvétele)

A kenyér az összetartozást és a közösség erejét is szimbolizálja (Gergely Árpád felvétele)

A polgármester emlékeztetett arra is, hogy augusztus 20-a egyben az új kenyér ünnepe is:

 – A nemzeti színű szalaggal átkötött mindennapi kenyér szimbolizálja mindazt, amit az elmúlt évezredben elértünk és megőriztünk. Az új kenyér az élet, a megújulás és a közösség szimbóluma. Községünkben változások történtek az elmúlt időszakban, amire fontos visszatekintenünk, hiszen az új kenyér és az új vezetőség közötti párhuzam nyilvánvaló: mindkettő a megújulás lehetőségét hordozza magában.

Az ünnepségen föllépett Fendrik Hédi népdalénekes, aki gombosi népdalokat adott elő, majd Fajka Flórián szavalta el Wass Albert Magyar Miatyánk című versét. Őket a Parázs énekcsoport követte bogyiszlói népdalokkal, végül a Tisza vonószenekar játszott vajdaszentiványi dallamokat. A műsort követő Szent István-napi ünnepi szentmisét msgr. Nagy József esperes-plébános celebrálta a Kis Szent Teréz plébánián, melynek során megszentelték az új kenyeret.

A rendezvényen jelen volt Tóbiás József köztársasági képviselő, Ótott Róbert, a tartományi kormány alelnöke, tartományi oktatási, jogalkotási, közigazgatási és nemzeti kisebbségi – nemzeti közösségi titkár, Kónya Róbert tartományi képviselő, Kókai Roland, a Vajdaság Erdői Közvállalat igazgatója, Hugyik Richárd, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának kultúrával megbízott tagja, Molnár Tibor, az MNT tagja, a zentai Történelmi Levéltár főlevéltárosa, valamint Nagy Miklós, a Vajdasági Agráregyesületek Szövetségének elnöke is.

A Parázs leánykar bogyiszlói népdalokat adott elő (Gergely Árpád felvétele)

A Parázs leánykar bogyiszlói népdalokat adott elő (Gergely Árpád felvétele)

Nyitókép: Az ünnepség a Himnusz közös éneklésével kezdődött (Gergely Árpád felvétele)