A szülés és a születés került középpontba a Zentai Baba-mama Klub vasárnapi rendezvényén, amely a Születés hete címet viselte. Bár az ingyenes, elsősorban várandós nőket célzó esemény több programpontja betegség miatt elmaradt, a megtartott beszélgetések gondolatébresztőnek és informatívnak bizonyultak.
Kezdésként Arcok a szülés körül címmel zentai szülés körüli segítők mutatkoztak be, és ismertették meg a résztvevőkkel a vajúdás, a szülés és a gyermekágyas időszak alatti történéseket. A beszélgetésen bemutatkozott Cvetković Andrea szülésznő, Zolárek Zsuzsanna csecsemősnővér, Vass Enikő szülésznő, Tomić Edina szoptatási szaktanácsadó, Fajka Karolina műtősnővér, valamint Lengyel Krisztina védőnő. Szó esett arról, hogy mi várja az anyákat a szülőszobán, hogyan zajlik a császármetszés, valamint hogy mi történik közvetlenül szülés után a kisbabával. A szoptatásra való felkészülés jelentőségéről, a dúla szerepéről, az apás szülés lehetőségeiről és a védőnő által nyújtott segítségről is beszélgettek, aki a családokat támogatja a hazatérés után. A résztvevők a kérdéseiket is föltehették a szakembereknek. A másfél órás beszélgetés célja az volt, hogy a várandós anyák átfogó képet kapjanak mindarról, ami a szülőszobán, a kórházi napok alatt és közvetlenül utána vár rájuk. Ezzel segítették a tájékozódásukat, és csökkentették a bennük lévő bizonytalanságot és félelmet.
Az ezt követő beszélgetés az Erőt adó szülések címet viselte. A résztvevők itt négy anyai történetet hallgathattak meg a szülésről, amelyek alapjaikban különböztek ugyan egymástól, de közös pontként jelent meg bennük a szülés szépsége és pozitív eseményként való megélése. A beszélgetésen kiderült, hogy a szülés nem feltétlenül a szenvedésről szól, hanem felemelő, erőt adó eseményként is megélhető. Ehhez számos út vezethet: az elhangzott szülésélmények között hüvelyi szülés és császármetszés, első és többedik szülés, otthonszülés, apás szülés is szerepelt.
Mint azt Tomić Edina a Zentai Baba-mama Klub elnökeként elmondta, a Születés hetét azért rendezték meg, hogy a segítségével csökkentsék a várandós nők szorongását, hiszen a megfelelő információk birtokában, egy támogató közösségben sokkal jobban ráhangolódhatnak mentálisan és fizikailag is a szülésre, valamint az azt követő időszakra.
– A rendezvénnyel az volt a célunk, hogy a résztvevők magabiztosabban, felkészültebben nézhessenek szembe a szülés és a gyermeknevelés kihívásaival, valamint hogy minden résztvevő úgy érezze, nincsen egyedül, és bármilyen kérdéssel bátran fordulhat a szakértőkhöz vagy a közösséghez. A szülés és a születés megváltoztatja a világot. Az a tudás, amellyel a családok rendelkeznek, alapvető fontosságú, hiszen ez határozza meg, milyen döntéseket hoznak, és hogyan élik meg ezt a különleges időszakot. Ehhez szeretne a Születés hete, majd pedig az októberben várható Kismamafelkészülő hozzájárulni azáltal, hogy a szükséges információkat elérhetővé tesszük az érintettek számára.
Nyitókép: Sokan voltak kíváncsiak a Zentai Baba-mama Klub rendezvényére