2024. november 4., hétfő

Az emberi méltóság örök szimbóluma

1956-os forradalom és szabadságharc hőseire emlékeztek Zentán

Koszorúzással és alkalmi műsorral emlékeztek meg csütörtök délután az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseiről Zentán. Az eseményen jelen volt Újhelyi Ákos köztársasági parlamenti képviselő, Hugyik Richárd, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának kulturális ügyekkel megbízott tagja, Juhász Döme Andrea, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának konzulja, Burány Hajnalka polgármester és Zenta önkormányzatának képviselői, dr. Gémesi György, Gödöllő polgármestere és a város tisztségviselői, valamint az intézmények vezetői.

A megemlékezés koszorúzással kezdődött a városháza oszlopcsarnokában, ahol Dr. Rajki Mártonnak, a zentai születésű, mártírhalált halt ügyvédnek az emléktáblája előtt hajtottak főt. Alkalmi beszédet Hugyik Richárd, az MNT Végrehajtó Bizottságának kulturális ügyekkel megbízott tagja mondott, és felidézte a forradalom történéseit. Hangsúlyozta: 1956 üzenete nem csak az összmagyarság szempontjából fontos, de a vajdasági magyarságnak is igen jelentős, hiszen a forradalmárok megmutatták, hogy egy kis nép is képes szembeszállni egy többmilliós nagyságrendű birodalommal.

A megemlékezés a Művelődési Házban folytatódott, ahol „Ifjúság, te vagy csillagunk” címmel alkalmi összeállítást mutattak be a helyi és a meghívott néptáncosok. A műsor előtt Burány Hajnalka, Zenta község polgármestere szólt az egybegyűltekhez. Beszédében rámutatott, 68 évvel a forradalom után szívünkben és elménkben hordozzuk mindazt, amit az akkori események üzennek számunkra. Hozzátette, az 1956-os forradalom az emberi méltóság, a szabadság és a függetlenség iránti küzdelem örök szimbóluma marad.

A zentai születésű dr. Rajki Márton az egyetlen ügyvéd áldozata volt a forradalom megtorlásának (Gergely Árpád felvétele)

A zentai születésű dr. Rajki Márton az egyetlen ügyvéd áldozata volt a forradalom megtorlásának (Gergely Árpád felvétele)

Dr. Gémesi György, Gödöllő polgármestere is köszöntötte a jelenlevőket, és elmondta: október 23-a nagyszerű lehetőség arra, hogy együtt emlékezzünk a hazaszeretetre, a kitartásra, az anyaországi és a határon túli magyarok összefogására. A forradalom egy olyan dolgot indított el Magyarországon, amelynek eredményét most is érezzük, tette hozzá.

A beszédeket követően a zentai Szikra néptánccsoport és a Bodor Anikó Hagyományápoló Egyesület népzenei csoportjának fellépése következett, amelyben a bácsfeketehegyi Kónya táncegyüttes fiataljai is feltűntek. A forradalom pillanatait felidéző előadást Szakács Tamás és Szakál Niki állította össze. Őket a gödöllői Urban Verbunk Junior táncegyüttes és a Veresegyházi Hagyományőrző Népi Együttes bemutatkozása követte.

A megemlékezés legelején a jelenlevők egy perces néma csenddel adóztak Potápi Árpád János, Magyarország nemzetpolitikai államtitkárának emléke előtt, aki a közelmúltban tragikus hirtelenséggel hunyt el, és csütörtökön helyezték örök nyugalomra.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A zentai Szikra táncegyüttes előadásában felidézte a forradalom pillanatait (Gergely Árpád felvétele)