A zentai Karjadi út mellett befejeződött a szélvédő sáv kialakítása, összesen 1750 facsemetét ültettek el. Jegenyárt és eperfák kerültek a földbe fele-fele arányban ezen a szakaszon. A Bioforest elnevezésű magyar–szerb IPA pályázatot a zentai önkormányzat a Tompa városával közösen valósítja meg.
A pályázat kapcsán szerda délelőtt sajtótájékoztatót tartottak a városházán, amelyen részt vettek a projekt magyarországi partnerei is. Az eseményen jelen volt Burány Hajnalka, Zenta község polgármestere, Kovács Gábor, Tompa város polgármestere, Sztantity Szebasztián, a községi tanács gazdasággal, pénzügyekkel, infrastruktúrával és turizmussal megbízott tagja és Cipó Igor, Zenta község tanácsának falvakkal és helyi közösségekkel, valamint művelődéssel megbízott tagja.
Burány Hajnalka elmondta, hogy mintegy 3,5 kilométer hosszú szakaszon fásítottak a Karjadi út mentén, amely környezetvédelmi szempontból nagy jelentőséggel bír. Hozzátette, hogy az elmúlt időszak száraz időjárása miatt a fásítás nagyon fontos a földművesek szempontjából is.
– A faültetés egy újfajta fóliás módszerrel történt. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy azok a fák, amelyek ezzel a módszerrel kerültek a földbe, nagyobb eséllyel eresztenek gyökeret és maradnak meg – mondta a polgármester.
Tompa újonnan megválasztott polgármestere, Kovács Gábor elmondta, hogy a Bioforest pályázat a két község közötti együttműködés első lépcsőfoka és örömének adott hangot, hogy részt vehet a projektben.
– A Kárpát-medencében lakók rendkívüli módon érezhetik hogyan befolyásolja az életüket és a közösségüket a globális felmelegedés. Ha tehetünk valamit azért, hogy a következő generáció élhetőbb környezetet kapjon, ahhoz most kell lépnünk. Tompán a dőlőutakat fásítjuk, amely a biológiai sokszínűségünk fejlődéséhez járul hozzá. Ez a projekt rendkívül jó lehetőséget biztosít arra, hogy fejlesszük a két település közötti együttműködést, valamint, hogy tegyünk a környezetünkért is – fogalmazott a tompai polgármester.
A sajtótájékoztató után a projekt partnerei megtekintették a Karjadi úton kialakított szélvédő sávot, ahol a jelenlévőknek Lőrinc Király Lívia, a közigazgatási hivatal környezetvédelmi szakmunkatársa tartott rövid ismertetőt a fásítással kapcsolatban. Elmondta, hogy a fóliás módszerrel a fák alkalmazkodni tudnak a száraz és meleg időjáráshoz és nincs szükségük locsolásra.
A Bioforest projekt az Interreg IPA Magyarország-Szerbia programon keresztül az Európai Unió pénzügyi támogatásával valósul meg.
Nyitókép: A fákat fóliás módszerrel ültették el, így ellenállóbbak a meleggel szemben (Gergely Árpád felvétele)