Immáron 27. alkalommal szervezték meg Zentán a Hagyományaink Ünnepét. Ezen a napon a községbeli hagyományápoló csoportok egy szakmai stáb előtt mutathatják be a Durindóra elkészített előadásukat.
Baráth Hajnal Anna, az esemény főszervezője elmondta, az utóbbi két évben változtattak az előző koncepción. Korábban a gasztronómiai kiállítók egy előre meghatározott tematika alapján készítették el a hagyományos étkeket, azonban tavaly és tavalyelőtt Kelebián tölthettek el egy napot Paskó Csaba atya vendégeként, akivel együtt kenyeret, majd pedig babkát tanultak meg készíteni, közben pedig igyekeztek a tudásukat is bővíteni. Baráth Hajnal Anna rámutatott, idén változtattak ezen, és Paskó atyát invitálták Zentára, aki szombat délelőtt egy gasztronómiai előadást tartott az érdeklődőknek. Hozzátette, ezt követően került sor a hagyományápoló egyesületek bemutatkozására. Idén nyolc csoport vett részt a rendezvényen, és adta elő a Durindóra összeállított előadását, amelyet Juhász Gyula népzenész és Micsik Béla, a Népművészet Ifjú Mestere hallgatott meg és véleményezett, tőlük kaptak jó tanácsokat is az előttük álló egyik legnagyobb megmérettetésre.
Paskó Csaba atya, mesterszakács előadásában rámutatott, a gasztronómia is a kultúránk része, mint ahogyan a film vagy a zene. Kultúrát és divatot teremtünk vele, mondta, és mindezt úgy, hogy ismerjük, tiszteljük és szeretjük a hagyományos alapokat. Ahogyan fogalmazott, erre a tradicionális alapra kell építeni a nemzetgasztronómiát, amelynek folyamatosan trendinek, megújulónak kell lenni, és amellyel megmutathatjuk, hogy a történet nem ért véget a szilvás gombócnál vagy a barátfülénél, hanem folyamatosan lendületben van, és újabb technológiákat, lehetőségeket kell beleemelnünk, amelyek már megjelentek a nemzetközi színtéren. Előadásában beszélt arról is, miről ismerszik meg a magyar gasztronómia, mi az, amiről már hallottak korábban az anyaországba érkező turisták, azonban rámutatott arra is, hogy ezek az alapreceptek tájegységenként hogyan térhetnek el.

Nyitókép: Paskó atya egy másik szemszögből mutatta be a hagyományos magyar gasztronómiát és azt, hogy mivel lehet még fejleszteni úgy, hogy az ismert alapok megmaradjanak (Fotó: Gergely Árpád)