2024. július 27., szombat

Játékkal a gyerekekért

Gyermekmegőrzés, fejlesztés és kreatív játék Zentán

Kreatív Sarok Stúdió néven nyitott játszóházat Zentán az üzletközpontban Heinrich Olga pszichológus, pszichoterapeuta munkatársaival, Pilisi Éva óvónővel és Pozsgai Zsófia logopédussal. A szakemberek 3 és 7 év közötti gyerekeket várnak játékos foglalkozásaikra. A játszóházban tipikusan fejlődő gyerekek megőrzését, foglalkoztatását végzik, de azokat a gyerekeket is fogadják, akiknek bizonyos képességei, készségei fejlesztésre szorulnak.

A Kreatív Sarok Stúdió csapata: Pilisi Éva, Heinrich Olga és Pozsgai Zsófia (Gruik Zsuzsa felvétele)

A Kreatív Sarok Stúdió csapata: Pilisi Éva, Heinrich Olga és Pozsgai Zsófia (Gruik Zsuzsa felvétele)

– Szakosított óvónőként már nyolcadik éve végzem a gyerekek fejlesztését a zentai Hófehérke Óvodában. A Kreatív Sarok Stúdióban ugyanezeket a játékos fejlesztéseket végzem. Az egyéni fejlesztések mind játékos formában zajlanak, ugyanis a gyerekek készségfejlesztése a cél. Először megtörténik a gyermek állapotfelmérése, majd a gyengeségeiket igyekszem erősíteni. Ez sok területet lefedhet, egyebek mellett a finommotorikai készségeket, a szókincset, a térbeli tájékozódást és a logikát is. Nem csak fejlesztéssel foglalkozom: a játszóházban az itt lévő gyerekek szabadon játszhatnak is – magyarázta Pilisi Éva, aki a játék fontosságáról elmondta, hogy tapasztalata szerint manapság nagyon keveset játszanak a gyerekek.

– Sokukat a számítógép elé ültetnek egész délutánra, nincs idejük, módjuk a játékra. A stúdió játszóháza éppen ebből a célból jött létre: számos játékszer közül választva a gyerekeknek lehetőségük van a kreatív játékra – tette hozzá.

Pozsgai Zsófia személyében a csapat logopédussal is gazdagodott, ami nemcsak azért nagyon fontos előrelépés, mert Zentán még újdonságnak számít ez a szolgáltatás, hanem azért is, mert a szakember szerint nagyon sok a megkésett beszédfejlődésű, illetve más logopédiai problémákkal küzdő kisgyerek.

– Az állapotfelmérés során megállapítom, hogy pontosan mi a probléma, a nyelv vagy a beszéd oldalán jelentkezik-e az elmaradás. Megnézem, van-e artikulációs zavar, mely hangokkal van problémája a gyereknek. Ennek mentén történik a fejlesztés. Az eddigi érdeklődők többnyire nyelvi késésről számolnak be. Ezeknél a gyerekeknél a cél például a beszédindítás, a szókincsbővítés lehet. Éppen ezért hozzám már kétéves kortól jöhetnek a gyerekek, mert ekkor már ki lehet mondani, ha beszéd- és nyelvi késésről van szó. Emellett hang- vagy beszédhibával élő felnőttekkel is szívesen foglalkozom – mesélte munkájáról Pozsgai Zsófia.

Heinrich Olga a Kreatív Sarok Stúdió elindításáról elmondta, az ötletet az adta, hogy rájött, a gyerekek nem tudnak játszani, a szülők pedig nem tudnak megfelelően kommunikálni a gyerekeikkel.

– A gyerekek egyre nehezebben kezelhetők, egyre több nehézséget okoz a korlátok felállítása. A játékra pedig nem jut idő és talán türelem sem. Túl sok a mozgókép: a tablet, a telefon, a számítógép. Ennek következtében egyre több a motorikai probléma a gyerekek körében, és sokan nem tudják összpontosítani a figyelmüket, nem tudnak türelmesen játszani. A sok mozgókép nem tesz jót a kisgyerekeknek. Ez egy olyan hely, ahol nincs mozgókép, nincsenek elektronikus kütyük. Ehelyett a gyerek az óvó néni szemébe néz, kommunikál, beszélget, játszik, alkot. Megtanulja összepontosítani a figyelmét, ami azért fontos, mert később is csak akkor lesz képes örömmel csinálni bármit, ha arra oda tud figyelni. Nekünk az a célunk, hogy fejlődjön a gyerekek kreativitása, és hogy erősítsük őket azokon a területeken is, ahol esetleg gyengébben teljesítenek.

A szülők sokszor hajlamosak arra, hogy ne vegyék komolyan a kisgyerek nyelvi problémáit, azt gondolják, ráér még elkezdeni beszélni, vagy előbb-utóbb magától is elhagyja a pöszeségét. A beszéd problémái azonban annál inkább orvosolhatók, minél előbb foglalkozik velük szakember. Pozsgai Zsófiát ezért arra kértük, foglalja össze, mikor érdemes logopédushoz fordulni.

– A legújabb szakirodalom szerint a gyermeknek kétéves korában mintegy ötvenszavas szókinccsel kell rendelkeznie. Ha ez két-, két és fél éves korig nincs meg, akkor érdemes logopédushoz fordulni. Akkor is érdemes felkeresni a szakembert, ha megindul a beszéd, de a beszédfejlődés megtorpan, vagy az artikuláció és a beszéd érthetősége négy-öt éves korra nem javul jelentősen, azaz a gyerek még nyolc-tíz hangot hibásan ejt. Az ennél is korábban jelentkező jelekre is érdemes odafigyelni. Ha a csecsemőkori gőgicsélést később nem váltja fel a gagyogás, az szintén problémát jelezhet. Nagyon fontos jel az is, ha a gyerek a környezet ingereire nem vagy nem megfelelően reagál. Ide kapcsolódik, hogy nagyon fontos a gyerek hallásvizsgálata. Van egy kötelező hallásvizsgálat, de azt szoktam javasolni a szülőknek, hogy kétéves kor környékén újra vizsgáltassák meg. Amíg nincs megfelelő hallásvizsgálati eredmény, addig nyelvi késés esetén nem is érdemes belefogni a logopédiai vizsgálatba. Ez azért van, mert mondja ugyan a szülő, hogy a gyerek jól hall, de azt nem tudja megállapítani, hogy melyik frekvencián hall, és milyen mértékben. Szabadkán végeznek komplex hallásvizsgálatot, az a jó, ha ennek az eredményével a kezében jön a szülő, hiszen a problémáknak sokszor organikus hátterük is van. Ezt előbb rendezni kell, utána kezdődhet meg a logopédiai fejlesztés. Az elektronikus eszközök kapcsán fontos elmondani, hogy ha a gyerek a tévé előtt ül, és megszólal, akkor a tévétől nem kap visszacsatolást. Emellett a tévé meg a tablet mesterséges hang: a kisgyerek nem az édesanyja hangját hallja, nem azt a dallamot és énekhangot, amit magzat korában megszokott. Ezért a gyerekekkel beszélgetni kell.

A Kreatív Sarok Stúdióban jelenleg is több gyerekkel foglalkoznak párhuzamosan, ugyanakkor folyamatosan várják az érdeklődőket, akik a logopédiai foglalkozások kapcsán a 069/171-0989-es, az egyéb fejlesztések és a játszóház kapcsán pedig a 062/872-5377-es telefonszámon tudhatnak meg további részleteket.