2024. szeptember 5., csütörtök

Törvénytelen a zombori akkumulátorgyár bérbeadása

A zombori akkumulátorgyár (FAS) csődgondnoka május 4-én a hitelezők jóváhagyása nélkül bérbe adta a gyárat a DEM Hellas cégnek. Miként később napvilágra hozta, erre az ellene és a gyerekei ellen irányuló fenyegetésekkel kényszerítették.

A DEM Hellas belgrádi székhelyű szárazelem- és akkumulátorgyárat 2015 augusztusában alapították, két igazgatója közül az egyik šabaci, a másik görögországi illetőségű. A korábban meghirdetett bérbeadásra egyedül ez a cég nyújtott be teljes és érvényes dokumentációt.

Miután az akkumulátorgyár csődgondnoka aláírta a bérleti szerződést, összeült a hitelezők bizottsága, és leszögezte, hogy ehhez szükség lett volna ennek a bizottságnak a jóváhagyására, így a bérbeadási eljárással megszegték a csődtörvényt. A bizottság elnöke közölte a tagokkal, hogy a csődgondnok, Zlata Rakić e-mailben küldött értesítést, miszerint „példátlan nyomásgyakorlás”, illetve a személyét és gyermekeit ért fenyegetések után írta alá a szerződést, ami alapján a DEM Hellas megkapta a FAS teljes bérleti jogát.

A bizottság megállapította, hogy a szerződés törvénytelen és nincsen jogi következménye, vagyis érvénytelen, hiszen a csődgondnok nem is kérte a bizottság jóváhagyását, így azzal nem is rendelkezhetett. A hitelezők bizottságának ülésén készült jegyzőkönyvben leszögezik, hogy a FAS bérbeadási szerződése törvénytelen, és nyomatékosítják, hogy azt a csődgondnok és gyermekei fenyegetésével csikarták ki.

A bizottság meghatalmazta az elnököt, hogy a csődgondnok tevékenységére, törvénytelen lépéseire vonatkozó észrevételeket adja át a bíróságnak, hogy megtehessék a szükséges lépéseket az idegen személyek távol tartásához a gyártól.

Annak ellenére, hogy a csődgondnok döntése jogsértő, az illegális bérlő, a DEM Hellas birtokba vette az akkumulátorgyárat, és beindította a termelést, száznál több, korábban elbocsátott munkást hívott vissza. A SOinfo hírportál bennfentes értesülése szerint az első napokban a munkások a műszak végén ezer dináros napidíjat kaptak. Az alkalmazottaknak nincs munkaszerződésük és alapvető munkavédelmi fölszerelés nélkül dolgoznak.

A zombori akkumulátorgyár a Farmakom MB keretében Miroslav Bogičević vállalat-birodalmához tartozott. Bogičevićet egyébként kapcsolatba hozzák a belgrádi DEM Hellas céggel is, és állítólag a zombori szerződéskötés előtti napon az akkumulátorgyárban látták.

Az egykori sikeres gyár nincstelenségbe taszított alkalmazottai megélhetési gondjaik miatt hívásra visszatérnek a gyártósorokhoz, még ha törvényellenesen is alkalmazzák őket. Ám kérdés, meddig maradhat ez így, mikor születik megfelelő és tartós megoldás a FAS számára.