2024. szeptember 8., vasárnap

Bebetonozta magát a hatalom Zomborban

Híre ment, hogy a zombori városi képviselő-testületben az ellenzék 33 képviselői aláírással támogatott beadvánnyal követeli majd a testület rendkívüli értekezletének összehívását, természetesen az új hatalmi többség hitelesítésének érdekében. A rendkívüli értekezlet le is zajlott, csakhogy nem az ellenzék, hanem a hatalmi többség 31 képviselőjének követelésére, ők végül bizalmat szavaztak a vkt elnökének, Siniša Lazićnak és Nemanja Delić polgármesternek. A rendkívüli értekezlet összehívására tett két kezdeményezést összesen 64 aláírással támogatták, noha a testületnek mindössze 61 tagja van. A matematikai rébusz megoldása, hogy a szocialista frakció négy tagja, Borislav Staničkov, aki egyébként a vkt elnökhelyettese, Smilja Pajić, Đurađ Milanović és Gordana Vulović mindkét ívet aláírta.

A rendkívüli ülést olyan hirtelen hívták össze kedd délutánra, hogy a hatalmi többség képviselői közül nem sikerült mindenkinek a testületet megtisztelő öltözéket ölteni, ami korábban nem fordult elő. Az ülésen, amelyen az önkormányzati képviselők bizalmi szavazáson erősítették meg pozíciójukban a vkt elnökét és a polgármestert, csupán a Demokrata Párt, a Szerbiai Szocialista Párt, a Vajdasági Magyarok Szövetsége, a Szerbiai Demokrata Párt és a Szerb Radikális Párt képviselői vettek részt, az ellenzékből senki se jelent meg, így vita se alakult ki, egyetlen fölszólalás hangzott el, a bizalmi szavazás fölterjesztése.

BIZALMI SZAVAZÁS – BIZALMASAN

Úgy tűnik, a 31 szavazat bebetonozta a vkt hatalmi többségét, bár a következő fél évre. Ugyanez a forgatókönyv már egyszer lejátszódott a zombori vkt-ben, akkor a többség azzal érvelt, hogy az ügyrendi szabályzat értelmében hat hónapon belül nem kezdeményezhető újabb bizalmi szavazás. Az ellenzék szerint viszont ugyanez a dokumentum lehetővé teszi a testület rendkívüli ülésének összehívását, ahol fel lehet vetni a bizalom kérdését. A hatalom és az ellenzék aránya jelenleg 31:30 a vkt-ben, vagyis gyengécske az a bizonyos beton, hiszen ha a többségből csupán egyetlen képviselő is távol marad, mondjuk betegség miatt, akkor ellenzéki támogatás nélkül egyetlen határozat sem születhet a testületben.

A keddi rendkívüli ülést követően nyomban kezdetét vette a testület sorrendben 11. rendes értekezlete, melyet aznap hívtak össze aznapra. A 13 napirendi ponthoz még egyet csatoltak, amely a közvállalatok igazgatóinak megválasztására vonatkozott. A demokraták vezérszónoka, Nedeljko Stojsavljević indítványára a képviselők elfogadták, hogy az igazgatók kinevezését csomagban tárgyalják, de erre már nem került sor, mert a testület elnöke az ülés megszakítását javasolta, és azt a város képviselői úgyszintén megszavazták.

„A DEMOKRÁCIA MEGCSÚFOLÁSA”

A vkt elnöke az ülés után újságíróknak elmondta, hogy az ellenzéktől a testület rendkívüli ülésének összehívására semmilyen formális követelést nem kapott. Ezt a tényt megerősítette Zdravko Sogić, a Szerb Haladó Párt helyi vezetője is.

– Vasárnap gyűjtöttük össze az aláírásokat, és hétfőn át is adtuk volna őket, viszont ez különböző egyeztetések miatt elmaradt, a pozíció pedig kedd délután már megtette az ellenlépést. Az eljárás a parlamentarizmus és a demokrácia megcsúfolása. Kezdve onnét, hogy a vkt ügyrendje előírja, hogy a rendkívüli ülést még elemi csapás esetén is egy nappal korábban kell összehívni, ez a rendes ülésektől eltérően, ahol írásos értesítésre van szükség, történhet elektronikus úton vagy telefonon is, egészen addig, hogy a keddi ülés előtt a hatalmi oldalhoz tartozó képviselőket egy zárt terembe irányították, ott kikapcsoltatták velük a mobiljaikat, így elérhetetlenné váltak, majd alá kellett írniuk a bizalmatlansági indítványt. Ezt felelősen állítom. A parlamentarizmus történetében, de a zomboriban biztosan először történt meg, hogy a leváltásokat kezdeményezők mindegyike nyomban bizalmat szavazott a tisztségviselőknek. A helyi önkormányzat ellenzéki képviselőit az értekezlet kezdete előtt 20-tól 5 percen belül hívták telefonon. Ilyen hívásnak én most se tettem, ezentúl se teszek eleget, ha csak meg nem változtatja a vkt saját ügyrendi szabályzatát, ami ilyen röpgyűlések összehívását is lehetővé teszi – nyilatkozta Sogić.

MA ELLENZÉK – HAMAROSAN TÖBBSÉG

A Szerb Megújhodási Mozgalom városi tagozatának vezetője az esettel kapcsolatosan közölte, hogy az általuk begyűjtött 33 aláírás a jövőben biztosítja a mostani ellenzék jövőbeli többségét, és ennek érdekében cselekednek is.

– Az ügyrendi szabályzat szerint bizalmi kérdést ugyanazon képviselők csoportja nem vethet föl hat hónapon belül, nálunk viszont nem ugyanazon képviselők a kezdeményezők, így azt akár ma vagy holnap is benyújthatjuk, erről éppen most egyeztetnek az ellenzéki pártok – magyarázta Vladislav Živanović.

Kérdésünkre, hogy az esetleges bizalmi szavazáson hogyan voksolnak majd a szocialista képviselők, akik neve mindkét aláírási íven szerepel, azt válaszolta, hogy kétséget kizáróan tartják magukat a jelenlegi ellenzéknek adott támogatásukhoz.

„A VÁROS AGONIZÁL”

A Szerbiai Egyesült Régiók helyi vezetője, Zoran Miler arra mutatott rá, hogy Siniša Lazić visszaeső a vkt üléseinek törvénytelen összehívását illetően. Bitorolja a hatalmat, ráadásul a vkt gyakorlata is megváltozott, korábban ugyanis az ellenzékiek bár a képviselőik által a szakszolgálatoknak címzett kérdéseik révén ismertethették a nyilvánossággal véleményüket és álláspontjaikat, mostanság ezekre nem kapnak nyilvános választ, hanem csak személyes betekintést nyernek a dokumentumokba.

– Azt mi nagyon jól tudjuk, mi áll az iratokon, számlákon, egyéb papírokon, de ezt hivatalos helyről kellene kommunikálni a nyilvánosság irányába, erre pedig nem kerül sor – panaszolta Miler.

– Mindenki előtt világos, hogy a város agonizál, a helyzet katasztrofális. Az ellenzék a hatalomváltással nem egy napot, hanem másfél évet késlekedett – összegezte Mirko Stoisavljević, a vkt-ben participáló Jobb Zombor Polgárok Egyesülete nevében.

Stabil testület”

A vkt ülését követő sajtótájékoztatón Siniša Lazić arról beszélt, hogy semmi különös nincsen az ülés hirtelen összehívásában.

– Abban a pillanatban, amikor a városi képviselők a vkt elnöke és a polgármester visszahívására tett javaslatukkal hozzám fordultak, megteremtődtek a testület rendkívüli ülése összehívásának föltételei. A 31 képviselő követelésére összehívtam az ülést, és megesett a bizalmi szavazás, és az megmutatta, hogy stabil a városi adminisztráció, stabil a testület. Egyben arra kérem mindazokat, akik napok óta nyomást gyakorolnak a képviselőkre, hogy a város érdekében csatlakozzanak hozzánk, és hagyjanak föl a nyomásgyakorlással, a képviselők lekenyerezésével, zaklatásával – mondta Lazić.