2024. szeptember 8., vasárnap
BEZDÁN

Előadás a magyar választói névjegyzékről

Várakozáson felüli érdeklődés nyilvánult meg szombaton Bezdánban a magyar választói névjegyzékre történő föliratkozásról szóló előadás iránt. Kovács Antal, a magyarországi Csátalja község polgármestere bevezetőt mondott, majd válaszolt a kérdésekre, tanácsaival segített kitölteni a feliratkozási ívet, s magával is vitte azokét, akik éltek a lehetőséggel.

Ebben a szerb–magyar határhoz közel eső helységben egyébként eddig több mint 250 szerbiai lakos tett magyar állampolgári esküt a polgármester előtt, aki kiemelte, hogy tudatában van az elszakított részeken élő magyarság sorsa súlyának, és örömmel tölti el, hogy a határon túliak azáltal bizonyosodhattak meg a jelenlegi kormány törődéséről, hogy első lépése az egyszerűsített honosítási eljárás törvénybe iktatása volt.

Az eseményt polgári egyesületek szervezték, a temerini Kisebbségi Fórum, a topolyai Nagyapáti Kukac Péter Magyar Hagyományőrző és Néprajzkutató Társulat, valamint helyben az Ügyes Kezű Asszonyok kézimunkacsoport, házigazdaként viszont pártember, Neveda Ferenc, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt vezetőségi tagja üdvözölte a megjelenteket, az összejövetelen Beslity János személyében képviseltette magát a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége is. Némi késéssel érkezett a közelmúltig pártvezetői posztot betöltő, aktív politizálásból idén visszavonult Ágoston András.

Az újságírókban fölmerült a kérdés, hogy ha szemmel láthatóan politikai és leplezetlenül kampány jellegű rendezvényről van szó – ami egyébként semmit se csorbít az esemény gyakorlati értékén –, miért nem állt mögé szervezőként párt vagy pártok. Az újságírói kérdésre a következőket válaszolta Neveda Ferenc: – Úgy gondolom, hogy egy ilyen fontos kérdésben, amely az egész Kárpát-medencei magyarságot érinti, minden polgárhoz szólni kell, és ezt ne pártok tegyék, mert előfordulhat, hogy épp emiatt az érdeklődők elfordulnak az ügytől. Azt szerettük volna és továbbra is azt szeretnénk, ha a magyar választói névjegyzékre történő föliratkozás felsőbb és valóban közös érdekként lenne kezelve. Az anyaország kormánya az állampolgárság intézményének elérhetővé tételével példaértékű lépést gyakorolt a határon túli magyarság irányában, s most nekünk is tudnunk kellene, mi a teendőnk.