2024. szeptember 8., vasárnap

Térfigyelő kamerákat telepítenek Zomborban

Hasznos rendelkezése a közlekedésbiztonsági törvénynek, hogy a közlekedési kihágásokra kirótt büntetésekből befolyó pénzt a közlekedésbiztonság javítására lehet fordítani. Így vélekedik Aleksandar Pilja, a zombori helyi önkormányzat közlekedésbiztonsági bizottságának elnöke.

– A törvény lehetővé teszi az ilyen bizottságok létrehozását, de nem minden önkormányzat élt ezzel a lehetőséggel. Mi elsők között voltunk Szerbiában, és közel három év múltán, amikor összegezzük az eddigi eredményeket, elmondhatjuk, bölcs döntés volt, hiszen sikerült számos olyan intézkedést foganatosítani, amelyek közvetlenül járulnak hozzá a gyerekek közlekedésének biztonságához, elindítottuk a térfigyelő rendszer kiépítését, közlekedési tanpályát építünk – sorolta Nemanja Delić polgármester.

Piljától, aki egyben a helyi parkolószolgálat igazgatója is, megtudtuk, hogy a közlekedési bírságok révén beszedett pénz hetven százaléka a köztársaság, 30 százaléka pedig a területileg illetékes önkormányzat költségvetésébe folyik be, és ezt az összeget a közlekedésbiztonság fejlesztésére kell fordítani. A rendelkezésre álló összeg felét infrastrukturális beruházásokra, a másik felét egyéb projektumokra, például edukációra lehet felhasználni.

– A közlekedésbiztonsági bizottság napi kapcsolatban áll a rendőrséggel. Az együttműködés nyomán kerültek térfigyelő kamerák a megyeháza előtti térre, a rá csatlakozó útkereszteződésre, illetve hamarosan egy tartományi pályázat révén egy másik forgalmas csomópontra is. A kamerarendszer fölállítása elején azzal szembesültünk, hogy Zombornak nincsen optikai kábelhálózata, ezért a bizottság arra az álláspontra helyezkedett, hogy ne kapkodjuk el a kamerák kihelyezését, hanem fokozatosan és tervszerűen építsük ki az optikai hálózatot, amire szakaszosan telepítjük rá a kamerákat. A hálózat összeköti a közvállalatokat, az önkormányzatot, a rendőrséget, az intézményeket, így hármas célt valósítunk meg: a közlekedési rendőrség figyelemmel kísérheti a forgalmat, a rendőrségnek segítséget nyújt a köztörvényes bűncselekmények felderítésében és közvetlen adatcserét biztosít az intézmények számára – magyarázta Pilja.

A zombori rendőrkapitányság élén álló Saša Dmitrašinović hozzáfűzte, hogy ma már elképzelhetetlen a városi közlekedés ellenőrzése térfigyelő rendszer nélkül, ami különböző bűnesetek elkövetőinek azonosításában is hasznos eszköz. A bizottság tagjaként közölte, hogy forgalomirányítással, védőkorlátok, bukkanók, oszlopsorok kihelyezésével jelentősen biztonságosabbá tették az óvodák és iskolák környékét, és hamarosan bemutatásra, majd közvitára kerül a városi közlekedés műszaki szabályozásáról készült terv, eddig ugyanis Zombor nem rendelkezett ilyen dokumentummal.

Aleksandar Pilja hozzáfűzte, hogy a bizottság megrendelésére a városrendezési intézet már megtervezett egy funkcionális oktatópályát, amelyek az autósiskolák A, B és C kategóriára pályázó tanulói elsajátíthatják a közlekedés fortélyait. Egyben fölhívta a falvak figyelmét, hogy a közlekedésre irányuló reális elképzeléseikkel, igényeikkel keressék meg a bizottságot a városi közigazgatási hivatalban, vagy a parkolószolgálatban, vagy a közlekedési rendőrségen.