2024. szeptember 6., péntek
ZOMBOR – BAJA

Kisegítő iskolák találkozója

Több mint két évtizede kapcsolatban áll a zombori Vuk Karadžić általános és középszintű kisegítő iskola bajai testvérintézményével, az Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézménnyel. Az együttműködést tavaly közös megállapodással újították föl, és immár együtt vesznek részt különböző projektekben. A két partneriskola szervezésében tegnap a zombori Magyar Polgári Kaszinó színpadán a bajai tanulók erre az alkalomra készített produkcióval emlékeztek az 1848-as forradalom és szabadságharc kitörésére. Az ünnepségre negyven bajai diák és tíz nevelő érkezett a városba, akiket vendéglátóikkal, a zombori kisegítő iskola képviselőivel együtt az önkormányzat vezetői fogadtak a Megyeházán. Pribilla Attila segédpolgármester a helyi önkormányzat nevében köszöntötte a vendégeket, és röviden összefoglalta Bács-Bodrog vármegye mindkét várost érintő történetét, Eisenhut Ferenc monumentális festménye kapcsán szólt a zentai csatáról, a Monarchia jellegzetességeivel is megismertette a bajai gyerekeket, előtte pedig a Városi Múzeumban kalauzolta őket.

A bajai diákok csoportja a Kaszinó udvarán, Schweidel József aradi vértanú emléktáblája előtt (Fotó: Fekete J. József)

A bajai diákok csoportja a Kaszinó udvarán, Schweidel József aradi vértanú emléktáblája előtt (Fotó: Fekete J. József)

Sonja Durut, a zombori kisegítő iskola igazgatónője beszámolt róla, hogy az együttműködési terv keretében az intézményből 28 tanuló utazik majd a következőkben Bajára öt-öt napos tapasztalatcserére, és az ottani gyerekek is kétszer öt napot tölthetnek majd a zombori tanintézményben.

Forgó Hajnalka: Tapasztalatcsere, ismerkedés, barátkozás a projektek célja (Fotó: Fekete J. József)

Forgó Hajnalka: Tapasztalatcsere, ismerkedés, barátkozás a projektek célja (Fotó: Fekete J. József)

Forgó Hajnalka, a bajai Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény igazgatóhelyettese a tegnapi találkozó kapcsán lapunknak kifejtette, hogy a mostani látogatás a Rákóczi Szövetségnek a magyarországi tanulók külhoni utaztatására kiírt pályázatának köszönhető, amelynek célja, hogy a diákok az országhatáron kívüli magyar közösségekkel találkozhassanak, és a testvérintézmények tanulóival egyetemben emlékezhessenek meg az 1848/49-es eseményekről.

– A két iskola közti együttműködést a tavalyi évben ünnepélyes keretek közt felújítottuk, és ennek nyomán azon igyekszünk, hogy a diákjaink minél gyakrabban találkozhassanak, pedagógusaink pedig minél behatóbban tanácskozhassanak a gyógypedagógiai szakmáról. Ennek keretein belül idén még négy alkalommal találkoznak majd a gyerekeink, a külön szakmákat tanuló diákjaink együtt dolgoznak majd Baján, illetve Zomborban – számolt be a bajai gyógypedagógiai intézmény helyettes vezetője.