2024. július 16., kedd

Privatizálást követelnek a Boreli dolgozói

A zombori cipőgyár dolgozói tegnap a városi közigazgatás épülete elé vonultak, és követelték a vállalat eladásának meghirdetését, hogy a privatizálás révén elkerüljék a csődöt.

A társadalmi vállalatként működő Boreli szakszervezete ezt a követelését a privatizációs törvénnyel, a vonatkozó kormányrendeletekkel és a gazdasági minisztérium rendeleteivel támasztja alá.

A gyár védelmet kér a hitelezőkkel szemben, annak ellenére ugyanis, hogy folyamatos a termelés, érdeklődnek a cég megvásárlása iránt, mégse került a védett vállalatok közé, így május 31-től kezdve a hitelezők végrehajtókat küldhetnek az adósság behajtására.

A cipőgyár képviselői korábban ígéretet kaptak, hogy a végleges eladásig senki se nyúlhat a vállalat vagyonához, ezért Aleksandar Vučić kormányfőtől várnak magyarázatot arra, hogy a kormány miért nem rendezte a Boreli vagyonának státusát, és miért vezették félre ígéretekkel a dolgozókat.

– Nyolc potenciális vevő is érdeklődött a gyár megvétele iránt, közülük hárman a lábbeli iparból, egyik pedig éppen Zomborból, akik a Privatizációs Ügynökségnél meg is erősítették szándékukat, tehát a hatályban lévő rendeletek alapján meg lehetne hirdetni az árverést. Két hónapig ebben a hitben is áltattak bennünket, majd szóban azt közölték velünk, hogy legjobb, ha a Boreli csődbe megy, a dolgozók szociális program útján elhagyják a gyárat. Azt az üzenetet kaptuk, hogy a dolgozók hozzanak áldozatot az államért. Szerintem a munkások elég áldozatot hoztak, és erre továbbra is készek, de a munkahelyükön, nem pedig munkanélküliként az utcán – hallottuk a tüntetésen Stipan Ezgetától, a vállalat szakszervezeti vezetőjétől.

A vállalatban jelenleg mintegy ötszázan dolgoznak, 350-en a termelésben, a többiek a kiskereskedésben. Teljes kapacitással exportra termelnek, két éve rendesen fizetik az adókat és járulékokat, viszont az alkalmazottak nyugdíjbiztosításában három év megszakítás van, amire úgyszintén megoldást keresnek.

Milan Lončar, a Boreli vállalat közgyűlésének elnöke szerint a cégvezetőség és a szakszervezet egységes a megoldás keresésében. Alapvető problémának a vállalat vagyonjogi rendezetlenségét tartja Szerbia és Horvátország között, de ennek se kellene akadályként fölmerülnie, mert az új privatizációs törvény az ilyen gonddal küszködő cégek magánosítását is lehetővé teszi.

– Délután Belgrádba utazunk, ahol fogad bennünket a gazdasági miniszter. Arra kérjük majd, hogy hirdessék meg a zombori cipőgyár eladását, és védjenek meg bennünket a hitelezőktől, amíg meg nem történik a privatizálás – nyilatkozta Lončar.

A tegnap 11 és 14 óra közötti tiltakozáson Saša Todorović polgármestertől arra a kérdésre követeltek választ, hogy mit tett az önkormányzat a cipőgyár privatizálása és a munkahelyek megőrzése érdekében. A tüntetők bejelentették, hogy problémájuk megoldásáig mindennap háromórás tiltakozó megmozdulást tartanak a megyeháza előtt, hogy kikényszerítsék a városi elöljáróság támogatását.

Az esemény idejére a rendőrség kordont vont a megyeháza előtt.