2024. szeptember 8., vasárnap

Vágóhidat avattak Sárin

Gyakran szerepel az újságokban a sári Aleksa Šantić mezőgazdasági vállalat, privatizálásától kezdve sajnos ritkán olvasni jókat felőle. A magánosítást követően gyakorlatilag kifosztották, az alkalmazottak az egész falut eltartó vállalat összeomlásától rettegtek, útzárlatokkal kellett kiharcolniuk, hogy ne adják másoknak bérbe azokat az állami tulajdonban álló szántókat, amelyeket évtizedek óta művelnek. Végül a rendőrség is vizsgálódni kezdett a cégvezetőség ügyvitele iránt.

A privatizációs szerződés fölbontása nem sokat javított a helyzeten, a megoldást a státusváltásban keresték. Úgy tűnik, amióta restrukturálás alatt áll a részvénytársaság, pozitív irányt vett a gazdálkodása, sikerült megújítani a gépparkot, kedden pedig sertésvágóhidat avattak a vállalatban. A vágóhíd a HACCP szabvány szerint üzemel, és minden technológiai, állat-egészségügyi és higiéniás elvárásnak megfelel.

– Havi szinten ezer vágójószágot termel a farmunk, és a vágóhíd megnyitása után nem szeretnénk, ha ezek közül a jószágok közül akár egyet is élősúlyban kellene eladnunk. Ezt a kapacitást tartani tudja a vágóhíd, a hasított sertéseknek meg már megvan úgy a nagykereskedelmi, úgy a kiskereskedelmi piaca – foglalta össze Andrija Marotić, a vállalat vezérigazgatója.

A vágóhídba hatmillió dinárt ruházott be a részvénytársaság. A gazdasági növekedés jelentős, amióta saját kezükbe vették a sorsukat.

– A város folyamatosan támogatja a restrukturálás alatt álló cégeket. Sárin 250-en dolgoznak a vállalatban, amely a fölhalmozott adósságok és a fennmaradásért folytatott küzdelem ellenére támasza az iskolának, a sportnak, a művelődési egyesületnek, nem túlzok, ha azt mondom, a falu léte függ tőle. Tartományi és köztársasági támogatással sikerült elérnünk, hogy továbbra is művelhetik az állami tulajdonban lévő szántókat, amiért bérletet fizetnek – hallottuk Siniša Lazićtól, a zombori vkt elnökétől.

Nemanja Delić zombori polgármester szerint a sikertelen és káros privatizáció megszakítását követően két hét alatt a Sárin dolgozók bevetettek 3000 hektár termőföldet, most meg ott, ahonnét még az ereszcsatornákat is ellopták, egy korszerű vágóhidat hoztak létre. Ez a vállalat életképességét bizonyítja, és az önkormányzat a továbbiakban is támogatja a nemzeti erőforrások, így a termőföld megőrzését, használatát, az érték- és munkahelyteremtő vállalkozásokat.