2024. szeptember 8., vasárnap

Két új közvállalatot kapott Zombor

Voltaképpen egyet osztottak háromfelé

A városi képviselő-testület legutóbbi ülésén a hatalmi többség (DP, SZSZP, SZDP, VSZL, SZRP, VMSZ és NP) megszavazta a Čistoća kommunális közvállalat három részre osztását, hivatalosan két új közvállalat létrehozását, amelyek úgyszintén a közterületek fönntartásával foglalkoznak majd.

A Zelenilo KKV és a Prostor KKV létrehozását Vladislav Kronić, a városi közigazgatás gazdasági osztályvezetője, más, Zomborhoz hasonló nagyságú városok gyakorlatával indokolta, ahol a közterületek fönntartási feladatait több különálló vállalat látja el.

– A Čistoća tisztességgel és becsülettel végezte munkáját, de eljutott egy olyan pontig, ahonnét már se szervezési, se műszaki szinten, se káderbelileg nem képes továbblépni, másfelől, a többvállalatos megoldást a helyi önkormányzatra vonatkozó törvények is indokolják – magyarázta a vkt ülésén Nemanja Delić polgármester. – Jól meg kell szervezni az újrahasznosítható hulladék gyűjtését, új vízvezetéket kell telepítenünk a falvainkban, ahol meg kell oldanunk a szemét elszállítását és újrahasznosítását. Egyáltalán, tudjuk-e, mi képezi ma a város vagyonát? – tette föl a kérdést Zombor végrehajtó hatalmának első embere. – Ennek érdekében szerveztük újjá a város közigazgatását és indítványoztuk új közvállalatok alapítását, mert jó gazdaként tudnunk kell, mivel rendelkezünk, és jól kell gazdálkodnunk azzal, amit birtokolunk – érvelt a polgármester.

Az újonnan létrehozott Prostor KKV hatáskörébe a városi temetők, illetve a városi tulajdonban lévő üzlethelyiségek tartoznak, a pályázat kiírásáig Aleksandar Pejić, a helyi adóhatóság eddigi vezetője lesz a megbízott igazgatója. A Zelenilo KKV-t Ehlimana Krstić, a Somborputevi, majd a Čistoća alkalmazottja vezeti, úgyszintén megbízottként, és a parkokról, zöldövezetekről kell gondot viselnie. Andrija Penzeš megmaradt a beszűkült feladatkörű Čistoća igazgatójának.

A vkt által szentesített vállalat-fölosztás terve tavaly az év vége táján szivárgott ki, sőt, úgy tűnt, minden nagyobb megszellőztetés nélkül napirendre is kerül. Akkor, miként lapunkban írtunk is róla, az érintett közvállalat szakszervezete hevesen tiltakozott a fölosztás ellen. Azzal érveltek, hogy a jól működő közterület-fönntartó vállalat fölosztására csupán azért van szükség, hogy a hatalmi koalíció új tagjai vezető beosztáshoz jussanak, gyarapodjon a közpénzekből kitartottak száma, ám ezenkívül több tíz nehezen cáfolható érvet is fölhoztak a fölosztás ellen. Akkor a vkt-ben szó se esett erről a kérdésről, majd öt hónap elteltével egyik napról a másikra napirendre került. Az ellenzék ugyanazzal érvelt, amivel a szakszervezet: még elképzelés sincs arról, hogy a három közvállalat hogyan rendelkezik a közös vagyon, a géppark fölött, amit eddig egy munkaegységen belül végeztek, az most átfolyik másikba, megindul a körbeszámlázás, ami megdrágítja a szolgáltatásokat, aminek a polgárok isszák meg a levét. Egyáltalán, hogy számláznak majd a közvállalatok a polgároknak, és miként lehet olyan vállalatot létrehozni, amely még munkaköri leírással sem rendelkezik? Az érvek nem hatották meg a hatalmi többséget, és a döntéshozást követően a szakszervezet se hallatta hangját.