2024. szeptember 8., vasárnap

A bogyófák három nemzedékét nevelik Zomborban

Ha Zombor hosszú időre visszatekintve és még mai is büszke lehet valamire, akkor az a város hatalmas kiterjedésű zöldövezete és bogyófái. Ez utóbbiak zöme mára már kivénhedt, megbetegedett, sokat kivágtak közülük, és erre a jövőben még gyakrabban kerül majd sor. Három évvel ezelőtt, amikor elkészült a zombori fák, bokrok, cserjék katasztere, a szakemberek figyelmeztettek a bogyófák (celtiszek) rohamos elöregedésére, de arra is, hogy a fák pótlására a városban állókból kellene szaporítani, mert azok már megszokták a klímát, ellenállók a lokális betegségekkel és kártevőkkel szemben, míg a külföldről behozott facsemeték nem rendelkeznek ilyen „megtanult” immunitással.

Ebben az irányban indult el a helyi Čistoća kommunális közvállalat, és faiskolájában immár a bogyófák harmadik nemzedékét neveli. A munkát Miodrag Pupovac okleveles agrármérnök vezeti.

– Tavasszal magról keltettünk bogyófa bébiket, ezeket márciusban konténerekbe helyeztük át, akkor még nem volt levelük, két hónap alatt 10–15 centimétert növekedtek. A konténerekben vészelik át az esetleges trópusi meleget, majd augusztusban kiültetjük őket a szabadba, ahol megerősödnek, fölkészülnek a téli körülményekre – magyarázza Pupovac.

A facsemeték saját nevelése olcsóbb, mint a vásárlásuk, így a cégnek és a városnak is megtakarítanak általa. Ezenfelül nagyon fontos, hogy az eddig Magyarországról és Olaszországból vásárolt bogyófákkal szemben ezeknek az ősei már alkalmazkodtak a helyi körülményekhez.

– Tavalyról és tavalyelőttről már kétezer facsemete növekszik faiskolánkban a szabadban, és immár folyamatosan magról keltetünk. Ha minden évben kétezer tövet fölnevelünk, tíz év alatt már 20 000 csemeténk lesz, és ez a szám kielégíti a zombori szükségleteket, sőt, valamennyit kereshetünk más városok zöldövezeteinek rendezésével – véli az agrármérnök. Egyben emlékeztet arra, hogy tavaly már gondot okozott a fasorokhoz szükséges csemeték beszerzése, a tartalékok kimerültek Magyarországon és Olaszországban egyaránt.

– Már előre tudtuk, hogy nem marad más, mint elkezdeni a saját termelést, ha meg akarjuk őrizni a híres zombori bogyófákat. Belevágtunk és már látszik az eredmény. A behozatali facsemeték 9 és 12 év közötti korúak, a saját nevelésűek már hétéves korukban helyükre ültethetők lesznek – hallottuk a faiskola vezetőjétől.