2024. szeptember 8., vasárnap

Mától radikalizálódik a sztrájk a zombori akkumulátorgyárban

A Magyar Szó exkluzív értesülése szerint a zombori akkumulátorgyárban (FAS) mától csupán egyetlen dolgozó folytatja a kilencedik napja tartó éhségsztrájkot. A sztrájk szervezői tegnap délután fölhagytak a koplalással, hogy a többiekkel együtt keményebbre fogják a tiltakozásukat.

– Május 11-től általános sztrájkba léptek a termelésben dolgozók. Tekintettel arra, hogy a munkabeszüntetés nem hozott semmilyen eredményt, június harmadikán éhségsztrájkba kezdtünk, mert Vojin Rašić vezérigazgató Miroslav Bogičevićnek, a Farmakom konszern tulajdonosának meghagyására fölmondást adott több, a sztrájkban részt vevő dolgozónak, de korábban is különböző fenyegetéseknek voltunk kitéve, hátha bedől és véget ér a sztrájk. Az éhségsztrájk másik kiváltó oka a Bogičevićtyel folytatott személyes beszélgetésem volt, amely során tolmácsoltam a szakszervezet álláspontját, hogy amennyiben kifizeti a januári bérünk második részét, hajlandók vagyunk újra visszaállni a gépsorok mellé. A konszern tulajdonosa nem élt ezzel a lehetőséggel, hanem azt követelte, hogy azonnal öltsünk munkaruhát, és teljes gőzzel termeljünk, ő pedig 5–8 napon belül átutalja a fél fizetést. Ezt se a szakszervezet közgyűlése, se végrehajtó bizottsága, se a sztrájkbizottság nem fogadta el – idézi fel a történéseket Goran Kesejić, a FAS szakszervezetének alelnöke, egyben a sztrájkbizottság elnöke, aki maga is részt vett az éhségsztrájkban.

Összesen hatan folytattak éhségsztrájkot, leromlott egészségi állapotuk miatt a mentőszolgálat többször kiszállt a helyszínre, az egyik dolgozót a múlt pénteken, a másikat szombaton egészségük megőrzése érdekében haza kellett szállítani. Hétfőre négyen maradtak az éhségsztrájkolók, akiket egyszer se keresett föl se a vezérigazgató, se a gyártulajdonos, és semmiféle tárgyalásra nem került sor. 

– Lapjuk olvasói tudják meg elsőként, hogy a mai szolidaritási tüntetést követően, amelyen családtagjaink és rokonaink is részt vesznek, az első műszak végén hármunk visszalép az éhségsztrájkból, egyedül Zaduha Aleksandar – Rus folytatja, aki nem az általam említett okok, hanem emberi és a munkára való jogai megsértése miatt tiltakozik. Mi azért szüntetjük be az éhezést, hogy mától teljes energiánkkal a sztrájk radikalizálása felé fordulhassunk – nyilatkozta Kesejić, aki egyelőre nem kívánta részletezni, milyen komolyabb eszközökkel kívánják kiharcolni követeléseik teljesítését.