2024. szeptember 8., vasárnap
A ZOMBORI AKKUMULÁTORGYÁR SZTRÁJKOLÓI

Beköltöztek a helyi önkormányzat épületébe

A zombori akkumulátorgyárban (FAS) május 11-étől tart a sztrájk. A dolgozók utoljára a januári bérük felét kapták meg, a cégvezetés időközben számos sztrájkoló dolgozót elbocsájtott. A sztrájkbizottság öt tagja ekkor éhségsztrájkban kezdett, egy dolgozó pedig, akit állítólag amiatt rúgtak ki, mert egy internetes portálon bírálta a cégvezetést, emberi és a munkára való joga megsértése miatt csatlakozott hozzájuk. Az éhezők nyolc nap után föladták a tiltakozás e formáját, és a hét elején bejelentették a sztrájk bekeményítését. Szerdán öten bevették magukat a helyi önkormányzat (a megyeháza) épületének egyik irodájába, ahol két helyiséget elfoglaltak, azzal az eltökélt szándékkal, hogy onnét nem távoznak, amíg nem beszélhetnek a miniszterelnökkel és annak első helyettesével. Az irodafoglalókat Goran Kesejić, a sztrájkbizottság elnöke vezeti, aki kezdeményezője és résztvevője volt az éhségsztrájknak is.

A FAS-ban előállt helyzet kapcsán a város önkormányzatának szociális-gazdasági tanácsa több alkalommal is igyekezett rendezni a dolgokat, így az irodafoglalást követően is nyomban összeült. Az értekezleten részt vett a város polgármestere, Nemanja Delić és Radovan Mijailović, a šabaci Farmakom konszern – a FAS tulajdonosa – beruházási menedzsere.

A KÖVETELÉSEK

A sztrájkbizottság elnöke a tanács és a Farmakom képviselője előtt újra elmondta a dolgozók követeléseit. A termelés folytatása előtt a cégvezetés fizesse ki a januári fél és a februári teljes fizetést, az egyhavi útiköltséget minden dolgozó számára, a márciusi bérek átutalását intézze július tizedikéig. Követelik a dolgozók fölfüggesztésének és a munkaadók által a dolgozók ellen tett vádak hatályon kívül helyezését, a megállapodást az áprilisi és májusi bérek kifizetésének ütemtervéről és a tájékoztatást a gyár tervezett sorsáról. A követelések között szerepel azon dolgozóknak az állandósítása is, akik a törvény értelmében öt, hat vagy több éve meghatározott időre vannak alkalmazásban a gyárban.

A VÁLASZ

Radovan Mijailović arra hivatkozott, hogy eddig nem vett részt a sztrájkolók és a munkaadó megbeszélésein, de a konszernnek fejlesztési tervei vannak az akkumulátorgyárban.

– A tavalyi év végéig 26,7 millió eurót ruháztunk be a zombori akkumulátorgyárba, ötszörösére emeltük a termelést, a privatizáláskor itt alkalmazott 400 munkás helyett ma 800-an dolgoznak a FAS-ban. Állítom, hogy egyetlen itt megtermelt dinárt nem vitt ki senki ebből a gyárból, a profitot, sőt, annál többet visszaforgattunk ebbe a gyárba, és további fejlesztés van tervben. A Farmakom akkor került áldatlan helyzetbe, amikor a bankok a még lejáratlan hiteleket kezdték behajtani a konszerntől és tagjaitól. Nehéz helyzetben vagyunk, de folyamatosan dolgozunk a megoldáson – mondta Mijailović, aki korábban az akkumulátorgyár igazgatója volt.

A HELYZET FOKOZÓDIK

A szociális-gazdasági tanács értekezletén békülékeny hangnemet kereső felszólalások hangoztak el, de a sztrájkbizottság hajthatatlan maradt, főleg az elbocsájtások visszavonása tekintetében, a Farmakom képviselője pedig illetéktelennek találta magát a bérek tekintetében, ami a FAS dolgozóinak életbe vágó problémája.

Az irodafoglaló dolgozókat pénteken is a városi önkormányzat épületében találtam. Van asztaluk, néhány székük, a padlón alusznak, egyetlen vékony takaró a fekhelyük, és ugyanígy takaróznak is. Egyébként rendet és tisztaságot tartanak, és örömmel fogadták az újságírót, mert se rádiójuk, se tévéjük, így minden információra kíváncsiak.

– A szociális gazdasági tanács ülésére meghívtuk a Farmakom tulajdonosát, Miroslav Bogičevićet, Ivica Dačić miniszterelnököt, első helyettesét, Aleksandar Vučićot, a szociálpolitikáért és a munkaügyekért, illetve a gazdaságért és pénzügyekért felelős államtitkárokat, de senki se jött el. A Farmakom képviselője nem tartotta magát illetékesnek fő követelésünk, a fizetések tekintetében, így ma is ott állunk, ahol voltunk. Mindaddig itt maradunk a helyi önkormányzat épületében, amíg az említettek nem állnak szóba velünk, és a 148 elbocsájtott dolgozó nem kerül vissza az utcáról a gyárba, hogy együtt folytathassuk a munkát – nyilatkozta lapunknak Goran Kesejić, a sztrájkbizottság elnöke.