2024. szeptember 8., vasárnap
ZOMBORI AKKUMULÁTORGYÁR

Két hónapja sztrájkolnak

A zombori akkumulátorgyár (FAS) sztrájkoló dolgozói kedden Belgrádban a kormány épülete előtt követelték jogaik érvényesítését. Megmozdulásukról a sajtóban több téves állítás jelent meg, amit a sztrájkbizottság és a szakszervezet egyaránt cáfolt.

– Három autóbusszal utaztunk Belgrádba, noha a cégvezetés mindössze ötven tiltakozóról beszélt. A Nikola Pašić téren gyülekeztünk, majd a kormány épülete elé vonultunk, és átadtuk kérelmünket, hogy fogadjon bennünket a kormányfő, a miniszterelnök-helyettes és Dinkić miniszter. Eddig még nem kaptunk választ a kormánytól – mondta sajtótájékoztatón Branko Malbaša, a FAS Önálló Szakszervezetének elnöke.

A sajtó azt adta hírül, hogy a zombori önkormányzat áll a sztrájkolók belgrádi utazása mögött, míg a sztrájk hátterében a tartományi gazdasági titkár. Ezeket az állításokat cáfolta Siniša Lazić, a zombori vkt elnöke és Miroslav Vasin tartományi titkár is, miként Goran Kesejić, a sztrájkbizottság elnöke szintén badarságnak nevezte ezeket és az egyéb állításokat.

– Teljesen félrevezető mindaz, amit a munkaadó képviselői nyilatkoztak a bérekről, adósságokról és a sztrájkról. Valótlan az állításuk, hogy a fizetés egyetlen napos késése után léptünk sztrájkba. Az se igaz, hogy a munkásoknak mindössze egyhavi bér nem lett kifizetve. A Farmakom MB jelenleg a februári, márciusi és áprilisi fizetéssel adós a dolgozóknak. A februári, márciusi, áprilisi és májusi útiköltségekkel úgyszintén, az utóbbi két hónapot illetően azokra a napokra, amikor nem sztrájkoltunk. A 2010-es nyaralási pótlék fejében kétszer ötezer dinárt kaptunk, tehát tartozik még három részlettel, meg 2011-re és 2012-re a teljes nyaralási pénzzel, és e két esztendőben járó hűségjutalmakkal. A munkaadó ezen felül tavaly szeptembertől nem fizette az államnak a dolgozók után a járulékokat és illetékeket – összegezte Kesejić.

A sztrájkbizottság egyébként bűnvádi följelentést tett azok ellen, akik nem engedik be őket a gyár területére, noha a munkaügyi felügyelőség elrendelte bebocsátásukat, az ügyészségen pedig bűnvádi eljárást kezdeményeztek a munkaadóval szemben. Ugyancsak feljelentést tettek amiatt, mert a dolgozóknak a törvényt megkerülve fizettek ki 20 000 dinárt.

Malbaša azt is elmondta, hogy a sztrájk ideje alatt elbocsátott dolgozók még mindig nem kapták meg munkakönyveiket, és azoknak, akik kapcsolatban álltak a sztrájkolókkal, nem fizették ki a júniusi fizetéselőleget, noha dolgoztak.

Siniša Lazić azt nyilatkozta, hogy a vkt legutóbbi értekezletén több határozat is született a FAS dolgozói jogérvényesítésének támogatására, egyebek közt az alkalmazottak és családjaik egészségbiztosításának rendezésére. Az önkormányzat célja a munkahelyek megőrzése, nem pedig hogy utcai tiltakozásra vezesse a dolgozókat. Miroslav Vasin közleményben foglalta össze, hogy a sztrájk befejezése érdekében két alkalommal hosszasan tárgyalt a cégvezetéssel és a sztrájkolókkal, személyesen vállalt garanciát, hogy amennyiben újra dolgozni kezdenek, megkapják követeléseiket. Ám másnap, amikor a kidolgozott tervvel érkezett, nem tették lehetővé számára, hogy belépjen a gyár területére.

– A vajdasági kormány egyedüli érdeke, hogy mielőbb beinduljon a termelés az akkumulátorgyárban – áll egyebek közt a tartományi titkár közleményében.