2024. szeptember 8., vasárnap

„Tökéletesen szervezett káosz uralja a várost”

Az elmúlt hetek, illetve napok eseményeire reagálva nyilatkozta Zdravko Sogić (SZHP) a címben idézett mondatot az ellenzék (SZHP, SZER, SZMM, Jobb Zombor) közös sajtótájékoztatóján. Kifejtette, hogy a városi képviselő-testület két utóbbi értekezletének összehívása – a legutóbbin az ellenzék több képviselője csupán az ülés kezdete után egy órával kapott értesítést, hogy folytatódik a vkt előző napon félbeszakított értekezlete – a város demokratikus hagyományainak megcsúfolása, valamint az egykori Čistoća kommunális közvállalat három részre szakítása a nepotizmus fészkében született ötlet, és egyedül a pártkatonák elhelyezését szolgálja. Ezzel kapcsolatosan arról tájékoztatott: Bácsgyulafalván a helyi közösség tanácsa elutasította, hogy az újonnan alapított Prostor kommunális közvállalat vegye át a helyi temető fölötti rendelkezést, és tiltakozó aláírásgyűjtésbe kezdett. Elmondta azt is, hogy Nemesmiliticsen ugyanilyen tiltakozás mellett már vagy 2800 aláírás gyűlt össze, Kerényen úgyszintén óriási az ellenállás a temetőkre vonatkozó városi rendelettel szemben.

– A Szerb Haladó Párt nem állt azonnal a bácsgyulafalvi petíció mögé, mert ahhoz a helyzet túl összetett, a kommunális tevékenységre vonatkozó törvény szava pedig egyenes. Viszont minden helyi közösségben, ahol tanácstagjaink a többséget alkotják, meghagytuk, hogy alaposan mérjék föl a helyzetet, a lehetséges következményeket, és azok elemzése nyomán foglaljanak állást a helyi közösség érdekeit szem előtt tartva – mondta Sogić. – A rendelet értelmében a falun dolgozó kommunális munkásoknak föl kellett bontaniuk munkaszerződéseiket a helyi közösségekkel, és újat kötniük a zombori közvállalattal. Ezt többen nem voltak hajlandók megtenni, így a jelen pillanatban meg sem becsülhető, milyen káosz állhat be a temetkezés és a kommunális tevékenység terén – fűzte hozzá.

A Jobb Zombor polgárok csoportja nevében Mirko Stoisavljević üdvözölte a Vajdasági Szociáldemokrata Liga képviselői csoportjának átállását az ellenzék soraiba, mert, miként mondta, manapság, amikor mindenki hatalomra tör, példa nlküli, hogy egy párt fölismervén a magasabb rendű értékeket és föladatokat, elhagyja a meleg fészket.

Nikola Pajić, az SZMM városi bizottságának elnöke és képviselőcsoportjának vezérszónoka időszerű témához kötődött felszólalásában. Sárin ugyanis, az Aleksa Šantić Rt. mezőgazdasági vállalatban az aktuális menedzsment hónapok óta megakadályozta, hogy a kinevezett tőkebiztos egyáltalán bejusson a cégbe, és betekintést nyerjen a gazdálkodásba. A munkások meghiúsították a rendes, majd a rendkívüli közgyűlés megtartását, ez utóbbira kedden a helyi közösségben került sor, ahol a tőkebiztos és a közgyűlés menesztette az eddigi háromtagú igazgatótanácsot, és újat nevezett ki helyére, élén Nikola Pajić végrehajtó igazgatóval, akit két társával egyetemben szerdán reggel nem engedtek be a dolgozók a vállalatba.

– Nagyon jól tudom, hogy a leváltott igazgatói garnitúra mesterkedéseinek nyomait védi, és nem a munkások állták utunkat, hanem a megfélemlített emberek, akiknek hónapokon át azzal tömték a fejüket, hogy az új menedzsment eladja fejük fölül a céget, és utcára kerülnek mindannyian. Ez hazugság. A tőkebiztossal egyetemben azon leszünk, hogy a cég termeljen, az alkalmazottak keressenek. Restrukturálás alatt álló vállalatról lévén szó, elengedhetetlen az együttműködés a köztársasági kormánnyal, hiszen az állam a cég vagyona hetven százalékának tulajdonosa. Zomborban viszont a vagyon gondnokait és az állam legközvetlenebb képviselőit be se engedik tulajdonukba – hangsúlyozta Pajić.

A SZER-t képviselő Zoran Miler arra hívta föl a figyelmet, hogy a hazai és külföldi beruházókat az önkormányzat teszetoszasága üldözte el, nem pedig az ellenzék, miként a pozíció állítja.

– Az elmúlt öt esztendőben hazai vagy külföldi beruházás révén egyetlen új munkahely nem nyílott Zomborban, viszont legalább 1700 lehetőség elveszett. Norvég érdekeltség mutatkozott az autóipar terén, de az önkormányzat az ipari zónában nem tudott mit fölmutatni, így fölkínálta a volt hőtelep telkét, amelynek szennyezettsége láttán a norvégek azonnal pakoltak. Ugyanez a telek megfelelt volna egy helyi vállalkozónak, aki biodízelt akart előállítani, neki másfél éve nem válaszol a helyhatóság. A General Electric ezer munkahelyet nyitott volna startban, ha az önkormányzat nem baltázza el, akárcsak egy kommunális fölszerelést gyártó horvátországi vállalkozó ajánlatát. Így persze nincs hová elhelyezni a pártkatonákat, ha csak nem új közvállalatok létrehozásával. Addig nem is jön ide beruházó, amíg a városi költségvetés egynegyedét a helyi önkormányzat alkalmazottjainak fizetése emészti föl – összegezte Miler.