A Négyesfogat a doroszlói Móricz Zsigmond Magyar Művelődési Egyesület, a gombosi Arany János Magyar Művelődési Egyesület, a bácskertesi–kupuszinai Petőfi Sándor Művelődési Egyesület, a szilágyi József Attila Művelődési Egyesület közös művelődési, zenés, táncos, vidám jelenetekkel, szavalatokkal tarkított rendezvénysorozata.
Január 11-én a doroszlói művelődési egyesületben telt ház előtt zárult az idei, 56. Négyesfogat. Csernicsek József, a helyi Móricz Zsigmond MME elnöke köszöntötte a jelenlévőket, a vendégeket: Hugyik Richárdot, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának elnökét. L. Móger Tímeát, az MNT tagját, ft. Verebélyi Árpád címzetes prépostot, helyi esperesplébánost.
Hugyik Richárd az alábbi szavakkal méltatta a nagy múltú eseménysorozatot:
– Nyugat-Bácskában a Négyesfogat az egyik legjelentősebb művelődési, közösségi esemény. A Magyar Nemzeti Tanács számára ez prioritást jelent, mivel szívünkön viseljük a szórványmagyarság sorsát. Azt kell mondjam, Nyugat-Bácskában Gombos, Doroszló, Szilágyi és Kupuszina települések erős magyar közösségi jelenlétet képviselnek. A művelődési egyesületek munkáját, a műkedvelő fiatalok, résztvevők dicséretes tevékenységét megtekintettük a mai este folyamán, és nagy elégedettséggel láttam, színvonalas, minőségi, érzelemmel átélt, szívvel-lélekkel véghezvitt munka áll a produkciók mögött.
Az MNT kiemelt jelentőségű rendezvénnyé nyilvánította a Négyesfogatot. Ez egy forma, cím, de itt a tartalom a lényeges, hogy a vajdasági magyar közösségek odafigyelnek egymásra, hogy a nyugat-bácskai értékek megjelennek északon, a Tisza mentén, a Bánságban, mindez számunkra fontos, hogy egymást számon tartsuk, egymás értékeit megismerjük és olyan közösségként tudjunk működni, amely összetartozónak tartja magát. Össze tud kapaszkodni és a jelen nehézségei ellenére a jövőt tudja építeni – fogalmazott a Végrehajtó Bizottság elnöke.
Muskovity Károly a gombosi magyar művelődési egyesület nevében az alábbiakat mondta el a műsorukról:
– Egyesületünk tagjai egy modern tánccal, énekkel, illetve egy jelenettel vettek részt a Fogaton. A táncosokat Cseperka Tímea készítette fel, tehetséges tagunk, Kovács Trisztán énekelt. Ami az általam rendezett és írt vidám jelenetet illeti, a Bogojai históriák című sorozatomba illeszkedik ez a második rész. Nagyon hálás vagyok, hogy olyan nagyszüleim és rokonaim voltak, akik nagyon sokat meséltek, és ezekből a históriákból, anekdotákból építettem fel a Szellemidézők című történetet – mesélte a gombosi műkedvelő.
A doroszlói Szabó Ella, aki a házigazdák képviseletében egyben a műsort is vezette, így nyilatkozott:
– Három kabaréjelenettel és egy mondern tánccal készültek falunk műkedvelői. A próbák jó hangulatban teltek. Számomra mindez egyfajta kikapcsolódás. Nem feszülünk rá a felkészülésre, nem stresszes a folyamat, sokat nevetünk, viccelődünk, de amellett természetesen komolyan vesszük. Szívvel-lélekkel készültünk, jó érzés, ha meg tudjuk nevettetni a közönséget, de azt is jó látni, ha valaki egy szavalattal, énekkel meg tudja mutatni a tehetségét – fogalmazott a doroszlói fiatal lány.
A szilágyiak nevében Antalovics Krisztián nyilatkozott:
– Műkedvelő fiataljaink három vidám jelenettel, továbbá egy szavalattal szerepeltek. Falunkban évtizedes hagyománya van az amatőr színjátszásnak, a Mosoly nevű csoporton belül. A Négyesfogatra való felkészülés, azon való szereplés nagy jelentőséggel bír számunkra. Az első lépés a darabok kiválasztása, majd a szerepek kiosztása. Mindezért a rendező, Francia Gyólai Klára felel. Van egy súgónk, Bársony Zsóka személyében. Amikor a szövegek megvannak, a szereposztással együtt, akkor megindul a próbafolyamat. A Négyesfogatokra a jó hangulat jellemző, az egész a barátkozásról szól. Szinte már-már családias a hangulat, amikor összejön a négy falu – hallottuk Krisztiántól.
A kupuszinai fiatalokat, Molnár József mellett, Szilágyev-Pilin Andrea készítette fel, Csernák Zsaklina segítségével.
– Egyesületünk idén egy modern karácsonyi jelenettel, egy mazsorett-tánccal, egy dallal és egy táncos jelenettel gazdagította a Négyesfogat repertoárját. A résztvevők 11 és 16 év közöttiek. Könnyebb velük a felkészülés, hisz ők még itt vannak a faluban, így több lehetőségünk van próbálni. Nagyon ügyesen megosztják velünk az ötleteiket, mondhatni együtt dolgoznak velünk teljes mértékben és bármilyen fárasztó is az út vagy a várakozás, végül mindig látni rajtuk az elért siker okozta örömöt. Ez az egyik fő célunk ezzel a rendezvénnyel, hogy az utánpótlás is ráérezzen a mi kultúránk összetartó, építő erejére. Az együtt dolgozás öröme, a lámpaláz legyőzése, az alázat, egymás tolerálása mind olyan értékek amelyek ennek a rendezvénysorozatnak részét képezik és így őket, a résztvevőket építik – hallottuk Szilágyev-Pilin Andreától.
Műsor végén, ahogy az lenni szokott, a szereplőgárda elénekel egy közös dalt. Ezúttal a szervezők választása a Reptér című népszerű slágerre esett, örömmel énekelték együtt a közreműködők, sőt a közönség is.
A záróműsort követően a házigazda, a doroszlói egyesület elnöke átadta a rendezvénysorozatot megörökítő fotóalbumot a résztvevő egyesületek vezetőinek, majd átadta a Fogat vándorzászlaját a jövő évi házigazdának, a szilágyi József Attila Művelődési Egyesület elnökének, Surján Csabának.
Nyitókép: A doroszlói fiatalok tánca (Fotó: Ótos András felvétele)