Új vezetőre van szüksége a szocialista pártnak
Teljesen elégedetlen a választások eredményével, jelentette ki Ivica Dačić, a Szerbiai Szocialista Párt elnöke, pártja mintegy 6 százalékos támogatottságra tett szert a parlamenti választásokon. Hozzátette, amennyiben arra lehetőség nyílik kész minden szinten együttműködni a Szerb Haladó Párttal. A rossz választási eredmény miatt felajánlotta lemondását. A pártnak egy új vezetőre van szüksége, ez a személyes véleménye, jelentette ki.
Korábban nem látott választási erőszak
A Szerbia az erőszak ellen ellenzéki koalíció vezetői sajtótájékoztatójukon felháborodásuknak adtak hangot a választási körülmények kapcsán, Miroslav Aleksić listavezető azt mondta, soha nem látott választási erőszakot alkalmazott a hatalom. Autóbuszokkal szállítottak Belgrádba olyan személyeket, akik nem is a fővárosban élnek, csakhogy leadhassák voksukat a hatalmi pártra. Számításaik szerint mintegy 40 ezer igazolványt adott ki az állam az utóbbi időszakban nem belgrádiaknak fővárosi lakcímmel. Nem értett egyet az államfővel abban, hogy a fővárosban a haladók biztosan győztek.
Nestorović: Senkivel sem működünk együtt!
Dr. Branimir Nestorović, a MI–A nép hangja listavezetője, az előzetes eredmények alapján közel 5 százalékos támogatottságot szerzett köztársasági és fővárosi szinten is, kijelentette, nem hajlandó együttműködni sem a jelenlegi hatalmi koalícióval, sem pedig az ellenzékkel. Mint mondta mozgalma gerillaharcot folytatott a kampány során.
Dr. Pásztor Bálint: A VMSZ győzött a választásokon
Dr. Pásztor Bálint, a VMSZ megbízott elnöke a párt szabadkai székházában megtartott sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a nehéz körülmények ellenére sikerült kiemelkedő eredményt elérnie a pártnak. Hangsúlyozta, hogy a VMSZ győzött a választásokon és az említett körülmények ellenére köztársasági és tartományi szinten egyaránt sikerült megőriznie politikai súlyát. Részletek különálló cikkünkben.
Aleksandar Vučić: Döntő többségben leszünk
Az államfő a Szerb Haladó Párt (SZHP) stábjában tartott sajtótájékoztatójának kezdetén külön kitért a tartományi szintű választásokra is és kijelentette, hogy a Szerbia nem állhat meg választási lista a tartományi parlamentben 67 és 69 közötti képviselői helyet szerezhet, ugyanakkor egyebek mellett hozzátette azt is, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség a harmadik helyen végzett és valószínűleg kilenc mandátumot tud majd magáénak. Részletek különálló cikkünkben.
Negyven százalék feletti haladó győzelem
A CeSID és az Ipsos bő 65 százalékos feldolgozottság mellett közzétette, hogy a Szerb Haladó Párt listája a szavazatok 46,6 százalékát szerezte meg a köztársasági parlamenti választásokon, míg a Szerbia az erőszak ellen ellenzéki koalíció 23 százalékot szerzett. További eredmények grafikonunkon.
A kormányfő szerint a Szerb Haladó Párt 125-nél is több mandátumot fog szerezni
Ana Brnabić kormányfő a Szerb Haladó Párt (SZHP) stábjában tartott sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a nap folyamán számos álhír látott napvilágot, azonban mindezek ellenére sikerült megszerezni a szavazatok többségét. Részletek különálló cikkünkben.
Győztek a haladók, második a Szerbia az erőszak ellen
Srđan Bogosavljević, az Ipsos közvélemény-kutató munkatársa közölte, hogy ebben a pillanatban annyit el tud mondani, hogy a Szerb Haladó Párt listája szerezte meg országos szinten a legtöbb szavazatot, míg a Szerbia az erőszak ellen nagy ellenzéki koalíció a második. Százalékpontokat ebben a pillanatban nem tudott egyelőre közölni, hozzátette, hogy még várakoznak belgrádi adatok beérkezésére, amelyek nagyban befolyásolják a szavazás kimenetelének teljes képét.
Vučić: Meggyőzőbb lesz az eredmény, mint gondolták
Konkrét adatokról, eredményekről nem beszélve Aleksandar Vučić szerb államfő, a Szerb Haladó Párt listájának győzelméről beszélt az újságíróknak nyilatkozva, s közölte, hogy a Szerbia nem állhat meg lista eredménye meggyőzőbb lesz, mint azt a közvélemény-kutatások előrejelezték.
A köztársasági parlamenti választás a prioritás
A Köztársasági Választási Bizottság (RIK) sajtótájékoztatóján közölte, hogy először a köztársasági parlamenti választások eredményeit tudhatjuk majd meg, ezeknek a szavazatoknak a számlálása vette kezdetét 20 óra után ott, ahol már befejeződött a szavazás, s nem várnak polgárok a voksolásra, majd ezt követően kezdenek hozzá a tartományi parlamenti és a helyhatósági választások eredményeinek az összegzéséhez.
Nehéz, szabálytalanságokkal teli nap
A Kutatási, Átláthatósági és Elszámoltathatósági Központ (CRTA), mely a választások megfigyelésével foglalkozott, nehéz, szabálytalanságokkal teli napnak ítélte meg a mait, a megtartott sajtótájékoztatón a szervezet képviselője arról számolt be, sok szabálytalanságot jeleztek a polgárok, egyesek például nem tudtak szavazni, mert nem volt a nevük a választói névjegyzékben, annak ellenére, hogy az internetes adatbázisban szerepelnek, amikor ellenőrzik a nevüket e jegyzékben. Olyan esetek is voltak, amikor már aláírtak egy-egy polgár neve mellett. Mindez rossz fényt vet a szavazás tisztaságára, értékelte a CRTA.
Sokan várnak még a szavazóhelyek előtt
Számos szavazóhelyen hosszú sorban várakoznak a polgárok a voksolásra, jelenti a szerbiai köztévé. Az előírások értelében mindnekinek joga van leadni a szavazatát, aki 20 óráig megérkezett a szavazóhelyre.
Új részvételi adatok: 19 óráig csaknem 56 százalék
19 óráig a szavazásra jogosult polgárok 55,9 százaléka élt szavazati jogával országos szinten a Szabad Választások és Demokrácia Központja (CeSID) és az Ipsos közvélemény-kutató közlése szerint. Ez 1,3 százalékkal magasabb arány, mint egy évvel korábban, amikor 19 órakor 54,6 százalékos volt a részvétel. Belgrádban, ahol helyhatósági választást is tartanak, 19 óráig 54,3 százaléka ment el a polgároknak szavazni.
Vajdaságban 19 órakor 56,3 százalékos volt a részvétel, ez azonban alacsonyabb, mint tavaly, amikor 58,9 százalékot tett ki, tájékoztatott az Ipsos és a CeSID.
18 óráig a szavazópolgárok több, mint fele adta le voksát
A Tartományi Választási Bizottság (PIK) legfrissebb adatai szerint 18 óráig Vajdaság területén a szavazásra jogosult polgárok 52,24 százaléka járult az urnák elé. A Köztársasági Választási Bizottság (RIK) közölte, hogy 18 óráig az ország területén a szavazásra jogosult polgárok 51,93 százaléka szavazott. Miladin Kovačević, a Köztársasági Statisztikai Intézet igazgatója összehasonlításképpen elmondta, hogy a tavalyi elnökválasztások során 18 órakor a részvételi arány 50,82 százalékos volt, a végső arány pedig 58,6 százalékot tett ki.
Behívták az ellenzékieket
Sürgős beszélgetésre szólította be a rendőrség tegnap este a Szerbia az erőszak ellen ellenzéki lista vezetőit, arra hivatkozott a Belügyminisztérium, hogy olyan információkat kaptak hazai és külföldi titkosszolgálatoktól, hogy az ellenzékiek rendbontásokat terveznek a választások eredményeinek ismertetéseit követően, választási bizottságok munkáját fogják majd akadályozni ezzel. Részletek különálló cikkünkben.
Újabb szabálytalanságokat észleltek
A CeSID esti tájékoztatása szerint a megfigyelőik 14 és 17 óra között néhány szabálytalanságot észleltek a szavazóhelyiségekben. Az internetes oldalukon közzétették, hogy több szabálytalanságot is észleltek a szavazóbizottsági tagok részéről, akik nem tartották be az eljárásokat. Néhány szavazóhelyen a polgárok úgy adták le voksaikat, hogy az ujjukat nem jelölték meg UV-spray-vel, ugyanakkor propaganda anyagokat is találtak a szavazóhelyiségekben. Hozzátették, hogy a 198-as újvidéki szavazóhely előtt a választópolgárokra nyomást gyakoroltak. A vračari 19-es választóhelyen az egyik polgár nem adhatta le szavazatát, mivel már korábban a helyén valaki aláírt.
A tavalyinál két százalékkal magasabb országos részvétel, hátrányban a vajdasági szavazók
Arról tájékoztatta a nyilvánosságot a Szabad Választások és Demokrácia Központja (CeSID) és az Ipsos közvélemény-kutató, hogy a becsléseik szerint 17 óráig a szavazásra jogosult polgárok 47,2 százaléka ment ki voksolni. A szavazás menetét követő két említett szervezet beszámolója szerint a 17 órai projekció alapján bő két százalékkal magasabb a mostani köztársasági parlamenti választásokon a részvétel, mint a tavalyi megmérettetésen.
A tartományi parlamenti választásokon 17 óráig 47,4 százalékos volt a részvétel, ez viszont alacsonyabb, mint tavaly, amikor ekkorra már a jogosultak 49,9 százaléka elment szavazni.
Délután négy óráig 42,36 százalékos részvétel
A Köztársasági Választási Bizottság (RIK) 17 órai sajtótájékoztatóján ismertette, hogy 16 óráig a szavazásra jogosult polgárok 42,36 százaléka élt szavazati jogával. A részvételi arány továbbra is magasabban alakul, mint a tavalyi parlamenti választásokon, amikor délután négy óráig a jogosultak 41,56 százaléka ment ki szavazni. Akkor a végleges részvételi arány este nyolcig 58,6 százalék volt.
Kidobták a RIK tagjait
Illegális szavazóhely működtetésének gyanúját sejtették a Köztársasági Választási Bizottság (RIK) megfigyelői, ezért szerettek volna bejutni a belgrádi Aréna területére, ám a biztonsági őrök megakadályozták őket ebben. A RIK megfigyelői arra voltak kíváncsiak, miért érkeznek a polgárok buszokkal, tömegesen erre a helyszínre. A biztonságiak viszont egyszerűen kidobták őket a csarnokból, arra hivatkozva, hogy az magánterület. Az incidensről videofelvétel is készült.
Folyamatos szabálytalanságokról tájékoztat a CeSID
A Szabad Választások és Demokrácia Központja (CeSID) több szabálytalanságot és hibát észlelt a választási eljárások során. A megfigyelőiktől kapott információk alapján 11 és 14 óra között Szerbia-szerte folyamatosan előfordultak szabálytalanságok a szavazóhelyiségekben.
Országos szinten a tavalyinál magasabb a részvételi arány – jelenti a CeSID és az Ipsos
Az Ipsos közvéleménykutató ügynökség és a Szabad Választások és Demokrácia Központja (CeSID) legfrissebb adatai szerint Szerbiában 14 óráig a választópolgárok 32,3 százaléka voksolt.
A Szerbiai RTV jelentése szerint a legutóbbi választásokon, 2022 áprilisában, ugyanekkor a részvételi arány 30,4 százalékos volt.
A tartományi választásokon való részvételt illetően, a 14 óráig közzétett adatok szerint a választók 33 százaléka, míg tavaly a lakosság 35,1 százaléka járult az urnákhoz.
Egy személyt letartóztattak a Crta-incidenssel összefüggésben
A rendőrség gyors és hatékony intézkedéssel azonosított és előállított egy személyt a Hódság községhez tartozó Karavukovón (Karavukova, Bácsordas) történt incidenssel összefüggésben.
Az említett településen a délelőtti órákban támadtak rá a Crta megfigyelőire, autójukat is szétverték.
A rendőrség által kiadott közleményben felhívják a polgárok figyelmét, hogy a Belügyminisztérium tagjai intenzíven nyomon követik a mai nap összes tevékenységét, hatáskörükön belül minden intézkedést megtesznek a közrend megőrzése érdekében, írja a Tanjug.
Fremond Árpád is leadta szavazatát
Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke is leadta szavazatát. Családja kíséretében 13 óra körül érkezett a pacséri Moša Pijade Általános Iskola egyik tantermében kijelölt, 36-os számú szavazóhelyhez.
Délig a polgárok 21,33 százaléka adta le voksát – Vajdaságban a legmagasabb a részvételi arány
A Köztársasági Választási Bizottság (RIK) közlése szerint, délig országos szinten a bejegyzett választópolgárok 21,33 százaléka élt választói jogával. A legtöbben Vajdaságból tettek eleget választói kötelezettségüknek, ebben a régióban déli 12 óráig a polgárok 22,88 százaléka adta le voksát.
Megtámadták a Crta megfigyelőit
Hódság községben, Karavukovón (Karavukova, Bácsordas) megtámadták a Crta megfigyelőit. Raša Nedeljkov, a Crta programigazgatója szerint a megfigyelők autóját szétverték.
CeSID: 11 óráig az ország területén 15,1 százalékos volt a részvételi arány
A CeSID megfigyelői szerint ma 11 óráig az ország területén 15,1 százalékos volt a részvételi arány, ugyanakkor két óra alatt (9–11 óra között) 70 szabályalanságot is feljegyeztek.
Kovács Elvira Nagybecskereken szavazott
Nagybecskereken ma reggel hétkor megnyíltak a szavazóhelyek és a délelőtti órákban komolyabb fennakadások nélkül zajlott a véleménynyilvánítás. A legtömegesebb részvétel a Baglyas lakótelepen volt.
Kovács Elvira, a Vajdasági Magyar Szövetség alelnöke a helybeli Petar Petrović Njegoš általános iskola 34-es szavazóhelyén adta le a voksát.
A tartományban 10 óráig 11,61 százalékos a részvételi arány
Rajko Marinković, a Tartományi Választási Bizottság (PIK) elnöke bejelentette, hogy 10 óráig 11,61 százalékos volt a részvételi arány a tartományban.
Tíz óráig 9,94 százalék szavazott
A Köztársasági Választási Bizottság közlése szerint délelőtt 10 óráig országos szinten a bejegyzett választópolgárok 9,94 százaléka tett eleget választói kötelezettségének, azaz ment el szavazni.
Ötven szabálytalanság reggel 9-ig
A CeSID megfigyelői reggel 9 óráig 50 szabálytalanságot figyeltek meg a választási folyamatban. Többek között a reggeli órákban felröppent a hír, hogy Keresztúron megtámadták a választási bizottság egy női tagját, a RIK elnöke azonban ezt megcáfolta, és azt állítja, hogy fizikai bántalmazás nem történt, verbális „összecsapás" történt.
Juhász Bálint Kishegyesen adta le szavazatát
Juhász Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség tartományi listavezetője 9 órakor Kishegyesen, az Ady Endre Kísérleti Általános Iskola 56-os épületében adta le szavazatát.
Miloš Vučević Újvidéken voksolt
Miloš Vučević, a Szerb Haladó Párt elnöke Újvidéken a Néphősök Helyi Közösségben, azaz a 188-as szavazóhelyen voksolt.
Az első részvételi adatok: 4,8 százalék
Az IPSOS Srbija és a CeSID első mai belejelentkezése szerint az országban reggel 9 óráig a polgárok 4,8 százaléka, Belgrádban pedig 5,1 százaléka adta le szavazatát.
Szavazott a szerb államfő
Aleksandar Vučić szerb államfő nem sokkal 9 óra előtt szavazott Új Belgrádban, a Tesla-nauka za život óvoda épületében.
RIK: Megnyíltak a szavazóhelyek Szerbia-szerte
Reggel 7 órakor megnyíltak a szavazóhelyek Szerbia-szerte – jelentette be a Köztársasági Választási Bizottság (RIK) mai első sajtótájékoztatóján. Mint hozzáfűzték, Žitorađen a 27-es szavazóhelyet áthelyezték áramkimaradás miatt, Zomborban pedig a 31-es és 33-as szavazóhelyeket pedig csőrepedés miatt másik helyiségbe helyezték át.
Két kilométeres kocsisor Jarinjénél
A jarinjei adminisztratív határátlépőn két kilométeres a kocsisor, jelenti a Kosovo online, a sorban személygépkocsik, autóbuszok várakoznak, hogy leadhassák szavazatukat Szerbia központi részében. Folyamatosan engedik a Mitrovica északi részéből, Leposićból, Zvečanból érkező szavazókat. A másik adminisztratív határátkelőnél, Merdarenál ugyancsak nagy a tolongás. A média másfék kilométeres sorokról számol be.
Dr. Pásztor Bálint leadta szavazatát
A korai órákban, 7.30 órakor a szavazóurnák elé járult dr. Pásztor Bálint, a VMSZ megbízott elnöke.
A RIK ötször fordul a nyilvánossághoz
A Köztársasági Választási Bizottság (RIK) ma több alkalommal értesíti a nyilvánosságot a választási folyamatokról, először 8 órakor fordulnak a nyilvánossághoz, majd 11.05, 15.05, 17.05, és 19.05 órakor beszámolnak arról is, mennyien járultak az urnák elé.
Belgrádban is szavaznak
Dragan Đilas, a Szabadság és igazságosság párt elnöke 7.20-kor leadta szavazatát a vračari Jovan Miodragović Általános Iskolában.
Tartományi adatok napközben
A tartományi választási bizottság 8.30, 10.30, 14.30 és 18.30 órakor teszi közzé, hányan szavaztak Vajdaság területén.
Megnyíltak a szavazóhelyek
Reggel 7 órakor megnyíltak a szavazóhelyek Szerbia-szerte. Köztársasági szinten 18, a tartományin pedig 13 jelöltlista valamelyikére adhatjuk le a voksunkat.
Az Egyesült Államokban 1143-an jelezték, élnek szavazati jogukkal
A külföldön élő szerbiai állampolgárok a világ összesen 35 országában adhatják le voksukat a mai előrehozott parlamenti, tartományi és önkormányzati választáson, közölte a Köztársasági Választási Bizottság (RIK). A megadott határidőig összesen 32.216 állampolgár jelentkezett, négy országban pedig már tegnap szavaztak. A Washingtonban regisztrált választópolgárok 51,67 százaléka, azaz 139-en szavazott a washingtoni szerb nagykövetségén, a chicagói és a New York-i konzulátus adatai még nem ismeretesek. Összesen 1143 az Egyesült Államokban élő szerb állampolgár jelezte, hogy élne szavazati jogával.
Mit kell tudni a választásokról?
Vasárnap, december 17-én szavazunk. Országos szinten előrehozott parlamenti választásokat, Vajdaságban tartományi szintű szavazást, míg Közép-, Kelet-, Nyugat- és Dél-Szerbia összesen 65 önkormányzatában helyhatósági választásokat is tartanak. Országos szinten 6 500 165 polgár járulhat az urnák elé, a tartományi választásokon 1 669 734 polgár vehet részt. Belgrádban 1 613 190 polgár adhatja le a voksát.
Mindazok, akik választani szeretnének, de nem kapták meg a szavazási értesítőt, még mindig ellenőrizhetik, hogy szerepelnek-e a választási névjegyzékben. Személyesen érdeklődhetnek az önkormányzati hivatalokban, illetve a https://upit.birackispisak.gov.rs/ honlapon, amelyen arról is információt szerezhetnek, hogy melyik szavazóhelyen adhatják le szavazatukat. Szavazni ugyanakkor csak érvényes személyes iratokkal lehet, személyigazolvánnyal vagy útlevéllel. Vasárnap a szavazóhelyek reggel 7-kor nyitnak és este 8 óráig várják a polgárokat. Mindazok, akik a zárás pillanatában a szavazóhelyen tartózkodnak, kitölthetik a szavazólapokat.
Az eljárás ezúttal sem változik, vagyis ugyanúgy zajlik, mint a korábbi szavazások során. Amint azonosította magát az illető és aláírt a választási névsorban, a választási bizottság egyik tagja lefújja a mutatóujját spay-jel. Így akadályozzák meg, hogy valaki többször is szavazzon. Ha valaki visszautasítja a spray-t, nem szavazhat.
Köztársasági szinten a polgárok összesen 18 választási lista közül választhatnak. A politikai pártok, koalíciók, polgári egyesületek a 250 parlamenti helyre összesen 2817 jelöltet indítottak, tartományi szinten pedig összesen 13 lista körül választhatnak a szavazópolgárok.
Vajdaság területén ezúttal egy önkormányzatban sem tartanak helyhatósági választásokat, így a polgárok két szavazólapot kapnak majd, a köztársasági szintű szavazólap halvány barackszínű lesz, a tartományi pedig halványszürke.
Azok a polgárok, akik egészségügyi okokból nem tudnak elmenni szavazni, otthon is leadhatják voksukat, ám ezt az igényüket jelezniük kell a választási bizottságnál, legkésőbb a szavazás napján 11 óráig. Ebben az esetben háromtagú bizottság ellenőrzi majd a szavazás szabályosságát. Azok viszont, akik mégis megjelennek a szavazóhelyen, de valamilyen egészségügyi oknál fogva nem tudják egyedül kitölteni a szavazólapot, joguk van segítőtársat hívni magukkal.
A kitöltött szavazólap érvényes, ha azon világosan leolvasható, hogy a választópolgár kinek szavazott bizalmat. Vagyis csak egy jelöltlistát, vagy az előtte szereplő sorszámot kell bekarikázni. Amennyiben nem lehet tudni, hogy kire gondolt az illető, mert valaki több jelöltlistát karikázott be, vagy éppen üres maradt a szavazólap, akkor az érvénytelennek minősül.
ÖSSZESEN 8273 SZAVAZÓHELY
Vladimir Dimitrijevićnek, a Köztársasági Választási Bizottság (RIK) elnökének a Szerbiai Rádió és Televíziónak adott tegnapi nyilatkozata alapján minden készen áll a vasárnapi választások megtartására.
– Vasárnap összesen 8273 szavazóhelyet nyitunk meg, amelyek közül 29 a büntetőjogi szankciók végrehajtását végző intézményekben lesz, 81 pedig külföldön, 35 államban – mondta Dimitrijević, aki rámutatott arra is, hogy az eddigi legtöbb határon kívüli szavazóhelyen szervezik meg a külföldön tartózkodó állampolgárok számára a voksolást. Hozzáfűzte, az időeltolódás miatt négy országban, Nagy-Britanniában, Portugáliában, az USA-ban és Kanadában ma, vagyis szombaton, a többi országban pedig vasárnap lehet szavazni, azzal, hogy a szavazás eredményeit az adott országok szavazóhelyiségeiben addig nem jelentik be, amíg a szerbiai szavazóhelyiségeket be nem zárják.
A választások lebonyolításának szabályosságát összesen 5587 hazai és külföldi megfigyelő követi majd. A megfigyelők között 9 hazai egyesületet, 25 megfigyelő pedig külföldi egyesületet képvisel. Vasárnap a Szabad Választásokért és Demokráciáért Központ (CeSid) és az Ipsos Szerbia folyamatosan követni fogja a polgárok részvételi arányát, így 9-kor, 11-kor, 14 órakor, 17 és 19 órakor közöl majd adatokat, amelyeket 865 szavazóhelyről gyűjtenek be, erről a CeSid adott ki értesítést. Az első részleges eredményről este 9.30-kor adnak majd tájékoztatást.
A végleges eredmény kihirdetésére várhatóan a választásokat követő 96 órán belül kerül sor. Ezt követően 30 nap leforgása alatt alakul meg az új köztársasági parlament és további 90 nap áll rendelkezésre, hogy megalakuljon az új kormány.