2025. január 6., hétfő
VÁLASZTÁSOK 2023

Értékeljük saját hagyományainkat!

Hétvégén tartották a 7. Zentai Gazdanapokat

Hetedik alkalommal tartották meg a Zentai Gazdanapokat a hétvégén, amelynek idén is a helyi Sportcsarnok adott otthont. Már a szombati nyitórendezvényre sokan eljöttek. A kiállítók között megtalálhatóak voltak a sajtkészítők, húsfeldolgozással foglalkozó személyek, méhészek, de természetesen a kézműves termékekből sem volt hiány.

Kobrehel Ervin, a Zentai Gazdakör elnöke elmondta, hogy húsz évvel ezelőtt hiánypótló rendezvényként hozták létre a gazdanapokat, hiszen a legtöbb program a tavaszi illetve a nyári időszakot színesítette, így gondolták, hogy a téli hónapok ürességét is betöltik valamivel. Egyfajta csapatépítőként is tekintettek erre, hiszen a céljuk az volt, hogy a helybéli gazdálkodókat, termelőket, kézműveseket egy helyre tömörítsék.

– Láthatjuk, hogy mennyire sikeres volt ez a vállalkozásunk. Kezdetben a városközpontban mindössze két asztalon állítottak ki az emberek, most pedig, ha szétnézünk, közel 150 kézműves és termelő vesz részt évről évre ezen a rendezvényen. Itt minden olyan termék jelen van, amely a vajdasági közösségre jellemző. Ebben az emberek feltalálták magukat, és úgy vélem, ezt meg kell őriznünk – nyilatkozta Kobrehel Ervin.

Az esemény megnyitóján jelen voltak a Vajdasági Magyar Szövetség választási listáinak jelöltjei, emellett számos más tisztségviselő is. Juhász Bálint, a VMSZ Intézőbizottságának elnöke, a tartományi lista vezetője, valamint a Prosperitati Alapítvány ügyintézője úgy véli, hogy a saját gasztro- és kézműves különlegességeinket mi ismerjük a legjobban, és mi is értékeljük őket leginkább

– A Prosperitati Alapítvány mintegy száz Vajdasági Helyi Termék védjeggyel segítette a helyi termelők termékeinek megismerését és piacra jutását, emellett közel kétszáz pályázatot támogatott több mint másfél millió euró értékben. Mindezt azért, hogy a helyi alapanyagokból kézműves termékeket és finomságokat állítsanak elő. Fontos, ha mi nem, más sem fogja értékelni a saját hagyományainkat. Ebbe segít a Vajdasági Magyar Szövetség is – mutatott rá Juhász Bálint.

Nagyon sokan ellátogattak a rendezvényre, ahol meg is kóstolhatták a kiállított terméket (Gergely Árpád felvétele)

Nagyon sokan ellátogattak a rendezvényre, ahol meg is kóstolhatták a kiállított terméket (Gergely Árpád felvétele)

Az ünnepélyes megnyitót követően átadták a frissen végzett pálinkabírálók okleveleit, valamint új pálinkalovagokat is avattak. Ezután sor került XXIII. Nemzetközi Pálinkafesztivál eredményhirdetésére. Közel 600 pálinkát adtak át kóstolásra, a zsűri pedig november végén hozta meg a döntését. Több kategóriában is serleget osztottak, emellett kiválasztották Szerbia, Magyarország, Románia és Szlovákia legjobb pálinkakészítőjét is. A fesztivál legjobb pálinkájának, hosszas kóstolás után, a szabadkai Ivan Piuković vilmoskörte pálinkáját választották. Nagy Miklós, a Szent Miklós Pálinka Lovagrend nagymestere elmondta, elégedettek a leadott mennyiséggel és a minőséggel, hiszen az átadott minták csak mintegy 20 százaléka nem nyert semmilyen érmet.

A rendezvény szombati napjának folytatásában a legkisebbek tortadíszítésben mérettethették meg magukat. Vasárnap került sor a sütemények és hidegtálak versenyére, ahol az értékelést és eredményhirdetést követően, egy szerény adomány fejében, a látogatók meg is kóstolhatták ezeket a finomságokat. Az adományt a zentai Kéz a Kézben Civil Szervezetnek gyűjtötték.

Az esemény főszervezője a Zentai Gazdakör, társszervezői pedig a Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége, a Szent Miklós Pálinka Lovagrend és a VaTaBeT.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A legjobb pálinkák készítői (Gergely Árpád felvétele)