A választási kampányban leggyakrabban emlegetett témák egyikéről, a koszovói kérdésről folytattak eszmecserét a választási jelöltlisták képviselői a Szerbiai Rádió és Televízió (RTS) csütörtök esti vitaműsorában. Szinte mindegyik résztvevő maradéktalanul egyetértett azzal, hogy az úgynevezett francia–német, azaz európai normalizációs terv se nem elfogadható, se nem végrehajtható.
Igor Simić, az Aleksandar Vučić – Szerbia nem állhat meg lista jelölje szerint elsősorban diplomáciai eszközökkel kell küzdeni Koszovó, illetve az ott élő szerbekért. Vučić többször aláhúzta, hogy amíg ő az államfő, addig az ország sem de facto, sem de jure nem ismeri el Koszovó függetlenségét, és ahhoz sem járul hozzá, hogy az ENSZ tagállama legyen, emelte ki Simić.
December 17-én a polgárok a szerb alkotmány és egy ultimátum közül választhatnak, mondta Milica Đurđević Stamenkovski, a Milica Đurđević Stamenkovski – Boško Obradović – Nemzeti csoportosulás – Államalapító erő – Fogadalomtevők Szerb Pártja – Dveri Szerb Mozgalom elnevezésű lista vezetője. Szerinte azok, akik fenntartás nélkül támogatják az ország uniós integrációját, valójában azt támogatják, hogy Szerbia lemondjon Koszovóról.
Az említett megállapodás se nem francia, se nem német, hanem Vučić, illetve eddigi Koszovó-politikája kudarcának a megállapodása, közölte Miroslav Aleksić, a Szerbia az erőszak ellen – Miroslav Miki Aleksić – Marinika Tepić lista jelöltje. A jelenlegi hatalom intézkedései vezettek ahhoz, hogy Szerbiának Koszovóban semmilyen felhatalmazása nincsen, mindent átengedtek Pristinának, például a rendőrséget, az igazságügyet, de miatta nem lehetnek szerbiai rendszámtáblák sem Koszovóban. Az említett megállapodást Vučić már elfogadta, így ez csak az ő felelőssége, nyomatékosította Aleksić, aki szerint az Alkotmányt maradéktalanul tiszteletben kell tartani, vagyis Koszovó nem válhat az ENSZ tagállamává.
Snežana Paunović, az Ivica Dačić – Szerbia miniszterelnöke lista jelöltje szerencsétlennek minősítette a normalizációs tervet, majd közölte, Belgrád semmit nem engedett át Pristinának. A vezetés arra törekszik, hogy civilizált módon tárgyaljon azokkal, akik erre képtelenek, fogalmazott Paunović. A Szerbiai Szocialista Párt álláspontja szerint Koszovó Szerbia része, a mindenképpen folytatandó tárgyalásoknak is erre az alapra kell támaszkodniuk.
KIZÁRÓLAG SAJÁT BUBORÉKUKRA ÖSSZPONTOSÍTANAK
Srećko Mihailović szociológus és közvélemény-kutató szerint a belgrádi városi választást nagy eséllyel az úgynevezett européer ellenzék nyeri meg. Megtörténhet, hogy más nagyvárosokban szintén az européer ellenzék szerzi meg a legtöbb szavazatot, mondta az N1 tv hírportálja szerint. Arról is beszélt, hogy a többség hajlamos túl nagy jelentőséget tulajdonítani a választások napján jellemző visszaéléseknek, noha a kampány során megfigyelhető visszásságok és nyomásgyakorlás jóval inkább befolyásolják az eredményeket. Az ellenzékkel kapcsolatban közölte, nem kommunikál megfelelően a közvetlen holdudvarán kívül eső polgárokkal, vagyis azokkal, akik nem az ellenzék buborékjában élnek. Az ellenzékhez képest az SZHP szinte mindenkivel képes kommunikálni, vélekedett Mihailović.
LEVÉLLEL A NYOMÁSGYAKORLÁS ELLEN
Az állami szervek választásokkal kapcsolatos visszaéléseire utaló állítások okán a Kutatási, Átláthatósági és Elszámoltathatósági Központ (CRTA) választási megfigyelői missziója a helyi önkormányzatok közigazgatási hivatalai különböző szolgálatainak 1600 vezetője számára továbbított levelet. Ebben felelősségteljes és törvénytisztelő magatartásra kérik a tisztség- és tisztviselőket. A kampányban ugyanazokat a szabálytalanságokat észlelik, mint korábban, nevezetesen az intézményekkel való visszaélést, és azok megkerülését, tisztességtelen előnyszerzés céljával. A közigazgatási hivatalokban tiszteletben kell(ene) tartani a politikai semlegesség elvét, azaz senki politikai álláspontját sem lenne szabad befolyásolni, sem nyomást gyakorolni az alkalmazottakra és visszaélni a polgárok személyes adataival – áll egyebek között a levélben.