2024. szeptember 1., vasárnap
VÁLASZTÁSOK 2023

Az ODIHR is megfigyeli a voksolást

A kampányban Aleksandar Vučić médiaszereplési aránya a legnagyobb

Tartalmas volt az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR) választási missziójának képviselőivel folytatott egyeztetés – írta Instagram-oldalán Aleksandar Vučić köztársasági elnök. Arról biztosította a közvéleményt, hogy Szerbia a választási feltételek jobbátételének elkötelezettje, hiszen ez áll összhangban a társadalom demokratizálásával kapcsolatos törekvéseivel. Szerbia törvényeivel és vállalásaival összhangban jár el – nyomatékosította Vučić. A szerb államelnök abbéli reményének adott hangot, hogy december 17-én méltányos és demokratikus körülmények között tartják meg a választásokat, hiszen akkor a polgárok akarata határozza meg Szerbia további útját.

Az ODIHR november 17-én nyitotta meg a december 17-i választásokra Szerbiába érkező választási megfigyelési misszióját.

A HATALOM NEM TÁMOGATJA AZ ELLENZÉK FELVETÉSÉT

A Szabadság és Igazságosság Pártja (SSP), valamint az egyéb ellenzéki pártok által emlegetett ideiglenes kormány kapcsán Vladimir Orlić, a Szerbiai Képviselőház elnöke és a Szerb Haladó Párt köztársasági képviselőjelöltje megjegyezte, ez az elképzelés leginkább az Alan Ford-képregények hangulatát tükrözi. Emlékeztetőül: a Dragan Đilas vezette SSP, illetve mások azon az állásponton vannak, hogy ha a vasárnap esedékes előrehozott köztársasági parlamenti választások után a most ellenzékből politizáló tömörülések képesek lesznek megalakítani a parlamenti többséget, akkor ideiglenes, azaz ügyvivő kormányt kellene alakítaniuk, ami 6 hónap leforgása alatt orvosolná a jelenlegi visszásságokat, ezt követően pedig ismét kiírnák a választásokat, amelyek szerintük már szabadok lennének.

BÜNTETŐELJÁRÁSBAN VÉDENI A VÁLASZTÓJOGOT

Tanasije Marinković, a Köztársasági Választási Bizottság (RIK) tagja (a Szerbia az erőszak ellen választási lista delegálta) szerint Zagorka Dolovac legfőbb ügyésznek utasítással kellene arra köteleznie a főügyészeket, hogy járjanak el a választójog megsértésével kapcsolatos bűncselekmények tekintetében. Kiemelte, a választások nem lehetnek szabadok, ha az ügyészségek nem kapcsolódnak be a folyamatba.

Az N1 tv összeállítása szerint Marinković tegnapi sajtótájékoztatóján rámutatott arra, hogy a választójog a választási folyamat több szakaszában is csorbul. Támogatói aláírásokat hamisítottak, a polgárokat egyik helyi önkormányzatból a másikba költöztetik, de a választási értesítőkkel kapcsolatban is problémák merültek fel – sorolta az észlelt szabálytalanságokat Marinković, aki egyébként a Belgrádi Egyetem Jogtudományi Karának tanára. Hozzátette, a RIK nem törvényes felhatalmazásával és kötelezettségével összhangban jár el. Felfoghatatlan, hogy habár kevesebb mint egy hét maradt hátra a választásokig, eddig egyetlen edukációs kisfilm sem jelent meg arról, hogy a polgárok miként élhetnek választójogukkal – emelte ki Marinković.

INTELEM MINDKÉT FÉLNEK

A ProGlas kezdeményezés, azaz kiáltvány intelem mind a hatalom, mind az ellenzék számára – közölte az N1 tv Iza vesti (A hírek hátterében) című műsorában Zoran Gavrilović, a BIRODI igazgatója. Hozzátette, a ProGlas azért ennyire népszerű, illetve azért támogatta aláírásával ennyire sok polgár, mert feltehetőleg az ellenzékkel és a hatalommal egyaránt elégedetlenek.

Ami a választásokon induló jelöltlisták médiaszereplési arányát illeti, Gavrilović elmondta, hogy a BIRODI mérésének értelmében az összesen 27 órányi kampánytartalom 37 százalékában Aleksandar Vučić szerepelt. Az államelnök és az SZHP tagja a tartalmak 88 százalékában pozitív kontextusban szerepelt – emelte ki a BIRODI igazgatója. Kiderült, hogy az SZHP médiaszereplési aránya 10 százalékos – a pozitív kontextus aránya 59 százalék –, a Szerbia az erőszak ellen médiaszereplési aránya 9,2 százalékos – 46 százalék a pozitív kontextus aránya –, a Dveri mozgalomé pedig 3,4 százalékos.

Nyitókép: Illusztráció