2024. szeptember 1., vasárnap

Megoszlanak a vélemények a titkosságról

Az ellenzék hatályon kívül helyeztetné a szavazás titkosságát a december 17-én megtartandó választásokon, írta közösségi oldalán Ana Brnabić ügyvivő miniszterelnök és a Szerb Haladó Párt köztársasági képviselőjelöltje. „Immár négy napja mindenki hallgat arról, hogy az ellenzék beadványban kérte a Köztársasági Választási Bizottságtól, hogy szüntesse meg a szavazás titkosságát. Azt kérték, hogy a paraván nyitott oldalát a szavazóhely belső tere felé fordítsák, ne pedig a fal felé. Vagyis olyasmit kérnek, ami nem áll összhangban az ODIHR ajánlásaival.” – fogalmazott bejegyzésében Brnabić.

Az SZHP politikusa bejegyzéséhez csatolta a Köztársasági Választási Bizottság (RIK) az ellenzéki pártok delegálta tagjainak és taghelyetteseinek beadványát, amelyben a RIK ülésének összehívását kezdeményezik, a következő napirendi pontokkal: a választási anyag a szavazást megelőzően és azt követően való átadásáról szóló utasítás kiegészítéséről szóló javaslat, a helyi önkormányzatok választási bizottságainak összetételéről és munkájáról szóló döntés kiegészítési javaslata, továbbá a szavazóhelyek kialakításáról szóló utasítás módosítási és kiegészítési javaslata, valamint a legfőbb ügyészhez intézett beadvány javaslata.

Brnabić bejegyzésére Jovan Rajić, a beadvány egyik aláírója reagált, közölve, hogy „Ana Brnabić valótlanságot állít, vagyis nem mond teljesen igazat”. A szavazóhelyek kialakításával kapcsolatos kéréssel az a cél, hogy meggátolják a szavazók zsarolását, emelte ki Rajić. Hozzátette, sokakat arra kényszerítenek, hogy miután bekarikázták a választási jelöltlista sorszámát, fényképezzék le a szavazólapot.

– Ana Brnabić elfelejtette elmondani, hogy a paraván megfordítása mellett azt is javasoltuk, hogy határozzák meg a voksolók közötti legkisebb távolságot, éppen a szavazás titkossága védelmének céljával. A javasolt intézkedések célja megszüntetni a szavazás titkosságával kapcsolatos visszaéléseket – fejtette ki közösségi oldalán Rajić.

MEGOLDÁS A NYOMÁSGYAKORLÁSRA

A Kutatási, Átláthatósági és Elszámoltathatósági Központ (CRTA) már évekkel ezelőtt magyarázattal segítette azokat, akiket esetleg szavazólapuk lefényképezésére „kényszerítenek”. Az illusztrációval szemléltetett tájékoztató értelmében a következő szavazólapok érvényesek: a polgár egy jelöltlista előtti számot karikázott be; a polgár bekarikázta, vagy aláhúzta egy adott jelöltista teljes elnevezését, vagy az elnevezés egy részét; bekarikázott egy jelöltlista előtti sorszámot, míg a többi jelöltlistát mind áthúzta; az összes jelöltlista előtti sorszámot bekarikázta, ám végül egy kivételével az összes jelöltlista teljes elnevezését áthúzta (ebben az esetben arra a listára szavazott, amely sorszámát bekarikázta, ám nem húzta át a jelöltlista elnevezését). Az utolsóként említett változat lehet a legcélravezetőbb azok számára, akiket esetleg arra kérnek, hogy például munkahelyük megőrzése miatt fényképezzék le szavazólapjukat – a polgár bekarikázza a kívánt sorszámot, lefényképezi a szavazólapot, majd ezt követően az összes sorszámot bekarikázza, végül pedig mindegyik jelöltlista elnevezését áthúzza, kivéve azt az egyet, amelyikre valóban szavazna. A lényeg az, hogy minden kétséget kizáróan meg lehessen állapítani, hogy a felkínált jelöltlisták közül melyiket választotta a polgár, olvasható a CRTA magyarázatában.

RENDŐRI JELENLÉTET SÜRGETNEK

Marinika Tepić és Miroslav Aleksić, akik nevével a Szerbia az erőszak ellen választási lista fémjelzett, azt kérte a Belügyminisztériumtól, hogy december 17-én egyenruhás rendőrök felügyeljék a választások szabályosságát, valamint a választási anyag elszállítását a RIK-be. Az N1 tv összeállítása szerint a Belügyminisztérium illetékeseivel folytatott egyeztetést követően nyilatkozva a szabálytalanságok között elsősorban az SZHP nyomásgyakorlását, továbbá az ellenzéki képviselők elleni támadásokat, valamint a szavazóhelyek közelében hagyományosan jellemző visszásságokat említették. Nem szabad megengedni, hogy elcsalják a választásokat, emelték ki a jelöltek.

DAČIĆ HAJLANDÓ LENNE KORMÁNYFŐ LENNI

Ivica Dačić, a Szerbiai Szocialista Párt elnöke és az Ivica Dačić – Szerbia miniszterelnöke elnevezésű koalíciós köztársasági jelöltlista vezetője úgy véli, hogy a választási eredmények tükrében adott esetben indokolt lehet tárgyalást kezdeni arról, hogy ő legyen Szerbia következő kormányfője. Hozzátette, egyébként Szerbia érdekében állna, ha ő lenne a kormány első embere. A Beta hírügynökségnek nyilatkozva közölte: természetes, hogy a választáson legtöbb szavazatot szerző politikai tömörülés jelöli a következő kormányfőt. Az SZSZP célja, hogy az SZHP-vel alakítson parlamenti többséget és kormánykoalíciót, hangsúlyozta.

Nyitókép: CRTA