2024. július 27., szombat

Csalódott európai megfigyelők

Aggodalomra adnak okot a szavazók fuvarozása, a fénymásolt szavazólapok, a megfélemlítések...

Továbbra is számos kérdés tátong a vasárnapi köztársasági parlamenti választások szabályosságával kapcsolatban. Egyre több olyan megfigyelői észrevétel hangzik el, amely a voksolás szabályosságát vitatja. Stefan Schennach, az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése delegációjának vezetője tegnapi nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy a választások nem voltak igazságosak, manipuláltak a polgárok szavazataival, mindez pedig óriási gondot jelent egy állítólag demokratikus úton haladni kívánó államban. Mint mondta, egy olyan kampányt láthattunk, amelyet egyetlen személy, az államelnök uralt, annak ellenére, hogy az államfőnek egy neutrális személynek kellene lennie, nem pedig a pártkampány folytatójának. Az államfő irányította a kampányt, a választási folyamatot, jelöltnek számított minden szinten, a köztársasági választásoktól egészen a legkisebb faluig. Schennach arról is beszámolt, hogy a voksok számlálása közben olyan visszaélésekre is felfigyelt, mint például a szavazólapok közönséges fénymásolóban való nyomtatása, melyekre aztán valaki állami pecsétet nyomott rá. A rendőrségnek ezeket az eseteket részletesen ki kellene vizsgálnia, mondta Schennach.

REFORMOKRA VAN SZÜKSÉG

Vladimír Bilčík, az Európai Parlament szerbiai jelentéstevője szerint a szabálytalanságok ellenére jól szervezett választások zajlottak le december 17-én. Mint mondta, jelentettek olyan gondokat, hogy egyes esetekben más helységekből szervezetten szállítottak szavazókat az adott szavazóhelyre, hogy sok volt az érvénytelen szavazat, egyes szavazóhelyek zsúfolásig megteltek, míg a mellettük lévők üresen kongtak, s egyéb szabálytalanságok is voltak. A jelentéstevő szerint ezek procedurális gondok, amelyek megoldhatók a jövőben. Rendszerszintű problémák is voltak, mint például a kampány során a nem egyenlő hozzáférés a médiához, a szólásszabadság hiánya, mely részben abból adódik, hogy a hatalmi párt határozza meg a legnagyobb mértékben az intézmények, főleg a parlament működését. Arról, hogy végül mi kerül majd bele a választásokról szóló jelentésbe, azt mondta, mindaz, ami előrelendítheti a reformok folyamatát, hasonlóan a korábban lefolytatott pártközi dialógushoz. Ezeknek a reformoknak fontos szerepük lesz a jövőben az ország integrációs útján, értékelte Bilčík.

ELFOGADHATATLAN TÖRTÉNÉSEK

Reagált a választások szabályosságát megkérdőjelező hírekre Viola von Cramon, az Európai Parlament képviselője is, és közölte, átfogó kivizsgálásra van szükség azok törvényszerűségét illetően. Mint mondta, szemtanúi lehettünk, hogy tömegesen szállítottak a boszniai Szerb Köztársaságból szavazókat Szerbiába, de a szavazópolgárok megfélemlítésének eseteit is észlelték a megfigyelők. Sokkal magasabb szintű demokratikus feltételrendszert várt el egy olyan államtól, amely állítólag az unióba igyekszik. Nemzetközi felügyelet és részletes kivizsgálás kell, tette hozzá.

Közleményében az Európai Bizottság is aggodalmának adott hangot a választási folyamat kapcsán felmerült kérdések miatt, az eljárások további előbbre vitelére, reformintézkedésekre, az európai ajánlások teljesítésére lenne szükség, fogalmazott az EB. A német külügyminisztérium reakciójában úgy fogalmazott, hogy elfogadhatatlan egy uniós tagjelölt országtól az, amit a vasárnapi választások során tapasztalhattak.

Elítélte a választási szabálytalanságok elkövetőit a ProGlas közéleti személyiségek által megfogalmazott kiáltvány köré szerveződött mozgalom is, amely tegnap kiemelte, hogy hazai és nemzetközi megfigyelők egyaránt a választási folyamat szabálytalanságaira és visszaélésekre mutattak rá. Követelték a választási eredmények semmissé nyilvánítását minden olyan településen, ahol a voksolás során törvénytelenségeket észleltek.

@k = MUNÍCIÓÉRT CSERÉBE HALLGATÁS

A szerbiai választások kérdésével a német sajtó is foglalkozott. A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint Aleksandar Vučić államfő kettős játszmát folytatva bebiztosította magának a nyugati elfogadó magatartást, annak ellenére, hogy oroszbarát politikát folytat. Utóbbit a médián keresztül teszi, s orosz játékosként igyekszik instabilitást okozni Koszovóban, Szerbia viszont rengeteg fegyverrel látja el Ukrajnát, ezért a Nyugat inkább szemet huny a választási folyamat szabálytalanságai felett, állítja a FAZ. A berlini Tageszeitung megfogalmazása szerint az ellenzéki panaszokat visszautasítják majd a választási bizottságok és a bíróságok is, így csak az utcai tüntetés marad, amit Vučić hagyja majd kifulladni, ez már korábbi taktika. A bécsi Der Standard emlékeztetett, hogy az ellenzék számításai szerint negyvenezer nem belgrádi szavazót szállítottak a fővárosba szavazni, ennek ellenére, nem valószínű, hogy komolyan kivizsgálják majd a visszaéléseket.

A Köztársasági Választási Bizottság tegnap az adatok 98,46 százalékos feldolgozottsága szerint közölte, hogy a Szerb Haladó Párt listája 127, a Szerbia az erőszak ellen 65 mandátumot szerzett a parlamentben.

Nyitókép: Az ET-küldöttségvezetője olyan visszaélésekre is felfigyelt, mint a szavazólapok fénymásolóban való nyomtatása, amelyekre aztán valaki állami pecsétet nyomott rá (Ótos András felvétele)