Nemcsak a választások napján, a gyanú szerint elkövetett visszaélések aktuálisak az országos sajtóban, hanem a kampány során vélt visszásságok is. A Korrupcióellenes Ügynökség megerősítette, hogy a Transzparens Szerbia bejelentése alapján eljárva vizsgálatot indított a Szerb Haladó Párt működtette telefonközpont törvényellenes finanszírozásával kapcsolatban – írja a Szerbiai Oknyomozó Újságíró Központ (CINS). Ez utóbbi újságírója volt az, aki korábban egy napot töltött a haladók telefonközpontjában, így derültek ki a részletek az ott alkalmazottak napidíjáról és a központ rendelkezésére álló személyes adatokról. Az említett oknyomozó tartalom közzététele után benyújtott bejelentésében a Transzparens Szerbia a következő körülmények kivizsgálását kezdeményezte: mi a kapcsolat a telefonközpont és a CEROB ifjúsági és edukációs központ között, hiszen ez utóbbi helyiségeiben fizették ki a napidíjakat; fizettek-e adót a napidíj után. Noha a kifizetéseket a telefonközpont munkáját szervező közvetítő ügynökség bonyolította le, a szolgáltatás végső felhasználója az SZHP, így felmerül a politikai tevékenység finanszírozásáról szóló törvényszegés gyanúja. A CINS beadványában a Transzparens Szerbia a választási vesztegetés és a szavazás titkosságának megsértése bűncselekmények elkövetésének gyanújára is rámutatott.
VIZSGÁLATOT SÜRGETNEK
A szerbiai választások nem voltak sem méltányosak, sem szabadok – értékelte Jeanne Shaheen demokrata szenátor és Pete Ricketts republikánus szenátor. A Voice of America szerb nyelvű portáljának összeállítására hivatkozó N1 tv szerint mindketten felszólították az illetékes állami szerveket, hogy vizsgálják felül a választások megismétlésének lehetőségét bizonyos térségekben. A választás esély volt arra, hogy az ország bizonyítsa a demokrácia, a méltányos és szabad választások iránti elkötelezettségét – emelték ki közleményükben.
– Csalódottan vettük tudomásul, hogy bár az EBESZ szerint a választásokat megfelelő módon szervezték meg, a megfigyelt szabálytalanságok megkérdőjelezik a választások szabad jellegét. Különösen aggasztó, hogy a szavazókat buszokkal utaztatták külföldről, hogy a hatalmi pártot támogassák. Ugyancsak aggasztó, hogy állítólag szavazatvásárlásra is sor került, de arra is volt példa, hogy egyesek felhatalmazás nélkül dobtak be az urnába szavazólapot. Szerbia útkereszteződéshez érkezett. Ahhoz, hogy előrelépjen az európai úton, maradéktalanul össze kell hangolnia normáit az uniós normákkal, a szabad választások vonatkozásában is – fogalmazott Shaheen és Ricketts.
MENNYI AZ ANNYI?
Folytatódik a találgatás, hogy vasárnap hány boszniai szerb kettős állampolgár szavazott a szerbiai választásokon, illetve azok melyik szinten voksoltak. Srđan Puhalo banjalukai szociológus az N1 tv-nek úgy nyilatkozott, hogy a boszniai Szerb Köztársaságban nagyjából 170 ezren rendelkeznek szerb állampolgársággal, közülük a becslések szerint mintegy 12 500-nak van választójoga. Ezeknek nagyjából a fele voksolt, azaz valamennyivel több mint 6000. Egyébként az utaztatás hosszú ideje jellemző. Hasonló a helyzet például a srebrenicai helyhatósági választásokon. Azokra szintén buszokkal és autókkal érkeznek a szavazók, de fordítva, azaz Szerbiából.
Ana Brnabić, az SZHP főbizottságának alelnöke a Pink tv műsorában vendégeskedve azt közölte, hogy vasárnap 20 368 személy lépett az entitás területéről Szerbiába. Szavai szerint sokan közülük harmadik országok állampolgárai, valamint kiskorúak.
BIZONYOS JAVASLATOKAT TÁMOGATHATNAK
Branimir Nestorović, a MI – A nép hangja választási lista vezetője a Večernje novostinak nyilatkozva megismételte, hogy a Szerbia az erőszak ellen választási tömörüléssel biztosan nem lépnek koalícióra. Másrészről a jelöltlistát állító mozgalom alapítói a napokban ülnek össze megvitatni, hogy konkrét ügyek esetében támogatnák-e az SZHP-t és a Szerbiai Szocialista Pártot. „Ellenzéki tömörülés vagyunk, ám nem mindenben. Ha a belgrádi városi képviselő-testületben kellene jó javaslatokról szavazni, vagy a köztársasági parlamentben egy, a Szerbiai érdekeit szavatoló Koszovó-ügyi határozatról, akkor természetesen támogatnánk azokat” – fogalmazott Nestorović, akinek a támogatására elsősorban Belgrádban lenne szüksége a haladóknak.
Nyitókép: Ótos András illusztrációja