2024. szeptember 3., kedd

A nap, amikor minden a szerelemről szól

Vannak, akik elcsépelt ünnepnek tartják a Valentin-napot, amikor az üzletek dekorációja rózsaszín és piros szívecskés pompába öltözik. Mások viszont kifejezetten várják a február 14-ét, amikor lehetőségük nyílik egy kicsit romantikusabban és őszintébben kimutatni érzelmeiket szeretteik, szerelmük felé.

Február 14-e Szent Bálint, avagy Valentin napja, a szerelmesek ünnepe, amikor az emberek világszerte virággal, apró ajándékkal lepik meg kedvesüket, szeretteiket. A Bálint-nap pontos eredetéről keveset tudunk, a pogány természetkultusz, a római életszeretet, a népszokások és a keresztény hit hagyománya egyaránt nyomot hagyott rajta. A korai társadalmakban a termékenység ünnepe szorosan kötődött a természeti jelenségekhez. Február közepe a madarak párosodási időszakának kezdete a mérsékelt égövön, talán ez a megfigyelés adhatta a hiedelem alapját, hogy ez a nap kedvez a házasságjóslatoknak és a szerelmi varázslatoknak.

Tény, hogy a Bálint-napot ma már a világ szinte minden országában megünneplik, azonban legnagyobb kultusza az angolszász és a francia nyelvterületen van, ahol Bálintot, avagy Valentint a különböző hiedelmek összemosódása révén a szerelmesek védőszentjének tartják. Bálint napját igazolhatóan először az angol költő, Geoffrey Chaucer kötötte a romantikus szerelemhez 1382-ben Madárparlament című költeményében. Ezt a napot Angliában 1446-tól széles körben megülték: a lányok nevét szív alakú papírra írták, edénybe tették, majd a fiatalemberek kihúzták leendő kedvesük nevét, és a szíveket néhány napig kabátjukra tűzve hordták. Az első angol nyelvű Bálint-napi levél 1477-ből származik, ma a The British Library őrzi. Valentin-napra hamarosan verseskötetek jelentek meg, a fiatalok úgynevezett „valentine”-okat, szerelmes leveleket küldözgettek egymásnak. Ezek tekinthetők a mai Bálint-napi képeslapok és általában az üdvözlőkártyák őseinek, amelyek küldése a 19. századra vált szokássá.

Nagykereskedelmi méretekben elsőként 1840-ben az amerikai Esther Holland dobott piacra erre a napra szánt képeslapot, ezért nevezik őt „a valentine-ok anyjának”. Ezen a jeles napon Amerikában egymilliárdnál is több kártya indul útjára, ez a karácsony utáni második legnagyobb forgalmú időszak a postán. Érdekesség, hogy a legtöbb Valentin-napi lapot az iskolákban tanító tanárok kapják, mivel a gyerekek ott készítik el az üdvözlőlapokat, és a tanáraikat ajándékozzák meg velük.

(Illusztráció – Pixabay.com)

(Illusztráció – Pixabay.com)

A szerelmesek napjáról szerte a világon megemlékeznek. Dél-Koreában és Japánban például csak a nők adnak ajándékot, a férfiak mindezt az úgynevezett Fehér napon viszonozzák. 2011-ben Peruban munkaszüneti nappá nyilvánították február 14-ét. Az olaszországi Terni városában hagyomány, hogy a szerelmesek napjának előestéjén egész Itáliából érkeznek ide párok, és a város bazilikájában, San Valentino sírjánál jelentik be nyilvánosan a jegyességüket.

Amerikának köszönhetően a legtöbb országban február 14-én ünneplik a Valentin-napot, azonban van néhány ország, ahol egy egészen másik időpontban ünneplik egymást a szerelmesek. Ilyen például Csehország, ahol május elsején ünneplik a szerelem ünnepét. Hiedelmeik szerint a virágzó cseresznyefa alatt elcsattant csók szerencsét hoz a szerelmespárnak, amelyet sokan fotóval is megörökítenek. A temperamentumos spanyolok Valenciában ennél kicsit nagyobb feltűnést keltve ünneplik a szerelmet október 9-én, Szent Dionysius, a szerelem védőszentjének napján. Számukra ez az év legromantikusabb napja, amikor a férfiak marcipánfigurákkal kedveskednek párjuknak, valamint felvonulásokat tartanak. Brazíliában például a szerelmesek napját tömeges esküvőkkel ünneplik június 12-én.

Vannak a nagyvilágban olyan országok is, ahol február 14-én nem a szerelmeseket és a szerelmet ünneplik. Az egyik ilyen ország Finnország, ahol az 1980-as évek óta ez a nap a barátság napja. A finnek ezen a napon a barátaikat ajándékozzák meg, és küldenek üdvözlőkártyákat a számukra. Persze ettől még nagyon népszerű a szerelmesek körében is, hiszen sok pár ekkor szereti hivatalosan is összekötni az életét.

A Valentin-nap óriási üzlet, ehhez kétség sem férhet. Egy, a koronavírus-járvány előtt készült felmérés szerint közel húszmilliárd dollárt költenek el ilyenkor az amerikaiak. Ebben az időszakban jellemzően megugrik a virágforgalom, de az éttermek is különleges ajánlatokkal készülnek, profitál az édesség- és az ékszeripar, sőt többen erre az időpontra időzítenek romantikus utazást és/vagy lánykérést is.

A legtöbben már egészen korán, a kamaszéveink elején átesünk az első szerelmen, ami megváltoztathatja az egész életünket. Tapasztalataim szerint inkább a fiatalok, a tinédzserek azok, akik türelmetlenül várják a Valentin-napot, amikor is kedveskedhetnek a párjuknak, meglephetik őt valamilyen édességgel, plüssmacival és egyéb, a szerelmesek napjához illő ajándékkal. Aztán, ahogy idősödik az ember, rájön, hogy a szerelmet, a szeretetet nem csak ezen a napon lehet és kell kimutatni. Nem is arról van szó, hogy megfeledkezik a Bálint-napról, hiszen látja, hogy a virágüzletek forgalma ilyenkor az egekbe szökik, a különböző ruhásüzletek kedvezményeket kínálnak, a weboldalak és reklámok pedig romantikus filmek sokaságát ajánlják. Természetesen vannak párok, akik megajándékozzák egymást, legyen szó édességről, virágról, ékszerről, utazásról vagy egy romantikus vacsoráról, a legtöbben talán mégis úgy gondolják, hogy a szeretetüket a másik felé nem csak ezen a jeles napon kell kimutatni. Egy kedves gesztussal, meglepetéssel, üzenettel vagy öleléssel az év bármely napján kedveskedhetünk a párunknak.

Nyitókép: (Illusztráció – Pixabay.com)