2025. január 15., szerda

Biztonságos közlekedést!

Szerbiában az utóbbi időben megszaporodtak a közúti balesetek. Tavaly 535 személy vesztette életét az utakon, 2021-ben ez a szám 521, 2020-ban pedig 492 volt. A Közlekedésbiztonsági Ügynökség adatai alapján Szerbiában 2021-ben egymillió lakosra 76 baleset jutott, az uniós átlag pedig 44. Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy pár éven belül még súlyosabbá válhat a helyzet, ha nem hoznak megfelelő intézkedéseket a közlekedési balesetek megelőzésére. A legújabb közlekedésbiztonsági törvénytervezet is ezt a célt szolgálja, és várható, hogy tavasszal a parlament elé kerül.

A törvénytervezet súlyosabb büntetőintézkedéseket tartalmaz, és súlyos szabálysértések miatt el is vehetik a gépjárművet. Igaz, hogy csak ideiglenesen, a büntetőeljárás végéig. Ez akkor történne meg, amikor két év alatt legalább két súlyos szabálysértést követnek el a vezetők, mint amilyen a súlyosan ittas, vagy az erőszakos vezetés. Ez az intézkedés azért is fontos, mivel tavaly mintegy 61.500 vezetőt zártak ki a forgalomból ittas vezetés miatt, 2500-at pszichoaktív anyagok, 190 ezret pedig a biztonsági öv használatának elmulasztása miatt. Ezenkívül mintegy 3 ezer személyt büntettek meg erőszakos vezetés miatt.

A Közlekedésbiztonsági Ügynökség illetékesei szerint a gépkocsi ideiglenes kivonása a forgalomból nem jó megoldás, hanem az autót véglegesen el kell venni a tulajdonostól. Mások azonban úgy vélik, hogy ez alkotmányellenes, és ilyen módon nem oldhatók meg a problémák. Szankciókkal ugyanis nem lehet megreformálni a társadalmat. Ezenkívül a vezetők könnyen szerezhetnek egy másik gépkocsit. Nyilván senkinek sem érdeke, hogy elvegyék a járműveket, csak azt szeretnék, hogy a vezetők biztonságban legyenek, és betartsák a szabályokat. A törvénytervezet célja, hogy a közlekedésben résztvevők megkomolyodjanak, és felelősségteljesebbé váljanak.

(Illusztráció – Pixabay.com)

(Illusztráció – Pixabay.com)

Egy közlekedésbiztonsági szakértő rámutatott arra is, hogy nem célravezető a büntetések összegének állandó növelése, sokkal fontosabb az ellenőrzés hatékonysága, erre jó példa Belgrád. Az új megfigyelőrendszer az eddiginél sokkal több szabálytalan parkolást észlel, ezáltal több embert is megbüntethetnek. Tehát nem a szankciók összegének növelése vezet a jogellenes magatartás csökkentéséhez, hanem az ellenőrzés eredményesebbé tétele. Technikailag ez úgy valósítható meg, hogy több, automata üzemmódban dolgozó kamerát állítanak rendszerbe.

A tervezet lényegi tétele között szerepel, hogy engedélyezzék az elektromos rollereknek a járdán, illetve a gyalogos övezetekben való közlekedését. Ezt a megoldást nem alkalmazzák Európában, a szakma felrótta, hogy miért próbáljuk ezt a kérdést az európaitól ellentétes módon rendezni. A törvényhozók célja mindenekelőtt, hogy biztonságosabbá váljon a közlekedés, és csökkentsék a balesetek számát. Felvetődik azonban a kérdés, hogy ez megváltoztatja-e az emberek viselkedését. A közeljövőben meglátjuk mennyire lesz sikeres. Elsősorban a balesetek megelőzésére kell helyezni a hangsúlyt. Nyilván az lenne a legjobb, ha az emberek betartanák a szabályokat.

A szerencsétlenségek fő okozója a legtöbb esetben a gyorshajtás, a figyelmetlenség, az alkoholfogyasztás, és a biztonsági öv használatának a hiánya. Tehát sokat tehetünk a balesetek megelőzése érdekében. Fontos betartani a sebességkorlátozást, hiszen ha gyorsan hajtunk, egy pillanat alatt megtörténhet a szerencsétlenség. Talán a gyorshajtásról lehet a legnehezebben leszokni, hiszen mindig sietünk valahova. Ezzel azonban mások életét veszélybe sodorjuk. Ha pedig fáradtak vagy ingerültek vagyunk, legjobb ha nem ülünk autóba. Ennek ellenére a járművezetők általában alábecsülik a fáradtság következményeit.

Nem elhanyagolható tényező, különösen a fiatalok körében a nem megfelelő rutin vagy a túlzott önbizalom. Lényeges az is, hogy tartsunk távolságot az előttünk közlekedő gépkocsitól, ezenkívül nagyon fontos betartani a közlekedési szabályokat, például mindig megállni a stoptáblánál, vagy a vasúti átjáró előtt. Főleg nyáron szaporodnak meg a balesetek, hiszen ilyenkor nagyobb a forgalom. Másrészt a hőségben a vezetők ingerlékenyebbek, fáradtabbak, és nehezebben koncentrálnak. Gyalogosként is vigyáznunk kell, hogy csak zebrán menjünk át az úton, de akkor is óvatosan lépjünk ki az úttestre. Ezenkívül fontos lenne állandó ellenőrzéseket tartani az utakon, nem árt több rendőrt is alkalmazni. Ha betartanánk a szabályokat, nem lenne ennyi baleset, s attól sem kellene tartanunk, hogy lefoglalják a gépkocsinkat.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: (Illusztráció – Pixabay.com)